Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IPN docenił Lubuszan. Zobacz kto dostał prestiżowe wyróżnienie

OPRAC.: bt
Poznaliśmy kolejnych laureatów medali „Reipublicae Memoriae Meritum”. To wyróżnienia Instytutu Pamięci Narodowej. Są przyznawane za upamiętnianie wydarzeń historycznych poprzez działalność edukacyjną i naukową.

Medal odebrał Tadeusz Dzwonkowski, wieloletni dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze. Jak mówi, takie wyróżnienia są bardzo ważne.

To jest rodzaj pewnego podsumowania - mówił Radiu Zachód Tadeusz Dzwonkowski - Jestem emerytem, więc trochę z tego zawodowego życia się wyłączyłem, ale nadal pozostaję historykiem i badaczem regionalnym i myślę, że jeszcze trochę rzeczy uda mi się zrobić. Może sięgniemy do lat 40. Mam taką ochotę na opisanie dziejów Zielonej Góry w latach 40, bo działy się tam ciekawe rzeczy, zupełnie jak na Dzikim Zachodzie.

W gronie wyróżnionych znalazł się także Maciej Myczka, inicjator „Marszu Katyńskiego” w Wolsztynie i założyciel stowarzyszenia historycznego działającego przy Lubuskim Muzeum Wojskowym.

Bardzo cieszy to wyróżnienie, ale pewnie i zobowiązuje. Odbieram to odznaczenia, aczkolwiek pewnie jego twórcami są także moi przyjaciele i koledzy.

Medale wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Medal „Reipublicae Memoriae Meritum” jest przeznaczony dla tych, którzy budują republikę pamięci, wolną, niepodległą, suwerenną i demokratyczną Polskę. O tym mówi rewers tego medalu, na którym można odczytać słowa jednego z Ojców polskiej Niepodległości Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem”. W drugiej części zdania Marszałek powiedział, że naród staje się wtedy zbiorowością ludzi zamieszkującą tymczasowo dane terytorium. Wy, Drodzy Państwo, jesteście dowodem na to, że budując wspólną republikę pamięci, wolną Polskę, myślimy o historii nie tylko w Instytucie Pamięci Narodowej i ważnych rządowych instytucjach, ale także na forum społecznym i codziennych działań. Chciałem pogratulować i podziękować każdemu z Państwa z osobna. Niech żyje Polska, żyje dzięki takim osobom jak Państwo, niech żyje rzeczpospolita pamięci! – powiedział Nawrocki.

Sylwetki wyróżnionych:

Zenon Wechmann (medal złoty): prezes Wielkopolskiego Oddziału Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego oraz przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, od wielu lat zaangażowany w upamiętnianie historii Narodu Polskiego. Wyjątkowo dba o to, aby młode pokolenie zapoznało się z dziejami konspiracji antykomunistycznej. Za niezłomność i chęć zachowania niezależności od komunistów zapłacił wysoką cenę. Aresztowany w 1952 roku, po przejściu brutalnego śledztwa został skazany na 7 lat więzienia. Ciężkie więzienie i praca w kamieniołomie odbiły się na jego zdrowiu. Jednak dotkliwe przeżycia nie stanowiły nawet podstawy do złamania jego charakteru: w 1956 roku był czynnym uczestnikiem Poznańskiego Czerwca, a w czasie stanu wojennego udzielał pomocy internowanym i ich rodzinom. Do dziś, mimo zaawansowanego wieku, bierze udział w inicjatywach społecznych mających na celu trwałe upamiętnianie wydarzeń oraz wybitnych obywateli zasłużonych w walce o niepodległość Państwa Polskiego.

Tadeusz Dzwonkowski (medal srebrny):_ były dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze (obecnie na emeryturze), badacz dziejów województwa lubuskiego. Z wielkim oddaniem dokumentował i propagował wiedzę o Wydarzeniach Zielonogórskich w obronie Domu Katolickiego. Przywracając szacunek dla narodowej przeszłoś_ci, zaangażował się w procedurę nadawania Krzyży Wolności i Solidarności uczestnikom Wydarzeń z dnia 30 maja 1960 roku.

Gminny Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Trzemesznie (medal srebrny): misją Komitetu jest upamiętnianie lokalnych wydarzeń, miejsc i postaci związanych z tragiczną historią Narodu Polskiego. Dzięki staraniom Komitetu udało się przeprowadzić wiele remontów mogił polskich patriotów, jak i dokonać rewitalizacji zaniedbanych miejsc pamięci. Komitet zajmuje się także organizacją uroczystości patriotycznych i współpracuje ze szkołami w zakresie opieki nad pomnikami i grobami.

Maciej Myczka (brązowy):działacz społeczny, pasjonat historii, rekonstruktor. Opiekun miejsc pamięci powstania wielkopolskiego na terenie powiatu wolsztyńskiego. Od wielu lat zajmuje się propagowaniem wiedzy na temat powstania wielkopolskiego i zbrodni katyńskiej. Organizator konferencji, wystaw i inscenizacji historycznych. Współorganizator budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych w Wolsztynie. Inicjator powstania Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska