Ile kosztują nas urzędnicy?

Jarosław Miłkowski
Urząd Miasta w Zielonej Górze.
Urząd Miasta w Zielonej Górze. Archiwum ,,GL"
Urzędnicy marszałka zarabiają średnio 3.155 zł na rękę. Czy w innych urzędach jest lepiej? W Świebodzinie na konto samorządowców wpływa 2.270 zł, a w Nowej Soli - 1.900 zł.

- W mieście mówi się, że jeśli iść do pracy do urzędu, to lepiej do marszałkowskiego, bo tam lepiej zarabia się niż w miejskim - mówi emeryt Stefan Pilch z Zielonej Góry. I rzeczywiście. Urząd Marszałkowski to miejsce, gdzie - jeśli chodzi o administrację samorządową - zarabia się w regionie najlepiej. Statystyczny pracownik marszałka ma 4.433 zł brutto, czyli 3.155 na rękę (więcej - patrz: ramka obok).

Zielona Góra z podwyżką

W zielonogórskim ratuszu, gdzie pracuje 506 osób, tak dobrze nie ma. Średnie zarobki to 3.606 zł brutto (2.579 zł netto). Dodajmy - już po tegorocznych podwyżkach, na które dla 3,2 tys. urzędników ratusza i jednostek podległych miastu poszło 7 mln zł.

- Polacy generalnie zarabiają mało pieniędzy i wynagrodzenia urzędników powinny być wyższe. Powinni zarabiać 5-6 tys. zł brutto. A zarobki prezydentów, burmistrzów? Powinny być uzależnione od wysokości budżetów gmin. Poza tym prezydenci miast na prawach powiatu (w Lubuskiem to Gorzów i Zielona Góra - dop. red.). pełnią też funkcję starostów. I to też powinno zostać uwzględnione w wynagrodzeniu - mówi prezydent Janusz Kubicki (dostaje 8.862 na rękę).

Więcej w Gorzowie

Trochę lepiej - średnio 220 zł więcej - zarabiają urzędnicy w Urzędzie Miasta w Gorzowie.

- Jak na moje obowiązki, to zarabiam średnio. Zajmuję się sprawami organizacyjnymi, przygotowaniem przetargów, opodatkowaniem nieruchomości miasta, sprawozdaniami. To bardzo odpowiedzialna praca, a zarabiam 2,5 tys. zł „na rękę” - mówi nam Anna Dębicka z wydziału gospodarki nieruchomościami. Być może niebawem będzie zarabiała więcej. Pensje sporej części urzędników stoją od kilku lat w miejscu. Prezydent Jacek Wójcicki (8.403 zł netto) mówił nam wczoraj, że planuje to zmienić. - Może zrobimy to nawet kosztem jakiejś inwestycji. Jeśli bowiem z powodu niskich zarobków urzędnicy zaczną odchodzić z pracy, nie będzie kim tych inwestycji przygotowywać - mówi.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez pismo samorządowe „Wspólnota”, Gorzów zajmuje dopiero 13. miejsce wśród stolic województw, jeśli chodzi o wydatki na administrację w przeliczeniu na mieszkańca. Statystyczny gorzowski Kowalski wydaje rocznie na urząd 311 zł (w Zielonej Górze to 328 zł na mieszkańca, ale do wyliczeń doszło jeszcze przed połączeniem miasta z gminą). Urząd marszałkowski statystycznego Lubuszanina kosztuje prawie 61 zł. To najwięcej w kraju, ale dodajmy uczciwie, że wynika to z niewielkiej liczebności regionu i obsługiwania funduszy europejskich przez urząd (inne województwa raczej tego nie robią).

Podobnie jak urzędnicy w Gorzowie, zarabiają ich koledzy z ratusza w Słubicach. Dostają 3.820 zł brutto. W tym roku były podwyżki dla osób, które na porównywalnych stanowiskach zarabiały najmniej.

Najmniej w Nowej Soli

- Zawsze słyszy się o „urzędniczej pensji”. Moja koleżanka pracuje w urzędzie. I faktycznie, jak na liczbę obowiązków, nie zarabia dużo, ale ma za to stałą pewną pracę. U prywaciarzy nigdy nie wiadomo, kiedy pracy może zabraknąć - mówi Urszula Barzykowska, mieszkanka Świe­bodzina. Tu w urzędzie miejskim zarabia się średnio 2.270 zł „na rękę”, a pracownicy - jak w większości innych urzędów - nie otrzymują premii. W Nowej Soli - to zarobki są najmniejsze - średnia pensja netto to 1,9 tys. zł.

Dużo lepiej mają urzędnicy starostwa powiatowego w Międzyrzeczu. Po styczniowych podwyżkach średni zarobek to 4.095 zł.

- 12 tys. zł brutto, które maksymalnie można zarobić w urzędzie, to nie jest dużo. Szefowie spółek skarbu państwa, którzy często mają mniejszą odpowiedzialność, zarabiają przecież nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nic nie stałoby na przeszkodzie, aby prezydenci dużych miast czy marszałkowie mogli zarabiać sześciokrotność średniej krajowej, co na dziś daje 26 tys. zł - mówi Mariusz Andrzejewski, ekspert Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

 

JAK TU ZARABIAJĄ:

Urząd marszałkowski

  • Średnie zarobki pracowników marszałka to 4.433 zł brutto, czyli 3.155 zł na rękę.
  • W Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze najmniej zarabia pomoc administracyjna. Pracownik na tym stanowisku dostaje niecałe 1.740 zł „na rękę”.
  • Najwięcej zarabiają członkowie zarządu województwa, których zarobki wahają się od 10.784 zł do 12.365 zł brutto (tę najwyższą kwotę dostaje marszałek Elżbieta Anna Polak. Nie może dostać - dosłownie - ani grosza więcej, bo górny pułap zarobków samorządowców właśnie do tej kwoty ogranicza ustawa).
  • Każdego miesiąca na wypłaty (licząc ze składkami na ZUS i podatkami) idzie w urzędzie 3,13 mln zł. W urzędzie marszałkowskim pracuje obecnie 706 osób.

Urząd wojewódzki

  • Średnie zarobki  pracowników wojewody to 3.387 zł brutto, czyli 2.361 zł netto.
  • W urzędzie wojewódzkim na wypłaty dla pracowników idzie zdecydowanie mniej niż w urzędzie marszałkowskim. Dzieje się tak choćby dlatego, że pracuje tu 436 osób. Na podstawowe pensje w każdym miesiącu jest zarezerwowane prawie 1,2 mln zł.
  • Wojewoda Władysław Daj­czak - formalnie nie jest pracownikiem LUW-u - ma 11.447 zł brutto (7.978 zł netto). Porównywalne pieniędze  dostaje dyrektor generalny urzędu Roman Sondej - najlepiej zarabiający pracownik LUW-u.

 

 

 

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Monika131
Naj
m
mam tylko zawodówkę
Jeżeli jakiemuś marszałkowi albo prezydentowi bądź burmistrzowi czy innemu wójtowi tudzież staroście 10.000,- zł netto miesięcznie nie odpowiada, to zawsze może zrezygnować. Jakoś nikt nie słyszał, aby ta czy inna osoba zrezygnowała z "piastowania" tego wielce "odpowiedzialnego, stresującego, wyczerpującego" urzędu (czytaj skórzanego fotela) z tytułu rzekomo niskiego uposażenia. A czemu nie wymieniono bonusów: praktycznie darmowy samochód, telefon, internet, możliwość pozwiedzania w ramach godzin pracy, obiadki, kolacyjki, koktajle, otwieranie czegoś tam, zaszczycenie wizytą, etc.
e
euro_kolchoź[email protected]
Przecież zarobki zależą tylko z jakiego klanu przychodzi "pracownik" do "pracy". Mały rodzinny biznes......................
Dodaj ogłoszenie