Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzowskie obchody 20-lecia wolnych wyborów

(roch)
Bronisław Żurawiecki, wieloletni przewodniczący gorzowskiej Solidarności, odbierze tytuł honorowego obywatela miasta na uroczystej sesji Rady Miasta, która rozpoczyna się w poniedziałek o 15.00 w bibliotece
Bronisław Żurawiecki, wieloletni przewodniczący gorzowskiej Solidarności, odbierze tytuł honorowego obywatela miasta na uroczystej sesji Rady Miasta, która rozpoczyna się w poniedziałek o 15.00 w bibliotece fot. Kazimierz Ligocki
Od uroczystej mszy św. za ojczyznę zaczną się w niedzielę obchody 20-lecia wolnych wyborów. W programie jest także nadanie honorowego obywatelstwa miasta wieloletniemu przewodniczącemu Solidarności.

Jubileusz 20-lecia wolnych wyborów rozpocznie się w niedzielę mszą św. za ojczyznę w katedrze (10.30). Wieczorem w Jazz Clubie Pod Filarami (19.30) piosenki barda Solidarności Jacka Kaczmarskiego zagra poznański kwartet ProForma.

Gorzowskie drogi do wolności

Kulminacja obchodów w Gorzowie odbędzie się w poniedziałek. O 11.00 w bibliotece wojewódzkiej zostanie otwarta wystawa "Narodziny wolności. Wybory 1989 r. w Gorzowie Wielkopolskim" przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. W południe, także w bibliotece rozpocznie się debata "Gorzowska droga do wolności" z udziałem parlamentarzystów wybranych 4 czerwca 1989 r.

Także w bibliotece w poniedziałek o 15.00 rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Podczas niej tytuł honorowego obywatela miasta odbierze Bronisław Żurawiecki, wieloletni przewodniczący gorzowskiej Solidarności.

Ponadto odznakę honorową "Za wybitne zasługi dla rozwoju miasta" otrzymają: Grzegorz Baczyński, Tomasz Bicki, Roman Błaszczak, Zbigniew Bodnar, Elżbieta Kuczyńska, Andrzej Kostanecki, Robert Kuraszkiewicz, Zenon Michałowski, Mariusz Mleczak, Dariusz Obiegło, Jerzy Ostrouch, Olgierd Popiel, Ryszard Popiel, Waldemar Rusakiewicz, Dariusz Rymar, Czesław Skroban, Kazimierz Sokołowski, Piotr Wydmański, Norber Żal oraz Regionalna Komisja Wykonawcza NSZZ Solidarność w Gorzowie i gorzowski Ruch Młodzieży Niezależnej.

Zawsze niepokorny

Bronisław Żurawiecki w Solidarności był od samego początku, od 1980 r. Ale pierwsze starcie z reżimem komunistycznym zaliczył w 1968 r. w Kostrzynie. Wówczas to podczas obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej został aresztowany za rzekomy zatarg między wojskiem a milicją. Został skazany na dziewięć miesięcy więzienia, z czego odsiedział siedem.

W latach 1983-89 kierował rozgłośnią Niezależnego Radia Regionu Solidarność. W sierpniu 1986 r. został aresztowany i osadzony w Szczecinie. Na mocy amnestii wyszedł we wrześniu tego samego roku.

W latach 1992 - 2001 był przewodniczącym zarządu regionu gorzowskiej Solidarności. W 2001 r. z powodu ciężkiej choroby zrzekł się wszystkich funkcji i wycofał z życia publicznego. Dzwiązkowych działaczy Żurawiecki nadal jest autorytetem i w ważnych sprawach pytają go o zdanie. - Bronek to związkowiec z krwi i kości, do tego człowiek z klasą - mówi obecny szef Solidarności Jarosław Porwich, który działał w Ruchu Młodzieży Niezależnej.

W 2006 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył Bronisława Żurawieckiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wojewódzkie honory

Gorzowskich parlamentarzystów pierwszego sejmu (1989-91) uhonoruje także sejmik Województwa. Tytuł Honorowego Obywatela Województwa Lubuskiego otrzymają parlamentarzyści: Stanisław Bożek, Stefania Hejmanowska, Włodzimierz Mokry, Marek Rusakiewicz oraz Stanisław Żytkowski.

Natomiast odznakę honorową za zasługi dla województwa otrzymają działacze demokratycznej opozycji z regionu gorzowskiego: Aleksander Cholewa, Teresa Maria Klimek, Jarosław Porwich, Wojciech Andrzej Szczepanowski, Zdzisław Wiernicki oraz Rafał Zapadka.

Tytuły i odznaki zostaną wręczone podczas uroczystej sesji Sejmiku Województwa 4 czerwca o 15.00 w sali kolumnowej urzędu w Zielonej Górze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska