Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na Uniwersytecie Zielonogórskim. Coraz więcej studentów wybiera właśnie tę uczelnię! [GALERIA]

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Podczas inauguracji roku akademickiego 2019/2020 wyróżniono studentów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce oraz napisali najlepsze prace dyplomowe
Podczas inauguracji roku akademickiego 2019/2020 wyróżniono studentów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce oraz napisali najlepsze prace dyplomowe Aleksandra Pazda
Aż 3,5 tys. nowych studentów zyskał w tym roku Uniwersytet Zielonogórski. To o około 250 osób więcej, niż w roku ubiegłym. Władze uczelni są zadowolone z rekrutacji, a żacy zgodnie przyznają: - wybraliśmy UZ, bo kształcenie jest tu na naprawdę dobrym poziomie i mamy blisko do rodzinnych miejscowości.

Inauguracja roku akademickiego to jedno z najważniejszych wydarzeń na uniwersytecie. Podczas uroczystości tradycyjnie odśpiewano Gaude Mater Polonia, wręczono mnóstwo nagród, a głos zabrało wiele osobistości i przedstawicieli różnych instytucji. Jednak tej ważnej uroczystości by nie było, gdyby nie studenci, którzy postanowili na kolejne lata związać się z zielonogórską uczelnią.

Tradycyjnie największe zainteresowanie wzbudził kierunek lekarski. Tu na jedno miejsce było 42 studentów, a na cały rok przyjęto 60 osób

Tradycyjnie największe zainteresowanie wzbudził kierunek lekarski. Tu na jedno miejsce było 42 studentów, a na cały rok przyjęto 60 osób. Na inne fakultety, jak np. informatyka, logistyka i anglistyka, również było dużo chętnych. Studenci wybierali nawet na te kierunki, które dotąd nie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Takim przykładem jest np. biologia i wszystkie kierunki na wydziale matematyki i informatyki.

Gorzej sytuacja wygląda na studiach niestacjonarnych, gdzie nie udało się uruchomić wszystkich kierunków. Zbyt mało chętnych było m.in. na biologii w języku angielskim. W filii w Sulechowie nie uruchomiono administracji, turystyki, energetyki i dietoterapii.

Jak uniwersytet przyciąga studentów?

Pomimo tego, że w naszym regionie stale spada liczba maturzystów (w 2010 roku było ich około 8,5 tys., a w tym roku zaledwie 5,5 tys.), to studentów na Uniwersytecie Zielonogórskim przybywa. Według Prorektora ds. studenckich, prof. dr hab. Wojciecha Strzyżewskiego, jest to zasługa oferty dydaktycznej i ciekawych specjalizacji.

Rok temu UZ uruchomił jedno z najnowocześniejszych w Polsce monoprofilowych centrów symulacji medycznej dla pielęgniarek oraz centrum medycyny translacyjnej

Rok temu UZ uruchomił jedno z najnowocześniejszych w Polsce monoprofilowych centrów symulacji medycznej dla pielęgniarek oraz centrum medycyny translacyjnej, stanowiący zaplecze badawcze. Jeszcze w tym roku uruchomione zostanie wieloprofilowe centrum symulacji medycznej dla kierunku lekarskiego.

Kolejnym atutem, który przyciąga studentów jest kadra naukowo-dydaktyczna.

- Nie sposób wymienić wszystkich świetnych specjalistów, którzy podjęli z nami współpracę. Czuję się usatysfakcjonowany, że nasi studenci uczą się od najlepszych, a informacja o tym idzie w Polskę, budując markę i prestiż - przyznał Prorektor Strzyżewski.

Uczelnia stara się dostosować ofertę do ciągle zmieniającego się rynku pracy, na którym jest ogromne zapotrzebowanie na specjalistów od najnowszych technologii. W ubiegłym roku akademickim nowością była mechanika lotnicza.

Władze uniwersytetu chcą, by absolwenci tej specjalności mogli uzyskiwać stosowne certyfikaty z Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Takie certyfikaty umożliwiają możliwość pracy w obsłudze technicznej samolotów w całej Europie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Dalszym celem jest uruchomienie kierunku inżynieria lotnicza.

Studenci stawiają na UZ

Studenci zgodnie przyznają, że dużym atutem uczelni jest to, że znajduje się ona blisko ich rodzinnych miejscowości.

- Mieszkam 50 kilometrów od Zielonej Góry, więc zawsze będę miała blisko do domu. Dodatkowo był tu kierunek, który mnie interesował, czyli logistyka. To opłacalny zawód – mówi nam Marta Miśkiewicz. Podobnego zdania jest Wiktoria Adamowicz, studentka I roku anglistyki:

- Jestem ze Zgorzelca i chciałam wybrać uczelnię, która będzie blisko. Dodatkowo w liceum z klasą przyjeżdżaliśmy na wykłady i zobaczyłam mniej więcej, jak to wszystko tu wygląda. Dlatego zdecydowałam się na UZ – przyznała dziewczyna.

- Słyszałem, że nie jest tutaj źle, a idąc na UZ mogę zaoszczędzić, bo nie będę musiał płacić za mieszkanie. Dzięki temu więcej czasu mogę poświęcić dla siebie, a nie na pracę – mówi nam Dawid Piasecki z Zielonej Góry, który rozpoczyna studia na kierunku informatyka.

PRZECZYTAJ TEŻ:
NIE ŻYJE DR HAB KRZYSZTOF KASZYŃSKI, BYŁ PROFESOREM UNIWERSYTETU ZIELONOGÓRSKIEGO
DRUGI NABÓR NA UNIWERSYTECIE ZIELONOGÓRSKIM. NA JAKICH KIERUNKACH SĄ WOLNE MIEJSCA?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska