Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instytut Pamięci Narodowej upamiętnił polskich bohaterów. W Rzepinie złożono kwiaty na pomniku jednego z obrońców Westerplatte

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Henryka Chruli.
Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Henryka Chruli. Anna Moyseowicz
Instytut Pamięci Narodowej upamiętnił obrońców Westerplatte. 1 września, w rocznicę wybuchu II wojny światowej, złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach żołnierzy. Uhonorowano również Henryka Chrula, pochowanego w Rzepinie. Hołd złożyli mu także przedstawiciele wojska, lokalnych władz i szkół.

Jedyny z lubuskiego

Henryk Chrul urodził się w 1918 roku w Poddubnie, zmarł w 1989. Za swoje zasługi został odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari. - Z tego co wiemy, jest to jedyny obrońca Westerplatte z województwa lubuskiego - mówi Kazimierz Chrul, syn żołnierza. - Opowiadał nam w domu o obronie, ale nie mówił wszystkiego, bo wtedy jeszcze nie wszystko można było powiedzieć. Wspominał, że jak mieli się poddać to niektórzy woleli sobie strzelić w głowę. A po latach nie chciał przekroczyć niemieckiej granicy, powiedział, że jego noga u Niemców nie postanie - opisuje mężczyzna.

Zobacz też: "Wieluń jest symbolem okrucieństwa tamtej wojny dla Polaków". Obchody rocznicy II wojny światowej w Wieluniu

Źródło:
TVN 24

IPN upamiętnił bohaterów w 49 miejscowościach

Jak mówi Paweł Skubisz, dyrektor oddziału IPN Szczecinie, według ustaleń instytutu na terenie województwa lubuskiego znajduje się tylko jeden grób obrońcy. Oprócz niego instytut upamiętnił groby w 49 miejscowościach.

To element naszej wspólnej historii, pamięci o tych, którzy walczyli o naszą niepodległą, wolną Polskę. Im się należy z naszej strony cześć, hołd, należy się pamięć, która jest ważna dla obecnych, ale także przyszłych pokoleń, aby widziały, że wolność nie jest dana raz na zawsze i że kiedyś trzeba było się o nią bić

- mówi Skubisz.

Na uroczystości obecna była obecna również rodzina Chrula, przedstawiciele Wojska Polskiego - Dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej generał dywizji Piotr Trytek, starszy chorąży sztabowy Arkadiusz Machowski, zastępca Dowódcy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej pułkownik Marek Pieniak, a także zastępca burmistrza Rzepina Krystian Pastuszek, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Staszica w Rzepinie Ewa Winiarczyk, wicedyrektor Sylwia Kucharczyk i przedstawiciele młodzieży.

- Należy upamiętniać walczących dla Ojczyzny i jest to zadaniem również Wojska Polskiego. To pierwsza, ale nie ostatnia nasza wizyta na cmentarzu w Rzepinie - powiedział generał Trytek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska