Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Indie przyśpieszają program kosmiczny za pomocą superkomputera

Źródło: Tabasco Media; oprac:(mad)
pipp/sxc.hu
Firma NVIDIA poinformowała ostatnio, że SAGA, najpotężniejszy indyjski superkomputer znajdujący się na 86 miejscu listy najszybszych 500 superkomputerów, wykorzystuje jej procesory graficzne dla usprawnienia procesów konstrukcji oraz analizy rakiet nośnych niezbędnych do realizacji narodowego programu kosmicznego.

Superkomputer SAGA został zbudowany przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych (ISRO), która jest szóstą co do wielkości agencją tego typu na świecie. ISRO wykorzystuje go do rozwiązywania złożonych problemów z dziedziny aeronautyki. Dzięki 640 kartom NVIDIA Tesla zapewniającym do 394 teraflopów szczytowej wydajności, superkomputer pozwala na prowadzenie dokładniejszych i bardziej złożonych symulacji, a tym samym znacznie przyśpiesza i usprawnia procesy konstrukcji i analizy nowych rakiet wystrzeliwujących satelity na orbitę okołoziemską.

Według ISRO procesory graficzne umożliwiły skrócenie czasu tworzenia, symulowania i weryfikacji nowych konstrukcji z miesięcy do dni. Zwiększono także jakość i trwałość nowych rakiet. ISRO twierdzi też, że opisany drastyczny wzrost mocy obliczeniowej znacząco wspomógł rozwój programu kosmicznego, umożliwiając ciągłe usprawnienie i doskonalenie narzędzi prognozujących.

Superkomputer SAGA wraz z aplikacją PARAS-3D służą do wykonywania wymagających i szczegółowych symulacji dynamiki płynów (CFD), umożliwiających optymalizowanie konstrukcji rakiet pod różnorodne warunki przepływów. Dzięki procesorom graficznym, ISRO może przeprowadzić złożone symulacje od siedmiu do ośmiu razy szybciej, skracając o taki sam czas proces tworzenia, testowania i finalizowania nowych konstrukcji. To nie wszystko — wyższe zagęszczenie mocy obliczeniowej w systemach opartych na procesorach graficznych ułatwia skalowanie aplikacji i umożliwia zmniejszenie kosztów inwestycji w infrastrukturę komunikacyjną.

- Indyjski rząd entuzjastycznie przystąpił do wyścigu rozwoju superkomputerów, inwestując miliard USD w budowę sieci nowej generacji superkomputerów petaskalowych w całym kraju - powiedział Sumit Gupta, dyrektor w firmie NVIDIA. - Indie dołączają do Stanów Zjednoczonych, Chin, Niemiec, Japonii, Rosji oraz innych wiodących krajów wykorzystujących superkomputery do rozwiązywania najważniejszych problemów obliczeniowych, naukowych i technicznych na świecie.

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) jest główną agencją kosmiczną rządu Indii, a także szóstą co do wielkości organizacją ds. badań kosmicznych na Ziemi. Głównym jej celem jest rozwój technologii kosmicznych oraz czerpanie korzyści z tego rozwoju, w tym tworzenie i umieszczanie na orbicie okołoziemskiej satelitów telewizyjnych, telekomunikacyjnych oraz meteorologicznych, a także satelitów umożliwiających zarządzania zasobami naturalnymi.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska