Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak się kojarzy Zielona Góra? Dobrze!

Alicja Bogiel 0 68 324 88 46 [email protected]
Wrocławska firma przepytała ponad 500 osób z całej Polski, z czym się im kojarzy nasze miasto? I? Niektórym nie kojarzy się wcale... Reszta na szczęście wskazywała na wino, zieleń oraz festiwal.

Wrocławska firma Imas International Polska sprawdziła, z czym kojarzy się ludziom 13 największych miast naszego kraju. Była wśród nich Zielona Góra. Wypadliśmy w tych badaniach wcale nie tak źle... - Najmniej kojarzą się ludziom Bydgoszcz, Kielce i Rzeszów - mówi Damian Michalski z Imas International. - W tych przypadkach sporo osób nie potrafiło wskazać żadnej odpowiedzi. Was nie kojarzy co szósty badany.
Czyli nie mamy się też z czego specjalnie cieszyć. - Mamy sporo jeszcze do zrobienia w promocji miasta -ocenia Jarosław Wnorowski, przewodnik, który przez wiele lat zajmował się turystyczną promocją Zielonej Góry.

Daleko nam niestety do miejscowości, które kojarzą prawie wszyscy. Do Warszawy, Krakowa i Poznania dopasowało odpowiedzi blisko 100 procent pytanych osób. Warszawa najczęściej kojarzyła się ze stolicą i pałacem kultury, Poznań z targami.

Pocieszające jest to, że nasze miasto jeśli już się kojarzy, to tylko dobrze. - Bo takie na przykład Katowice ludziom wydają się brudne i z zanieczyszczonym powietrzem - opowiada D. Michalski. - Przy Kielcach sporo osób wskazało biedę, a przy Warszawie i Wrocławiu korki...

Winogrona i inne...

Z czym więc tak dobrze kojarzy się Zielona Góra? Najwięcej osób rzucało od razu "Winobranie" - około 14 procent pytanych, kolejne 10 procent mówiło o winie, winnicach i winogronach.
- Są miasta na Podkarpaciu, które próbują swoją markę oprzeć o winie i na razie im się nie udaje. My już taki znak rozpoznawczy mamy, to świetnie. Trzeba go tylko umacniać - mówią zielonogórscy spece od turystyki.

Kojarzymy się także z zielenią. - Tu działa magia nazwy - ocenia D. Michalski. I raczej ma rację, bo wprawdzie 6 procent osób wskazywało na parki i lasy, ale najwięcej pytanych mówiło, że jesteśmy "górą porośniętą zielenią". Niektórym też kojarzymy się z... jeleniem. I nie ma wątpliwości, że chodzi o Jelenią Górę, która to zwierzę ma nie tylko w nazwie, ale i w herbie. J. Wnorowski opowiada, że nie raz słyszał po podaniu, skąd pochodzi: - A byłem, byłem.... Fajne miasto. Ładne macie górki... Śnieżka i te inne...
Tego jelenia powinniśmy raczej eliminować z zielonogórskich skojarzeń, ale kolejne wskazywane odpowiedzi - grzyby i grzybobranie - przydałoby się jeszcze rozreklamować. Niestety, wskazywało je tylko 2 procent osób. A jeszcze nie tak dawno pół Śląska jeździło do nas jesienią na grzybki...

Wiele osób na hasło "Zielona Góra" odpowiedziało też "festiwal". A że nie wszyscy wiedzieli, że rosyjski... Wielu wspominało jeszcze radziecki, a niektórzy nawet ... żołnierski. - Ale nie ma się co przejmować - mówią wrocławscy specjaliści. - Opole kojarzy się głównie z festiwalem. A tam wiele osób mówiło o słowiku... Czyli mylono ich z Sopotem.

Aż 6 procent pytanych osób ma w Zielonej Górze rodzinę i znajomych. I to ich widzą przy naszej nazwie. Było też sporo innych odpowiedzi: uczelnie, Palmiarnia, granica Polski... A nawet ogórki kiszone i kłótnia z Gorzowem... Wśród tych innych odpowiedzi prym wiodły dwa hasła, które próbujemy teraz w Polsce promować - żużel i kabarety. Niestety, na razie tylko 4 procent osób kojarzy nas z tymi rzeczami.

Teraz tylko wykorzystać

Wrocławska firma nie robiła tych badań na zlecenie miasta czy też miejscowej firmy. Ale samorząd wyniki przepytywanek otrzymał. Jak przyznają pracownicy Imasu, czasami politycy wykorzystują ich badania do politycznych wojenek, ale jest to rzadkie. Częściej zaczynają promować, co już i dobrze się z miastami kojarzy.

A oto wyniki badań:

Z czym kojarzy się Zielona Góra?

Winobranie, święto winobrania, Bachus - 14 procent
Wina, winogrona, winnice - 10 procent
Góra, góry, góra porośnięta na zielono - 7 procent
Lasy, parki, zieleń - 6 procent
Jeleń - 2 procent
Grzybobranie, grzyby - 1 procent
Festiwal, konkurs piosenki - 7 procent
Festiwal Piosenki radzieckiej - 6 procent
Festiwal Piosenki Żołnierskiej - 1 procent
Rodzina, znajomi - 6 procent
Praca, wojsko, dzieciństwo - 2 procent
Żużel, klub Falubaz, motocykle - 4 procent
Kabarety, występy kabaretowe - 4 procent
Zachód Polski, przy granicy z Niemcami - 3 procent
Palmiarnia - 1 procent

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska