MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Instytut Spraw Obywatelskich apeluje o wprowadzenie jednolitych zasady higieny cyfrowej. Zakaz korzystania ze smartfonów już w 2024 roku?

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Czy szkoły będą musiały zakazać używania smartfonów? Jest ważny apel do ministra edukacji i cyfryzacji. Zmiany wprowadzone zostaną już we wrześniu?
Czy szkoły będą musiały zakazać używania smartfonów? Jest ważny apel do ministra edukacji i cyfryzacji. Zmiany wprowadzone zostaną już we wrześniu? Karolina Misztal Polska Press/freepik.com
Smartfony i inne elektroniczne urządzenia to wciąż pojawiający się w szkołach temat. Niektóre szkoły wprowadzają całkowity zakaz, inne uważają to za niepotrzebne. O wprowadzenie jednolitych zasady higieny cyfrowej w szkołach zaapelował do ministrów edukacji i cyfryzacji Instytut Spraw Obywatelskich. Oczekuje zakazu używania urządzeń elektronicznych w placówkach oświatowych od 1 września 2024 roku, co „ograniczy ich negatywny wpływ na zdrowie”.

Spis treści

Apel o wprowadzenie zakazu używania smartfonów

W imieniu Instytutu Spraw Obywatelskich, prowadzącego kampanię obywatelską „Ratuj Dzieci!”, zwracam się do Państwa z apelem o wprowadzenie jednolitych zasad higieny cyfrowej dotyczących używania telefonów komórkowych i innych indywidualnych urządzeń cyfrowych w szkołach – napisał w liście skierowanym do minister edukacji narodowej Barbary Nowackiej oraz wicepremiera, ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, prezes zarządu Instytutu Spraw Obywatelskich Rafał Górski.

Instytut uzasadnił apel licznymi badaniami, które opisują szkodliwy wpływ smartfonów, smartwatchy i innych urządzeń elektronicznych na zdrowie, wyniki w nauce i sukcesy w życiu dzieci. Zwrócono uwagę również na to, że w Holandii, Francji, Włoszech, Grecji, Portugalii czy Chinach wprowadzono już ogólnokrajowe rozwiązania dotyczące zakazu używania telefonów.

Trwa głosowanie...

Czy w szkołach powinien obowiązywać zakaz korzystania ze smartfonów?

W piśmie przywołano liczne badania na ten temat. Między innymi:

– Ogromne problemy z nauką w szkołach powodują szczególnie smartfony. Jeśli rozdajemy iPhone’y lub pozwalamy uczniom przynosić smartfony na zajęcia, to poziom nauczania w szkołach spada – ostrzega prof. Spitzer w tekście „Technologia informacji cyfrowej: skutki, efekty uboczne, ryzyko i zagrożenia dla zdrowia, edukacji i społeczeństwa w kontekście cyfryzacji szkół”.

Z kolei 7 lutego 2024 roku Norweska Dyrekcja ds. Edukacji (Udir) wydała zalecenie zakazujące używania przez uczniów telefonów komórkowych. Norweski resort edukacji, wprowadzając regulacje, powołał się na badania PISA (Programme for International Student Assessment, czyli Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów), PIRLS (Progress in International Reading Literacy Study) oraz ankiety uczniów.

Zakaz używania telefonów w szkołach już od 1 września 2024?

Oczekujemy, że w placówkach oświatowych wejdzie w życie od 1 września 2024 r. całkowity zakaz używania telefonów komórkowych lub innych indywidualnych urządzeń elektronicznych, chyba że urządzenie to stanowi pomoc naukową – czytamy w liście otwartym.

Proponowane rozwiązanie, według ISO, zdecydowanie ograniczy negatywny wpływ urządzeń cyfrowych na zdrowie polskich dzieci.

Instytut zaznaczył, że obowiązujące w tej chwili polskie prawo oświatowe nie jest wystarczające i daje możliwość, by ograniczyć swobodę korzystania z urządzeń elektronicznych na mocy statutu szkoły, ale zasady są różnie interpretowane i szkoły nie do końca właściwie regulują te kwestie.

Dodano, że odłożenie telefonów w klasie nie rozwiązuje problemu.

Fakt, że telefon leży w bliskiej przestrzeni, „w zasięgu wzroku”, aktywuje mechanizm oczekiwania na powiadomienia, co utrudnia uczniom koncentrację. Dodatkowym problemem jest również egzekwowanie przez szkoły wprowadzonych zapisów – podkreśla ISO.

Zgodnie z przedstawionymi przez ISO założeniami, po przyjściu do placówki oświatowej uczeń „bezzwłocznie” miałby wyłączyć telefon (lub inne indywidualne urządzenie elektroniczne), a następnie schować do indywidualnej szafki lub wyznaczonego przez dyrektora miejsca. Nakaz ten nie dotyczyłby jednak „uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i zdrowotnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami, jeśli taką potrzebę wskazałby rodzic”.

ISO zaproponował, by w sytuacjach „awaryjnych, uzasadnionych i wymagających pilnego kontaktu z rodzicem lub opiekunem”, uczeń mógł skorzystać z urządzenia, jednak „za zgodą nauczyciela bądź pracownika szkoły”. Zasady, jak czytamy, dopuszczałyby używanie telefonów komórkowych lub indywidualnych urządzeń elektronicznych w pokoju nauczycielskim oraz pomieszczeniach administracyjnych.

Instytut podkreślił, że polskie prawo powinno gwarantować dzieciom bezpieczne i higieniczne warunki nauki w placówkach oświatowych na miarę dzisiejszych wyzwań. Zapewnił też o gotowości do przedstawienia ministrom argumentów i włączenia się w proces przygotowywania wdrożenia zaproponowanych rozwiązań.

Źródło: PAP

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Instytut Spraw Obywatelskich apeluje o wprowadzenie jednolitych zasady higieny cyfrowej. Zakaz korzystania ze smartfonów już w 2024 roku? - Strefa Edukacji

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska