MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jazzujące Muzeum tym razem z mocnym australijskim akcentem. Za nami porywający występ "Kamil Abt Quintet", a za tydzień będzie mocno latino

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Inspiracją dla muzyków były wiersze matki Kamila Abta i poetki – Teresy Podemskiej-Abt, o uczuciach i ciągłej potrzebie kochania.
Inspiracją dla muzyków były wiersze matki Kamila Abta i poetki – Teresy Podemskiej-Abt, o uczuciach i ciągłej potrzebie kochania. Jarosław Wnorowski
Na scenie Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze tym razem wystąpił "Kamil Abt Quintet". Ponad półtoragodzinnny koncert został przyjęty lawiną oklasków, a po nim można było zakupić płyty artystów i otrzymać od nich autografy.

Jazzując w Australii

Kamil Abt to frontman, gitarzysta, aranżer i kompozytor. Ukończył prestiżową, australijską akademię muzyczną Elder Conservatorium of Music. Swoją karierę rozpoczął w momencie dołączenia do „Fifth House” – kwintentu hardbopowego Steve’a Mooneya. Koncert w Zielonej Górze, będzie nosił tytuł „Wariatka”, dokładnie tak jak najnowszy album artysty, wydany w 2024 roku. To efekt spotkań scenicznych jej twórców. Na scenie, oprócz Kamila Abta zobaczyliśmy jeszcze czterech muzyków: Katarzynę Mirowską (wokal), Piotra Szweca (saksofon), Andrzeja Michalaka (gitara basowa) i Przemka Michalaka (perkusja).

Poezja matki

Inspiracją dla muzyków były wiersze matki Kamila Abta i poetki – Teresy Podemskiej-Abt, o uczuciach i ciągłej potrzebie kochania. Próbowała ona odpowiedzieć na stale trapiące nas pytania o to czego bardziej może pragnąć zagubiony w codzienności i trosce człowiek oraz czego bardziej niż aprobaty, potrzebuje zakochany i artysta.

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim i podyplomowych studiów Edukacja i Wielokulturowość na University of Adelaide. Doktorat ze specjalnością „literatura aborygeńska” ukończyła na University of South Australia. Wcześniej, na Macquarie University w Sydney badała wpływ języka ojczystego na procesy uczenia się języka angielskiego przez Polaków. Zawodowo związana z AIATSIS[1]. Stypendystka m.in. Departamentu Sztuki Południowej Australii, Australia Council for The Arts, Australian Postgraduate Award, UniSA Postgraduate Award.

wg wikipedii.

Przestrzeń na obraz

Tradycyjnie, koncertowi towarzyszyła prezentacja jednego z obrazów znajdujących się w zbiorach Muzeum Ziemi Lubuskiej. Tym razem był to obraz olejny na płótnie autorstwa Konrada Jarockiego pt. „Przestrzeń VIII” z 1971.

Konrad Jarocki urodził się w 1927 roku w Zaklikowie. Był malarzem, rysownikiem, architektem, pedagogiem oraz członkiem Grupy Wrocławskiej. W 1948 roku studiował matematykę na Uniwersytecie w Lublinie, jednak po roku wyjechał do Wrocławia i rozpoczął studia na Politechnice Wrocławskiej, gdzie w latach 1949-1955 studiował architekturę. Po ukończeniu studiów technicznych podjął decyzję o rozpoczęciu kolejnych tym razem artystycznych. W latach 1955-1958 studiował malarstwo w PWSSP we Wrocławiu., gdzie kształcił się pod kierunkiem Prof. Eugeniusza Gepperta i Prof. Stanisława Pękalskiego. Po latach dwukrotnie objął stanowisko rektora tej uczelni (w 1984 roku i w latach 1992- 1999). Projektowanie architektoniczne łączył z twórczością malarską. Od pierwszej wystawy indywidualnej, prezentowanej we wrocławskim Klubie Dziennikarza (1964) zaznaczył swoją obecność w życiu artystycznym zarówno w kraju, jak i za granicą. Wystawiał swoje obrazy m.in.: we Francji, w Niemczech, Belgii, Kanadzie, Iraku, Iranie, Czechosłowacji, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, USA i Australii. Obrazy Konrada Jarockiego to dzieła malarza i architekta, albowiem zarówno warstwa malarska – atmosfera, klimat kolorystyczny, jak i kompozycja form w przestrzeni – konstrukcja obrazu – mają dla zamierzonego efektu znaczenie pierwszorzędne. W obu tych warstwach są to dzieła głęboko przemyślane. W samym procesie twórczym artysta dopuszcza istnienie kontrolowanego przypadku, który nadaje jego obrazom cechy żywiołowe, emocjonalne, ekspresyjne. Jarocki ma na swoim koncie udział w ponad 80 wystawach zbiorowych i ponad 20 indywidualnych.

- jak podaje portal polswissart.

Za tydzień fiesta latina

Za tydzień (18.05) od godz. 17 odbędzie się Latynoska Noc Muzeów w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Przewidziano mnóstwo atrakcji oraz wystaw tematycznych.

 • 17:00 - Otwarcie Latynoskiej Nocy. Występ zespołu SambaSHOW oraz uroczysta inauguracja,
 • 17:15 - W świecie Kuna Yala – rajskie kolory San Blas. Warsztaty edukacyjno-plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Warsztaty rozpocznie prezentacja prowadzona przez rdzennego mieszkańca regionu: Pana Wago-Amancio Chiari Arcia oraz Panią dr Ewę Nowacką-Chiari (Cz. I – ok. godz. 17:15, Cz. II – ok.19:15),
 • 17:15 - Otwarcie wystawy fotografii z Patagonii autorstwa Józefa Sokołowskiego,
 • 17:30 - Dziś taneczna samba i rumba, ale najpierw postaw jajko Kolumba. Konkurs wiedzy o Ameryce Łacińskiej,
 • 17:45 - Warsztaty SambaSHOW (samba no pé i salsa),
 • 18:30 - Projekcja filmu pt. „Firda” (2002),
 • 18:30 - Wykład dr. Piotra Małczyńskiego z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego pt. „Samba, tango i futbol. Piłka nożna w Ameryce Łacińskiej”,
 • 19:00 - Występ zespołu SambaSHOW,
 • 19:00 - Wykład dr Anitty Maksymowicz pt. „Polacos en America Latina. Emigranci i uchodźcy, inżynierowie, badacze i artyści – polskie ślady w Iberoameryce”,
 • 19:00 - Kuchnia latynoamerykańska – wykład Martyny Bącal z restauracji ¡Hola! Cantina Mexicana,
 • 19:30 - Wykład dr. Arkadiusza Cincio i Tomasza Kowalskiego na temat win z Ameryki Południowej,
 • 20:00 - Warsztaty tanga Argentino prowadzone przez Studio Dance Club w Zielonej Górze. Zapisy pod numerem 513 369 484 w godzinach od 8:00 do 15:00. Termin zapisów upływa 17 maja. Prosimy o rejestrację od razu par (ilość miejsc ograniczona do 20 par),
 • 21:30 - Koncert światowej klasy Zespołu Tango Bandonegro z argentyńskim wokalistą Carlosem Roulet,
 • 23:00 - Zakończenie Latynoskiej Nocy. Występ zespołu SambaSHOW.

Od godziny 17:00 do 23:00 udostępnione będą dla zwiedzających wystawy dedykowane Latynoskiej Nocy, w tym:

 • Sztuka i rzemiosło wybranych państw Ameryki Łacińskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Muzeum Okręgowego w Toruniu (Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika)
 • Wystawa prac dzieci i młodzieży z krajów Ameryki Łacińskiej wypożyczona z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu pt. „Ameryka Południowa Oczami Dzieci”
 • Wystawa poświęcona Panamie użyczona przez Ambasadę Panamy w Warszawie pt. „Różnorodność biologiczna i kulturowa Panamy”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska