Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy pracodawca obniża pensję

(gm)
Pracownik nie ma obowiązku wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia zmieniającego, obniżającego wynagrodzenie (fot. www.sxc.hu)
Pracownik nie ma obowiązku wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia zmieniającego, obniżającego wynagrodzenie (fot. www.sxc.hu)
- Firma, w której pracuję, ma problemy finansowe. Mój szef powiedział mi, będzie mi płacił mniej, niż mam to zapisane w umowie o pracę. A jeśli się nie zgodzę, zwolni mnie. Czy ma do tego prawo?

- Pracownik nie ma obowiązku wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia zmieniającego, obniżającego wynagrodzenie. Porozumienie takie, aby było skuteczne, wymaga bowiem zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika. W takiej sytuacji pracodawca może jednak wręczyć pracownikowi wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy, uregulowane w art. 42 Kodeksu pracy. Pracownik nie ma obowiązku udzielenia natychmiastowej odpowiedzi na zaproponowane warunki. Jeżeli są one, według jego oceny, nie do przyjęcia, powinien przed upływem połowy okresu wypowiedzenia złożyć pracodawcy oświadczenie o odmowie ich przyjęcia. W takim przypadku wypowiedzenie zmieniające przekształca się w wypowiedzenie definitywne, a umowa rozwiązuje się po upływie okresu wypowiedzenia.

Niezłożenie takiego oświadczenia przed upływem powyższego terminu oznacza przyjęcie proponowanych warunków, które obowiązywać będą po upływie okresu wypowiedzenia. Podobnie, jeśli pracownik złoży oświadczenie o przyjęciu zaproponowanej zmiany. Pracodawca ma obowiązek pouczyć pracownika, ile ma czasu na odmowę, w przeciwnym razie zainteresowany będzie mógł zająć stanowisko do końca okresu wypowiedzenia, który jest zależny od zakładowego stażu pracy.

Od wypowiedzenia zmieniającego przysługuje odwołanie do sądu pracy. Z powództwem o uznanie wypowiedzenia za nieuzasadnione lub niezgodne z prawem należy wystąpić w ciągu siedmiu dni od doręczenia. Jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, a więc podlega ustawie z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r. nr 90, poz. 844 ), pracownik może dochodzić na drodze sądowej odprawy określonej w art. 8 powyższej ustawy, jeśli nowe warunki zaproponowane w wypowiedzeniu były rażąco niedogodne dla pracownika lub powodowały znaczące obniżenie wynagrodzenia a wypowiedzenie dokonane zostało z przyczyn niedotyczących pracownika.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska