III edycja Kongresu ESG Polska Moc Biznesu już w grudniu!

Materiał informacyjny Polskiej Mocy Biznesu
To prestiżowe wydarzenie, zorganizowane na PGE Narodowym w Warszawie 4 grudnia 2023, gromadzi elity biznesu, przedstawicieli NGO's, oraz środowisk akademickich i administracyjnych. Agata Śmieja, Prezes Fundacji Czyste Powietrze, współorganizatorka Kongresu, podkreśla, że "Dziś firmy, zwłaszcza te największe, wyróżnia silne nastawienie na działania prospołeczne. Stają się one liderami, którzy oprócz core biznesu angażują się w projekty korzystne dla społeczeństwa”.

Kongres został podzielony na trzy sceny, które odzwierciedlają ideę ESG. Eksperci będą poruszali kwestie związane z redefinicją motoryzacji, energetyką, gospodarką obiegu zamkniętego, work-life balance, zrównoważonym budownictwem i rolą sztucznej inteligencji w biznesie.

Scena związana z ekologią skoncentruje się na dostawach energii i wody oraz gospodarowaniu odpadami. Omówione zostaną cele klimatyczne wspierające zrównoważony rozwój kraju i strategie obniżania zużycia surowców naturalnych.

Kolejna scena poświęcona będzie społecznej odpowiedzialności, analizując zagadnienia work-life balance, zdrowie publiczne, samorządy, oraz moc społeczną. Dyskusje obejmą wyzwania branży farmaceutycznej i medycznej, wpisując się w szersze spektrum tematów społecznych.

Ostatni filar Kongresu skupi się na biznesie a finansowaniu zrównoważonego rozwoju, poruszając tematy trendy i innowacje w gospodarce.

Ponad 30 rekomendacji ESG dla nowego rządu: Perspektywa naukowa i biznesowa

Podczas Kongresu zaprezentowanych zostanie ponad 30 rekomendacji ESG dla nowego rządu dot. tworzenia strategii dekarbonizacji i polityki klimatycznej. Zgodnie z przekonaniami współautorów, realizacja tych rekomendacji przyczyni się do wzrostu kapitału społecznego oraz wzmocni konkurencyjność polskich przedsiębiorstw, co ma kluczowe znaczenie w obliczu globalnej konkurencji i wymagań rynkowych. Wśród ekspertów, którzy przyczynili się do opracowania rekomendacji, znajdują się m.in. Prof. Piotr Wachowiak, Rektor SGH, Agata Śmieja, Prezes Fundacji Czyste Powietrze, Artur Beck, Prezes Fundacji Pozytywnych Idei, oraz przedstawiciele czołowych instytucji i firm, takich jak PKO BP, BNP Paribas, Polska Izba Recyklingu, HM, GPW, KPMG, City, Deloitte, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Mastercard Polska i Europa Centralna, Wiśniowski, Kancelaria WNKM, PKO SA, PZU, mBank, i Santander.

Kluczowe pytania w zakresie ekologii, społeczeństwa i gospodarki

Podczas Kongresu eksperci z różnych dziedzin będą odpowiadać na ważne pytania dotyczące trzech kluczowych obszarów: ekologii, społeczeństwa i gospodarki:
Energia Wiatrowa: Debata skupi się na kwestii budowy farm wiatrowych w mniejszej odległości od obszarów zamieszkałych. Eksperci wypowiedzą się czy zmniejszenie dystansu dla nowych projektów jest popierane z ekologicznego i społecznego punktu widzenia, biorąc pod uwagę zarówno potencjalne korzyści, jak i wyzwania.

Fotowoltaika: Dyskusja obejmie strategie dotyczące roli fotowoltaiki w ramach OZE. Eksperci rozważą, czy powrót do strategii, która zapoczątkowała boom fotowoltaiki, jest korzystny, czy też należy skupić się na jej dalszym rozwoju jako kluczowym elemencie OZE. Będą także poruszane kwestie dotyczące roli państwowych spółek i sektora prywatnego w rozwijaniu fotowoltaiki oraz efektywności procesu przyłączania instalacji do sieci energetycznej.

Zarządzanie odpadami: Tu eksperci zastanowią się, czy i jak Polska może skutecznie zarządzać problemem odpadów, jakie strategie mogą być skuteczne i czy koszty związane z tym zarządzaniem są konieczne.

Wyzwań współczesnej medycyny: Tutaj poruszona zostanie kwestia zarządzania systemem opieki zdrowotnej oraz największych wyzwań zdrowotnych stojących przed polskim społeczeństwem.

Atrakcyjność Polski dla pracowników zagranicznych: Eksperci będą dyskutować o konkretnych działaniach, które mogą zwiększyć atrakcyjność Polski dla imigrantów zarobkowych, politykach integracyjnych oraz inicjatywach wspierających ich długoterminowe osiedlenie się w Polsce.

Współpraca organizacji pozarządowych z biznesem i rządem: Będzie to okazja do zbadania najlepszych praktyk i modeli współpracy międzysektorowej, a także do omówienia sposobów na zwiększenie widoczności i wpływu organizacji pozarządowych w społeczeństwie.

Przyjęcie euro: Omówione zostaną argumenty za i przeciw wprowadzenia euro jako oficjalnej waluty w Polsce.

System głosowania w UE: Dyskusja rozwinie temat wprowadzenia systemu głosowania większościowego w Unii Europejskiej, analizując jego potencjalny wpływ na efektywność procesu decyzyjnego i suwerenność państw członkowskich.

Wsparcie dla Ukrainy: Eksperci przedstawią swoje opinie na temat zaangażowania Polski w odbudowę Ukrainy, wsparcia dla jej dążeń do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO, oraz ocenią pomysł stworzenia Unii Polsko-Ukraińskiej.

Celem Kongresu jest nie tylko zidentyfikowanie obecnych wyzwań, ale także wyznaczenie kierunków dla przyszłych rozwiązań. Kongres staje się kluczowym wydarzeniem dla przyszłości polskiej gospodarki, odgrywając istotną rolę na arenie europejskiej i światowej. Organizatorzy zobowiązują się do zapewnienia udziału wybitnych gości, eksperckich debat oraz dostarczenia różnorodnych formatów wydarzenia. W ten sposób tworzą przestrzeń, w której uczestnicy będą mogli aktywnie budować przyszłość opartą na zrównoważonych praktykach biznesowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: III edycja Kongresu ESG Polska Moc Biznesu już w grudniu! - Dziennik Bałtycki

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska