Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Izba historii pełna skarbów

Małgorzata Trzcionkowska 607 804 239 [email protected]
Mieczysław Pozaroszczyk zaprasza wszystkich do Izby Historii, gwarantuje oglądanie wspaniałych eksponatów i wysłuchanie ciekawej gawędy
Mieczysław Pozaroszczyk zaprasza wszystkich do Izby Historii, gwarantuje oglądanie wspaniałych eksponatów i wysłuchanie ciekawej gawędy Małgorzata Trzcionkowska
Stare księgi, przedmioty domowego użytku, a także wytwory rękodzieła i wiele innych, ciekawych rzeczy można zobaczyć w szprotawskiej Izbie historii, prowadzonej przez wielkiego pasjonata, Mieczysława Pozaroszczyka.

Izba Historii powstała w 1971r. Stworzył ją Mieczysław Pozaroszczyk, dla którego jest wielką pasją. Gdy opowiada o swoim dziele, świecą mu się oczy i zapomina o poważnym wieku. Ma 84 lata. Do dzisiaj jest kustoszem, opiekunem i sprzątaczką. - Zbiory pochodzą z różnych źródeł - wspomina. - Część ze starego muzeum, które istniało w mieście przed wojną. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest kronika Gottlob von Kreis. Ponad 130-letnia zabytkowa gablota muzealna, pochodzącą z dawnego szprotawskiego muzeum, które mieściło się w budynku obecnej szkoły podstawowej nr 1. Mamy stary kalendarz z lat 30-tych, który opisuje dawną siedzibę.

Wśród perełek jest m.in. list burmistrza miasta do cechu garncarzy z 1608 roku oraz herb cechu piekarzy z 1767 roku. Osobnym działem są dokumenty z czasów III Rzeszy. 40 życiorysów sławnych szprotawian; zabytkowe fotografie miasta, dokumenty kościelne, monety królów pruskich, zabytkowy herb miasta, który znajdował się nad głównym wejściem do ratusza do 1934 r. Materiały dotyczące spotkania Bolesława Chrobrego z Ottonem III w szprotawskiej Iławie. A także wykaz członków komitetu powiatowego NSDAP z 1937 roku. - Mamy też wiele eksponatów po Armii Radzieckiej, która stacjonowała na naszym terenie - opowiada kustosz. - To także część naszej historii, którą należy ocalić od zapomnienia. A najważniejsze dla mnie są dokumenty należące do mieszkańców Szprotawy.

W gablotach można zobaczyć dokumenty jenieckie mieszkańców Szprotawy i okolic m.in. Wojciecha Kraska, Antoniego Borychowskiego, Adama Kończalskiego i więźniów obozów w Majdanku. Listy z obozów koncentracyjnych, gazety z czasów wojny i powojenne. M. Pozaroszczyk zaprasza dorosłych, dzieci i młodzież, do Izby Historii przy al. Niepodległości 15 (I piętro). Czynna we wtorki w godz. 9.00 - 13.00 i niedziele w godz. 14.00 - 16.00 oraz w każdy inny dzień, po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym: 68 376 35 47.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska