Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gwarantowana wypłata

Grażyna Mazurek
rys. Grażyna Rymaszewska
Jeśli Twój zakład zbankrutował i zalega ci z pensją, możesz ją dostać z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Jeśli Twój zakład zbankrutował i zalega ci z pensją, możesz ją dostać z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

By pomóc tym, którzy nagle tracą pracę i zostają bez pieniędzy, bo ich pracodawca stał się niewypłacalny, powstał Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wypłaca on poszkodowanym świadczenia.

Co można otrzymać

Fundusz zwraca należności bez odsetek. Ale nie wszystkie świadczenia, których nie wypłacił pracownikowi upadły czy zlikwidowany pracodawca, uzyska on z funduszu. Pracownik dostanie:

  • wynagrodzenie za pracę, za niezawiniony przestój, chorobowe, za urlop wypoczynkowy,
  • odprawę pieniężną z powodu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracownika,
  • ekwiwalent za urlop za rok, w którym nastąpiło ustanie zatrudnienia,
  • odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia,
  • dodatki wyrównawcze z art. 230 i 231 Kodeksu pracy.

    Za jaki okres

    Wypłaty z funduszu są ograniczone w czasie. Punktem odniesienia jest stwierdzenie niewypłacalności pracodawcy lub dzień ustania zatrudnienia pracownika.

    Można odzyskać pieniądze za okres nie dłuższy niż trzy miesiące poprzedzające datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy lub datę ustania zatrudnienia pracownika. Do ustania zatrudnienia musi dojść w ciągu dziewięciu miesięcy przed uznaniem niewypłacalności. Te dziewięć miesięcy to tzw. okres referencyjny.

    I tak. Wynagrodzenie przysługuje maksymalnie za trzy miesiące sprzed daty niewypłacalności lub za trzy miesiące sprzed daty ustania stosunku pracy. A ustanie stosunku pracy musi nastąpić w czasie nie dłuższym niż dziewięć miesięcy przed datą niewypłacalności. Takie same zasady obowiązują przy wypłacie: za przestój, za czas choroby, dodatków wyrównawczych, wynagrodzenia i ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.

    Świadczenia te fundusz zwraca tylko za okres poprzedzający dzień wystąpienia niewypłacalności firmy. Nie przysługują za czas po dniu wystąpienia niewypłacalności.

    Aby pracownik dostał odprawę pieniężną i odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia, stosunek pracy musi ustać w okresie dziewięciu miesięcy przed datą niewypłacalności lub cztery miesiące po tej dacie. To jedyne roszczenia, które fundusz wypłaca po dniu uznania niewypłacalności

    Kto składa wnioski?

    Wnioski o wypłatę świadczeń zainteresowani przekazują do kierownika biura terenowego funduszu właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy, a nie miejsce zamieszkania pracownika. Składają je:
  • pracodawca, syndyk, likwidator lub inna osoba sprawująca zarząd majątkiem przedsiębiorstwa
    lub
  • pracownik, były pracownik albo członek rodziny zmarłego pracownika uprawniony do renty rodzinnej lub zmarłego byłego pracownika.

    Syndyk zgłasza tzw. wykaz zbiorczy. Przedstawia w nim roszczenia z okresów poprzedzających datę niewypłacalności. Wniosek składa w ciągu miesiąca od daty niewypłacalności pracodawcy. A gdy składa wniosek obejmujący roszczenia dotyczące okresów po dacie niewypłacalności, wówczas wypełnia tzw. wykaz uzupełniający.

    Pracownik składa wniosek indywidualny. Przekazuje go do funduszu dopiero po upływie dwóch tygodni od terminów obowiązujących syndyka na złożenie wykazów. Kierownik biura o wniosku powiadamia pracodawcę, syndyka, likwidatora lub inną osobę zarządzającą majątkiem pracodawcy i bada jego zgodność z ustawą. Jeśli tak jest, niezwłocznie ich o tym informuje i przekazuje pieniądze pracownikowi.

    Od odmowy wypłaty świadczeń przez fundusz zainteresowany może odwołać się do sądu pracy.

    Wypłata dawnych zaległości

    Do 30 czerwca 2007 r. mogą złożyć wnioski o wypłatę zaległych świadczeń byli pracownicy, którzy do tej pory ich nie dostali. Chodzi o osoby, którym fundusz nie przywrócił terminu do złożenia wniosku, a wszystkie inne warunki miały spełnione. Albo gdy fundusz odmówił wypłat lub wypłacił świadczenia w części, co było zgodne z ustawą obowiązującą w dniu złożenia wniosku, natomiast ustawa obowiązująca w dniu nabycia uprawnienia przez pracownika do danego świadczenia zezwalała na ich wypłatę.

    Mogą się również zwrócić z pisemnym wnioskiem do funduszu ci, którzy dotąd go nie złożyli.
    Ci, którzy mają zaległe świadczenia muszą obowiązkowo do wniosku dołączyć: prawomocny wyrok i dokument stwierdzający bezskuteczność egzekucji wobec pracodawcy.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska