Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gubin świętuje jubieleusz razem ze szkołą muzyczną

Leszek Kalinowski 68 324 88 74 [email protected]
Uczniowie nie tylko grają i śpiewają, ale także pięknie tańczą podczas zajęć z rytmiki
Uczniowie nie tylko grają i śpiewają, ale także pięknie tańczą podczas zajęć z rytmiki fot. Paweł Janczaruk
W szkole muzycznej rozpoczną się wspólne obchody 775-lecia Gubina i Guben. Placówka zainauguruje Rok Chopinowski. Na dodatek sama świętuje 35-lecie istnienia. Nie zapomina jednak o codziennej pracy, właśnie rozpoczyna przesłuchania dzieci…

Miasto szykuje się do jubileuszu. Świętowanie rozpocznie od koncertu w szkole muzycznej, który odbędzie się 22 bm.

- Właściwie tego dnia będą dwa koncerty. Ten dzień uznaje się umownie za datę urodzin Chopina. Najpierw o 16.00 zaprosimy naszych uczniów i gości - mówi dyrektor szkoły Alicja Gil. - Wystąpią nasi absolwenci Izabela i Artur Pacewicz, którzy dziś mieszkają w Hanowerze i koncertują w wielu krajach. Potem o 18.00 zagrają ponowie. Tym razem z okaji 775-Gubina i Guben.
Gospodarzem spotkania będzie burmistrz Bartłomiej Bartczak i Guben Dieter Hubner. Występy rozpoczną się wierszem ,,Miasto ty moje" Tadeusza Firleja.

Koncertów i imprez będzie więcej. Właśnie szkoła muzyczna dla wszystkich placówek w mieście organizuje konkurs o Chopinie. By mogło uczestniczyć w nim jak najwięcej osób, pomyślano o plastycznym (Chopin przy fortepianie) oraz wiedzy o życiu i twórczości (test). Z każdej placówki do jutra zostanie wytypowanych najlepszych sześciu uczniów z etapu szkolnego do udziału w miejskim finale - 1 marca. Uroczyste rozdanie nagród zaplanowano 5 marca.

W maju w jubileuszowym koncercie wystąpią absolwenci szkoły oraz nauczyciele. A w czerwcu - z Gdańska, gdzie obecnie studiuje - przyjedzie Paweł Nodzak, który występował m.in. podczas spotkań telewizyjnych, organizowanych przez prezydentową Jolantę Kwaśniewską. Tym razem zaśpiewa pieśni Chopina.

Dziś w szkole muzycznej uczy się 102 uczniów pod okiem 19 pracowników, w tym 15 nauczycieli.
- 75 procent kadry pedagogicznej to wychowankowie naszej szkoły - podkreśla dyrektorka. - Ja i mój mąż jesteśmy w mniejszości. Przyjechaliśmy tu z… Przemyśla. Za mieszkaniem, które wtedy tu zaoferowano.

Jak się okazuje zarówno A. Gil (pianistka) jak i jej mąż Andrzej (skrzypek) też mają swój jubileusz. W gubińskiej szkole uczą już od 25 lat. Ale święto świętem, nauczyciele nie zapominają o nowym naborze, który trzeba przeprowadzić. I to w nietypowy sposób. Bo właśnie pedagodzy chodzą po szkołach i przesłuchują kandydatów na muzyków. Ci, którzy będą mieć dobry słuch, zostaną zaproszeni na egzamin. Nowymi uczniami mogą stać się osoby w wieku 6-15 lat. Mogą bowiem uczyć się w cyklu sześciu lub czteroletnim.

Do wyboru mają: fortepian, skrzypce, akordeon, klarnet, flet, gitara, saksofon. Co jest obecnie w modzie? Tu także wpływ na wybór ma telewizja. Po tym jak program ,,Mam talent" wygrał akordeonista wzrosło zainteresowanie tym instrumentem. Hubert Bartosz od dawna już wie, że przyciskanie guzików i klawiszy to prawdziwe czary… Gry na akordeonie uczy go Andrzej Winiszewski.
Uczniowie mają dwa razy w tygodniu zajęcia gry na instrumencie i dwa razy zajęcia teoretyczne: kształcenie słuchu, audycje muzyczne. Niektórzy ćwiczą jeszcze swe umiejętności w zespole lub chórze.

Szkoła muzyczna współpracuje z Gubińskim Domem Kultury, którego dyrektor Janusz Gajda jest też nauczycielem (gitara). Uczniowie chętnie biorą udział w konkursach organizowanych także przez placówki muzyczne w innych miastach.

- Tradycyjnie uczestniczymy w konkursie Miniatura w Świebodzinie - mówi A. Gil. - Ostatnio nasz pianista Michał Lenda zdobył pierwsze miejsce i Grand Prix. W Krośnie walczymy w konkursie muzyki polskiej. Sami natomiast organizujemy konkurs fletowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska