Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"GL" na wieży sulechowskiego zamku - już na wieki!

Eugeniusz Kurzawa
Kula na wieży, gdzie umieszczono dokumenty
Kula na wieży, gdzie umieszczono dokumenty fot. Wojciech Waloch
Dziś w kuli na szczycie wieży zamkowej, umieszczono tuleję, a w niej ważne dokumenty epoki. - Włożyliśmy też egzemplarz "GL", w którym piszecie o remoncie zamku - wyjaśnia Tomasz Furtak, dyrektor domu kultury.
Prace remontowe idą pelną parą
Prace remontowe idą pelną parą fot. Wojciech Waloch

Prace remontowe idą pelną parą
(fot. fot. Wojciech Waloch)

Zanim tuleja trafi na sam szczyt zamkowiej wieży oglądamy ją z bliska. Jest z nierdzewnej stali, ma 40 cm wysokości i 9 cm średnicy. Zgodnie z tradycją ma trafić do odnowionej kuli na szczycie wieży zamkowej.

W tulei umieszczono m.in. unijny wiosek o dotację na remont zamku, banknoty z poprzedniej kuli, umowę z marszałkiem, biuletyn miejski i egzemplarz "GL".

- Nad kulą jest metalowa "chorągiewka" z datą 1750 - wyjaśnia Piotr Mikołajczak nadzorujący sprawy konserwatorskie. Sulechowska budowla jest bowiem najstarszym średniowiecznym obiektem w regionie! Aż się nie chce wierzyć, że tyle dziesiątków lat stał zapuszczony. Już za kilka miesięcy to się zmieni...

- Na parterze, po lewej, sala klubowa, a po prawej izba regionalna - T. Furtak oprowadza po przyszłych swoich włościach, jako że zamek wraz ze zborem będą tworzyć jeden kompleks kulturalny. Największy w województwie! Pierwsze piętro zamku zajmie sala wystawiennicza i studio taneczne z wysokim, ozdobnym sufitem. Na drugim ulokuje się pracownia multimedialna.

Oddanie zamku - 20 października

Kula na wieży, gdzie umieszczono dokumenty
Kula na wieży, gdzie umieszczono dokumenty fot. Wojciech Waloch

Kula na wieży, gdzie umieszczono dokumenty
(fot. fot. Wojciech Waloch)

- Osobnym tematem jest wieża, na którą będą dwa wejścia, a na szczycie punkt widokowy - podkreśla Furtak. Ale Stanisław Sobotkiewicz, który jest inżynierem kontraktu nadzorującym remont, zaprasza do podziemi. - O tutaj mamy loch głodowy, a dalej jest większe pomieszczenie - prowadzi do niepowtarzalnej sklepionej piwnicy, z której tchnie średniowieczem. Tutaj ulokuje się winiarnia. Choć Marek Maćkowiak, prezes Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego mówi, iż chętnie widziałby muzeum. Czy to się uda? Andrzej Toczewski, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej, deklaruje pomoc.

- Odnowienie zamku będzie kosztować 5 mln zł - przekazuje burmistrz Ignacy Odważny. - Połowę, czyli 2,5 mln zł dostajemy od marszałka. Niestety, zabrakło na zapowiadaną wcześniej atrakcję - wykusz latrynowy na wieży. Może zatem będzie nią loch głodowy w podziemiach? Na pewno zaś taras widokowy.

- Oddanie zamku do użytku odbędzie się 20 października - zapowiada inżynier kontraktu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska