Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorący spór o pomnik Bohaterów w Zielonej Górze

Tomasz Czyżniewski 68 324 88 34 tczyzniewski@gazetalubuska
- Mieliśmy zgodę autorki na dodatkowe elementy podczas obchodów rocznicy bitwy warszawskiej - mówi Włodzimierz Bogucki
- Mieliśmy zgodę autorki na dodatkowe elementy podczas obchodów rocznicy bitwy warszawskiej - mówi Włodzimierz Bogucki fot. Mariusz Kapała
Radny PiS Kazimierz Łatwiński już się odgrażał, że jeżeli pomnik Bohaterów nie zostanie przeniesiony to trzeba go zburzyć. W ostatniej chwili wycofał z obrad rady miejskiej projekt takiej uchwały.

Chodzi o pomnik w reprezentacyjnym centrum miasta. Wybudowany w 1965 r. nie odpowiada części kombatantów, których rażą radzieccy żołnierze i orzeł w koronie ustawiony u ich stóp. Podczas obchodów 70. rocznicy bitwy warszawskiej na obelisku zawieszono orła na czerwonej tarczy, portret marszałka Józefa Piłsudskiego i słowa "Żołnierzom polskim chwała i cześć". - Mieliśmy na to jednorazową zgodę autorki rzeźby Anny Krzymańskiej - tłumaczy Włodzimierz Bogucki, z rodziny katyńskiej. - I nie wierzę, żeby zgodziła się na coś więcej oprócz lepszego wyeksponowania orła. Trzeba ten symbol przenieść, żeby załagodzić sytuację i wybudować pomnik tylko polskich żołnierzy na placu przed Centrum Biznesu

Gruntownych zmian chcą jednak kombatanci. - Dlaczego? Bo trzeba przywrócić prawdę historyczną. Nie można świętować ważnych rocznic pod pomnikiem żołnierzy, którzy kilka razy zmieniali oblicze. To nas napadli, później wyzwolili a następnie okupowali - rzecz krótko ujmuje Kazimierz Bodnar, Wiceprezesa Lubuskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Okręgu Zielonogórskiego, który jest autorem uchwały kombatantów mówiącej o zmianach.
Według niej na szczycie pomnika, lub na płaszczyźnie ponad reliefem winien być umieszczony polski orzeł w koronie wzlatujący w przestworza. Odlew należałoby wykonać z brązu w pozłocie, w przypadku płaskorzeźby - w brązie lub w kamieniu. Cztery płaszczyzny reliefu mają przedstawiać poszczególne armie polskie: strona wschodnia przedstawi Ludowe Wojsko Polskie, strona zachodnia przedstawi Armię Krajową ze znakiem Polski Walczącej, strona południowa przedstawi Armię Polską walczącą na zachodzie, strona północna przedstawi pozostałe formacje walczące o wolną i niepodległą Polskę.

Przeszkodą w realizacji pomysłu jest prawo autorskie. Dzieła sztuki nie można zmienić bez zgody autorki. A ta się na to nie godzi. - Dlatego negatywnie zaopiniowałem, projekt uchwały. Nie możemy naruszać prawa. Moim zdaniem nie wchodzi w rachubę przeniesienie obelisku, bo się rozleci, i kto miałby pokryć gigantyczne koszty - odpowiada prezydent Janusz Kubicki. - Jestem pewien, że mieszkańcom takie rozwiązanie się nie spodoba.
Radny Łatwiński projekt uchwały wycofał. Ma się nim zająć rada ds. pomników przy prezydencie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska