Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gubińska fara powraca do... życia

(kali)
Fara w Gubinie
Fara w Gubinie Mariusz Kapała
Na ten dzień miasto czekało blisko 70 lat. Po takim czasie niebytu - jak mówią mieszkańcy - powraca najważniejsza budowla naszego miasta - fara. Choć na razie jest to jedynie jej część. Ale za to jaki widok roztacza się jej szczytu.

Nie tylko pozyskanie pieniędzy na odbudowę wieży kościoła farnego stanowiło problem. Jak się okazało, modernizacja niosła za sobą wiele niespodzianek. Tu odkryto kości, gliniane naczynia, tam ściany trzeba było dodatkowo wzmocnić. W celu bezpieczeństwa ustawić także schody zewnętrzne. Wszystko to wiązało się z koniecznością dodatkowych funduszy. Kiedy i tę przeszkodę udało się pokonać, pojawiła się kolejna...

Wykonawca w ostatnich dniach prowadzenia inwestycji ogłosił upadłość, co postawiło inwestora, miasto Gubin, w niekomfortowej sytuacji. Nie dość, że niedokończone zostały wszystkie prace budowlane, nieubłaganie zbliżał się termin oficjalnego oddania do użytku budowli.
Choć nie wszystkie elementy konstrukcji wyglądają tak, jak powinny i gdzieniegdzie brakuje jeszcze części wyposażenia i ostatecznego szlifu, najważniejsze jest to, że spełnione zostały wymogi bezpieczeństwa. Wieża nadaje się do zwiedzania i fakt ten przesądził, że władze miasta zdecydowały, by już od początku czerwca mieszkańcy Gubina, okolic i turyści mieli szansę zobaczyć Euromiasto z lotu ptaka.

- Wejdziemy na sam szczyt. Do dobudowanej wieżyczki (55 metrów). Byłem w niej. Przepiękny widok na Gubin, Guben i okolice. Przy dobrej widoczności nawet do 10 km - mówi dyrektor GDK Janusz Gajda.
W związku z zaleceniami nadzoru budowlanego oraz straży pożarnej zwiedzanie wieży przebiegać musi z pewnymi ograniczeniami. Jednorazowo na szczycie może przebywać grupa maksymalnie 20 osób, nad którą opiekę sprawował będzie docelowo przeszkolony przewodnik. Czas zwiedzania nie może przekroczyć 30 minut i musi odbywać się w porze dziennej.
- W związku z tym prosimy wszystkich o wyrozumiałość i cierpliwość - mówi J. Gajda. - Może się bowiem zdarzyć, że na wizytę na wieży będzie trzeba poczekać.
Kiedy więc wieża zostanie udostępniona dla zwiedzających? 1 czerwca w godz. 14.00 - 18.00, 2 czerwca w godz. 14.00 - 18.00. Wstęp na wieżę będzie bezpłatny. Później zabytek będzie otwarty w weekendy w określonych godzinach.

Oficjalne otwarcie wieży odbędzie się 31 maja o godzinie 17.00 na placu Jana Pawła II. Uświetni je widowisko muzyczne przygotowane w ramach projektu "Połączeni muzyką", w którym weźmie udział ponad 100 osób. Uczniowie szkół muzycznych z Gubina, Guben i Neuzelle, chóry z obu miast: Gloria Domine, Gubenerstadtchor i inni.
- Punktem kulminacyjnym będzie wspólne odśpiewanie Ody do radości - podkreśla J. Gajda. - Program to przedstawienie historii Polski i Niemiec w piosenkach m.in. popularnych przebojów Stinga czy zespołu Pink Floyd. Ale będzie też utwór Waldka Pawlikowskiego...

Atrakcją będzie też ekspozycja w wieży. Znajdą się na niej makiety fary, stare zdjęcia, plakaty, ukazujące historię zabytku. Dodatkowo od piątku do niedzieli zaplanowana jest specjalna iluminacja fary.
Uroczystości - połączone z obchodami 52. Wiosny nad Nysą - uświetnią gwiazdy muzyczne: Krzysztof Krawczyk, który z pewnością zabierze nas ,,Parostatkiem w wielki rejs" (sobota, godz. 20.00) i Jacek Stachursky (piątek, godz, 21.00). Będzie to też okazja do zaprezentowania utalentowanej młodzieży i dzieci z miasta i okolic (koncerty, pokazy taneczne). A że w sobotę przypada Dzień Dziecka, nie zapomniano o milusińskich (gry i zabawy na Orliku przy ul. Roosvelta, sobota, godz. 17.00). W programie nie zabraknie imprez sportowych i rekreacyjnych (turnieje, spływ kajakowy).
Nie byłoby tak atrakcyjnej oprawy, gdyby nie wsparcie Unii Europejskiej.

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska