Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grupa ratowników uczy jak bronić się przed agresywnym psem

(alucz)
Dariusz Staniek pokazuje gimnazjalistom, jak zachować się podczas ataku psa.
Dariusz Staniek pokazuje gimnazjalistom, jak zachować się podczas ataku psa. fot. Aleksandra Łuczyńska
- Każdy pies jest groźny, każdy może ugryźć - tłumaczył Dariusz Staniek, podczas spotkania z uczniami w Zespole Szkół w Mirostowicach Dolnych

Na kilka tygodni przed rozpoczęciem wakacji grupa ratowników ze sztabu ratownictwa medycznego w Żarach, tradycyjnie już, uczula dzieci i młodzież przed najpoważniejszymi zagrożeniami.

Jednym z takich zagrożeń może być atak psa. Dariusz Staniek, szef żarskiego sztabu, zapewnia że każde zwierzę może być groźne.

- To może być niewielki pies sąsiada, który wcześnie nie wydawał się groźny - mówi. - Ale to zawsze jest zwierzę. To, że jesteście więksi od niego, nie oznacza, że jesteście silniejsi.
Jak należy się zachować, gdy atakuje pies? Spleść palce obu dłni, położyć je na karku. Uklęknąć na kolanach i skulić się, przykrywając łokciami uszy. Jest to tzw. pozycja na żółwia. Nie można się przy tym ruszać.

Czego nie robić? Psa, w szczególności obcego, nie wolno zaczepiać, podchodzić do niego na niebezpieczną odległość. Agresję u zwierzęcia wywołuje również patrzenie w oczy.

- Tyle sie mówi w mediach o atakach na dzieci. Zazwyczaj to nie pies jest winien takiemu wypadkowi, ale jego właściciel, albo osoba zaatakowana - mówi Staniek. - Mamy nadzieję, że takie lekcje przydadzą się młodzieży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska