MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To jest ptasi Big Brother! Zobaczcie reality show z gniazda lubuskich rybołowów

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Stacja bazowa telefonii komórkowej stała się domem dla rzadkiego rybołowa.
Stacja bazowa telefonii komórkowej stała się domem dla rzadkiego rybołowa. Orange
W internecie można już oglądać transmisję z gniazda rybołowów zamieszkujących województwo lubuskie. W naszym regionie jest to pierwszy podgląd online umożliwiający obserwowanie tego rzadkiego gatunku ptaków szponiastych. Ewenementem jest również samo lokum ptasich bohaterów, które nie znajduje się na słupie energetycznym czy drzewie, ale na maszcie stacji bazowej telefonii komórkowej. To pierwszy taki przypadek kraju.

Dom na maszcie telekomunikacyjnym

Internauci mogą obserwować ptasie stanowisko, które znajduje się w Rościcach w powiecie żarskim. Właśnie tam niecałe dwa lata temu technicy jednej z sieci telekomunikacyjnych zauważyli gniazdo wybudowane na stacji bazowej. Okazało się, że konstrukcja służąca do wieszania anten i urządzeń umożliwiających działanie sieci komórkowej przypadła do gustu parze rybołowów. To gatunek, który w naszym kraju jest zagrożony wyginięciem i podlega ochronie.

Niegdyś rybołów gniazdował dość licznie w naszym kraju, ale na przestrzeni wieków wycinanie lasów pod uprawy, intensywna gospodarka leśna i nielegalny odstrzał ptaków na terenie stawów rybnych poważnie ograniczyły liczbę stanowisk lęgowych. Obecnie populacja tego drapieżnika wynosi zaledwie kilkadziesiąt sztuk, więc trafienie na jego gniazdo nie jest czymś łatwym. Rybołowy zakładają gniazda na okazałych, starych i ukształtowanych drzewach, głównie sosnach. W lasach z okolicznymi rzekami, jeziorami i stawami, ponieważ pokarmem rybołowa są przede wszystkim ryby - czytamy na blogu Orange.

To prawdziwa perełka lubuskiej przyrody

Województwo lubuskie jest jedną z ostoi tego niezwykle rzadkiego gatunku. Te drapieżne ptaki czują się tu jak w domu, bo mocno zalesiony oraz obfitujący w jeziora i rzeki region jest dla nich idealnym miejscem do zamieszkania i rozmnażania.

To pierwszy w regionie podgląd online umożliwiający obserwowanie tego rzadkiego gatunku ptaków szponiastych.
To pierwszy w regionie podgląd online umożliwiający obserwowanie tego rzadkiego gatunku ptaków szponiastych. Orange

Gniazduje tu ponad trzydzieści procent krajowej populacji rybołowa. Rybołowy to prawdziwa perełka lubuskiej przyrody i gatunek flagowy naszego regionu, o który dba rzesza miłośników przyrody, ornitologów, i leśników - mówi Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie.

Ptasie reality show zobaczysz w internecie

W ostatnich latach miejscem gniazdowania tego gatunku są specjalnie instalowane w tym celu sztuczne platformy na słupach energetycznych. Gniazdo zlokalizowane na maszcie stacji bazowej telefonii komórkowej jest więc prawdziwym ewenementem.

Gniazdo zbudowane przez rybołowy na naszej stacji miało wątłe podstawy i silne wiatry stanowiły dla niego poważne zagrożenie. Dlatego, po konsultacji z Komitetem Ochrony Orłów postanowiliśmy je wzmocnić. Zbudowaliśmy wieniec z materiału zgromadzonego przez rybołowa i osadziliśmy gniazdo na platformie, dającej stabilną podbudowę. Pracę zakończyliśmy przed sezonem lęgowym i powracające z migracji ptaki zastały już odnowione lokum - informuje Orange.

Odnowione lokum tak bardzo przypadło ptakom do gustu, że w ubiegłym roku pojawiły się w nim pisklęta rybołowa. Przy gnieździe zamontowano również kamerę umożliwiająca podglądanie mieszkańców gniazda. Dzięki temu dziś możemy się cieszyć niezwykłym widokiem pięknej pary rybołowów. Aby obejrzeć na żywo, co dzieje się w ich gnieździe, wystarczy zajrzeć TUTAJ.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska