Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak się leczyć bezpłatnie

(kb)
Na pytania Czytelników odpowiada Jolanta Krug, naczelnik wydziału spraw świadczeniobiorców Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Jestem emerytką. Emeryturę pobieram z Francji. Otrzymałam właśnie zaświadczenie 121 z francuskiej kasy chorych. Czy będzie wystarczającym dokumentem do tego, ażeby korzystać z leczenia w Polsce?

- Otrzymała pani prawdopodobnie formularz E 121. Jest to zaświadczenie o prawie do świadczeń emeryta lub rencisty, który zamieszkuje w państwie członkowskim innym niż państwo wypłacające mu emeryturę lub rentę. Proszę zgłosić się do naszego oddziału.

Formularz ten zostanie zarejestrowany w Funduszu i na jego podstawie otrzyma pani dokument, tzw. poświadczenie. Poświadczenie będzie dla pani dokumentem uprawniającym do pełnego zakresu świadczeń zdrowotnych we wszystkich placówkach działających w ramach umowy z NFZ.
- Zmarła moja córka, która ubezpieczała zdrowotnie dwoje dzieci w wieku 13 i 19 lat uczęszczające do szkoły. Ojciec dzieci nigdzie nie pracuje, nie jest ubezpieczony. Czy jest jakaś możliwość ubezpieczenia tych dzieci? Ja jestem na emeryturze.

- Tak. Dzieci do ubezpieczenia zdrowotnego powinna zgłosić pani. Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wyraźnie wskazuje, że osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia członków rodziny, którzy uzyskują po zgłoszeniu prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.

Za członka rodziny uważa się dziecko: * własne * małżonka * przysposobione, wnuka albo obce, dla którego ustanowiono opiekę * w ramach rodziny zastępczej - do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi - bez ograniczenia wieku oraz małżonka. Członkami rodziny są również wstępni pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.
- Moja 20-letnia córka studiuje. Czy do potwierdzenia ubezpieczenia zdrowotnego wystarczy jej legitymacja studencka?

- Sama legitymacja nie wystarczy. Powinien być dodatkowy dokument potwierdzający, że została zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przez jednego z rodziców i że za zgłaszającego rodzica odprowadzana jest składka.
- Mój ojciec mieszka i pracuje w Holandii. Otrzymałem z waszego oddziału poświadczenie, które zostało wydane na podstawie formularza E 109. W maju wybieram się na tydzień do Hiszpanii. Słyszałem, że poświadczenie nie wystarczy, że należy dostać jakiś inny druk. Kto ma mi go wydać?

- Osoby posiadające poświadczenie wydane na podstawie formularza E 109, udające się do jednego z krajów UE/FTA otrzymają Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wniosek o jej wydanie należy złożyć w oddziale wojewódzkim NFZ, który wystawił poświadczenie. W pana przypadku będzie to nasz oddział.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego będzie uprawniała pana do świadczeń zdrowotnych w Hiszpanii, jednak tylko w zakresie niezbędnie koniecznym. To lekarz udzielający pomocy ustala, czy dane świadczenie jest konieczne w konkretnym przypadku, biorąc pod uwagę jego charakter oraz przewidywany okres pobytu ubezpieczonego w danym kraju.
Pracuję na etacie w firmie prywatnej. Podejrzewam, że pracodawca nie przekazuje składek na moje ubezpieczenie, bo nie otrzymuję żadnego potwierdzenia. Nie mogę zatem okazać się dokumentem, który potwierdzi fakt odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Czy z tego powodu muszę się leczyć za pieniądze?

- Nie. W razie nieodprowadzenia przez pracodawcę przez okres dłuższy niż miesiąc składki na ubezpieczenie zdrowotne za pana, fundusz ma prawo obciążyć pracodawcę poniesionymi kosztami udzielonych panu świadczeń opieki zdrowotnej. Proszę wystąpić do naszego oddziału z wnioskiem o ustalenie tego faktu.
- Nie. W razie nieodprowadzenia przez pracodawcę przez okres dłuższy niż miesiąc składki na ubezpieczenie zdrowotne za pana, fundusz ma prawo obciążyć pracodawcę poniesionymi kosztami udzielonych panu świadczeń opieki zdrowotnej. Proszę wystąpić do naszego oddziału z wnioskiem o ustalenie tego faktu.
Moja córka studiuje zaocznie. Skończyła już 26 lat, więc nie mogę jej ubezpieczyć. Czy powinna ubezpieczyć się dobrowolnie i sama opłacać składkę?

- Nie. Jeśli nie pracuje i nie jest zarejestrowana jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy, to powinna złożyć na uczelni oświadczenie, że nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu z żadnego tytułu. Uczelnia ma wtedy obowiązek sama zgłosić ją do ubezpieczenia zdrowotnego. Taka zasada dotyczy jednak tylko osób studiujących na polskich uczelniach.
Mieszkam i pracuję legalnie od 2008 r. w Holandii. Żona z 12-letnim synem mieszkają w Polsce. Żona nigdzie nie pracuje, ale jest zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Mamy syna w wieku 12 lat. Do tej pory korzystała wraz z synem z mojego ubezpieczenia. Dowiedzieliśmy się, że skoro żona jest osobą bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie pracy, nie może być wraz z synem zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przeze mnie w Holandii. Dlaczego?

- Od 1 stycznia 2009 r. każda osoba zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego bez względu na posiadanie statusu członka rodziny przy osobie ubezpieczającej w Polsce czy kraju UE/EFTA.

Jedyny wyjątek od tej zasady stanowi okoliczność podlegania innemu, własnemu tytułowi określonemu w art. 66 ust. 1 pkt 24 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t. j. Dz. U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.) - wówczas takie wyłączenie nadal obowiązuje. Wynika to ze zmiany przepisów w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Ponieważ żona uzyskała własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, ma również obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego syna. Zgłoszenia syna należy dokonać za pośrednictwem płatnika składki, w przypadku pańskiej małżonki w powiatowym urzędzie pracy, w którym jest zarejestrowana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska