Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grali na bębnach na ulicy

Ewelina Jakubiszyn 768358111
Podczas wymiany młodzież uczyła się gry na bębnach, akrobacji, animacji ulicznych. Uczestniczyli brali także udział w zajęciach sportowych i poznawali obce kultury.
Podczas wymiany młodzież uczyła się gry na bębnach, akrobacji, animacji ulicznych. Uczestniczyli brali także udział w zajęciach sportowych i poznawali obce kultury. Ewelina Jakubiszyn
Animacje, gra na bębnach, taniec i zajęcia sportowe, a do tego wszystkiego walka ze stereotypem i nauka obcej kultury. Taką ofertę przygotowano dla młodych ludzi z wielu krajów, którzy zjechali nad Jezioro Sławskie.

W Sławie gościła młodzież z Francji, Grecji, Holandii, Turcji i Polski. Wszystko za sprawą międzynarodowej wymiany młodzieży "Funartistic - teatralny obóz dla młodzieży". 36 młodych ludzi poza zajęciami z animacji ulicznej, bębniarskimi oraz kuglarskimi mogła brać udział w zajęciach sportowych i warsztatach dotyczących wielokulturowości. - Zajęcia prowadziliśmy przez cały dzień - mówi Marlena Pujsza-Kunikowska, koordynatorka wymiany. - Szczerze mówiąc nie było nawet czasu, żeby wykąpać się w jeziorze, ale nikt nie narzekał, ponieważ nasz program był naprawdę ciekawy. W ciągu dnia odbywały się zajęcia z animacji, czy tańca, a wieczorem poznawaliśmy obce kultury. Były wieczory holendersko-grecki, turecko-francuski oraz polski.

Uczestnicy wymiany pochodzą z różnych środowisk i często spotykają się z wykluczeniem społecznym. Projekt miał, poza zabawą i wakacyjnym relaksem, również przeciwdziałać takim sytuacją. Po pierwsze organizatorzy chcieli nawiązać dialog i pogłębić zrozumienie wśród młodzieży. Po drugie, starano się wypromować aktywny i zdrowy tryb życia poprzez edukację sportową i zajęcia na powietrzu. Ostatnim celem projektu była integracja społeczna młodzieży z mniejszymi szansami. - Chcieliśmy także pokazać, że aby coś zorganizować nie potrzeba dużych nakładów finansowych - wyjaśnia koordynatorka. - Poza tym chcemy także przy okazji wymiany promować wolontariat wśród młodych ludzi. Staraliśmy się też nakłonić uczestników wymiany do nauki języka obcego.

Młodzież, na pobyt w Sławie, dostała finansowe wsparcie z programu unijnego "Młodzież w działaniu". - Dzięki temu za pobyt tutaj musieli tylko zapłacić 30 proc. całej kwoty - mówi Marlena Pujsza-Kunikowska. - Reszta została im dofinansowana.

Organizatorem projektu jest Fundację Centrum Aktywności Twórczej pod patronatem burmistrza Sławy, we współpracy ze Sławskim Centrum Kultury i Wypoczynku. W pomoc włączył się także Urząd Miasta Leszna.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska