MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jagodzianki, którym nikt się nie oprze!

Aleksandra Bulaczek
Takie jagodzianki, że mmm... Palce lizać! Zdradzamy Wam prosty przepis na wyśmienite bułeczki z jagodowym nadzieniem. Tym słodkim rarytasem podbijecie podniebienia nawet najwybredniejszych smakoszy!

Jagody kryją w sobie wiele zalet. W tym niewielkim, leśnym owocu odnajdziecie nie tylko bogactwo smaku, ale także wartości lecznicze. Owoce jagód są wyśmienitym remedium przy wszelkiego rodzaju dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Hamują biegunki, redukują uciążliwy ból brzucha, a także nudności. Działają przeciwzapalnie na śluzówkę jelit. Co więcej, zmniejszają stężenie cukru we krwi, a nawet zbijają cholesterol.

Jagody to spora dawka witaminy C oraz witamin z grupy B. To także źródło niezbędnych dla naszego organizmu soli mineralnych. Dzięki swoim zdrowotnym walorom, te niepozorne owoce są naszym sojusznikiem w walce z bakteriami (niszczą gronkowce i paciorkowce).

Ale to nie wszystkie sekrety, które kryją w sobie jagody. Te leśne owoce mają także korzystny wpływ na nasz wzrok oraz układ krążenia. 

W poszukiwaniu jagód

Lato to niewątpliwie czas jagód! Nie trzeba się natrudzić, by zebrać ich całe wiaderko czy pękaty dzbanek. Jagody występują niemal w każdym lesie, a ich ciemnofioletowe owoce łatwo wypatrzeć zarówno na słonecznych polanach, jak i w zaciemnionych zagajnikach.

Zielonogórskie lasy obfitują w te niezwykłe owoce. Krzewinki dorastają do ok. 30 cm i mogą rozrastać się rozlegle na powierzchni kilku metrów kwadratowych. Jagody są często głównym składnikiem runa leśnego w borach sosnowych i sosnowo-świerkowych. Ich owoce osiągają maksymalnie 1 cm średnicy. 

Gdy już wybierzecie się na jagody i uzbieracie ich pełen dzbanek, możecie z nich przyrządzić wyśmienite specjały. Jagody świetnie smakują podane ze śmietaną i cukrem, są wybornym dodatkiem do ciast, naleśników, czy pierogów. 
Dziś podpowiemy Wam, jak upiec pyszne bułki z jagodowym wnętrzem!

Przepis na jagodzianki

 
Składniki na ok. 15 bułeczek:   

  • 50 g drożdży 
  • 250 ml ciepłego mleka 
  • 500 g mąki pszennej 
  • 1 jajko (średnie) 
  • 5 żółtek 
  • 80 g drobnego cukru do wypieków 
  • 100 g masła 
  • ok. 250 g jagód 

 
UWAGA! WAŻNA_INFORMACJA!  
Nim przystąpimy do przygotowania jakichkolwiek dań na bazie jagód, pamiętajmy o ich dokładnym umyciu! Na owocach mogą bowiem znajdować się larwy tasiemców bąblowców, które lisy roznoszą wraz z odchodami.
Po dokładnym umyciu owoców, możemy przystąpić do pichcenia! Do dzieła!

Wykonanie:
Na początek, wyjmij wcześniej drożdże z lodówki, aby się ogrzały. Pokrusz je, wsyp do kubka, dodaj 125 ml ciepłego mleka, 1 łyżeczkę cukru i 2 łyżeczki mąki. Wymieszaj całość, przykryj ściereczką i odstaw na 15 min. do wyrośnięcia.  
Jajko z żółtkami ubij z cukrem na puszystą masę. Przesiej mąkę do dużej miski, dodaj do niej wyrośnięte drożdże, resztę ciepłego mleka, ubitą masę jajeczną oraz masło (wcześniej roztopione i ostudzone). Wyrób całość na gładkie ciasto i odstaw na 1,5 godziny do wyrośnięcia. 

Następnie wyłóż ciasto na stolnicę, uformuj kulę i podziel ją na małe części (ok. 15). Rozpłaszcz każdą małą część ciasta, nałóż na nią jagody (dużą łyżkę), zlep brzegi ciasta i uformuj kulkę.  

Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia. Jagodzianki układaj zachowując odstępy (ok. 5 sztuk na blachę o standardowych wymiarach). Odstaw do podrośnięcia na pół godziny. 

Piecz w 180 st. C (góra-dół) przez ok. 16 minut (na złoty kolor) w środkowej części piekarnika.
Po wyciągnięciu bułeczek z piekarnika, odczekaj chwilę, a następnie polej je lukrem lub posyp cukrem pudrem.

Mmm! Tak smakuje lato!  
 
Autorką przepisu jest Pani Urszula Kaczała, RDLP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska