Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak to z milionami Solidarności było

Redakcja
Brawurowa akcja działaczy Solidarności, którzy jesienią 1981 wypłacili z banku we Wrocławiu 80 milionów złotych, trafiła na ekran. W filmie „80 milionów”, w reżyserii i ze scenariuszem Waldemara Krzystka („Mała Moskwa”), występują m.in.: Filip Bobek, Krzysztof Czeczot, Marcin Bosak. Film na ekranie gorzowskiego Heliosa i zielonogórskiego Cinema City.
Brawurowa akcja działaczy Solidarności, którzy jesienią 1981 wypłacili z banku we Wrocławiu 80 milionów złotych, trafiła na ekran. W filmie „80 milionów”, w reżyserii i ze scenariuszem Waldemara Krzystka („Mała Moskwa”), występują m.in.: Filip Bobek, Krzysztof Czeczot, Marcin Bosak. Film na ekranie gorzowskiego Heliosa i zielonogórskiego Cinema City. Kino Świat
3 grudnia 1981, dziesięć dni przed wprowadzeniem stanu wojennego, rzecznik finansowy dolnośląskiej Solidarności Józef Pinior i wiceprzewodniczący zarządu regionu Piotr Bednarz wypłacili z banku 80 milionów złotych. Związkowe pieniądze zostały ukryte w rezydencji arcybiskupów wrocławskich, u ówczesnego metropolity Henryka Gulbinowicza.

Służba Bezpieczeństwa i prokuratura o operacji dowiedziały się pod koniec grudnia. Śledztwo natychmiast uznano za priorytetowe - wiedziano, że pieniądze pójdą na finansowanie działalności opozycyjnej, a jednocześnie w świetle ówczesnego prawa operacja została przeprowadzona legalnie.

Pieniądze poprzez łączników opuszczały w bezpieczny sposób rezydencję biskupów i ukryte były w mieszkaniu na placu Grunwaldzkim. Stamtąd "rozchodziły się" do konkretnych ludzi i na konkretne wydatki. Całość księgowano. Z pieniędzy pobranych 3 grudnia finansowano zakup sprzętu dla Radia Solidarność, zapomogi dla ukrywających się opozycjonistów i ich rodzin (na liście wypłat jest m.in. Adam Lipiński, dziś prawa ręka prezesa PiS), podziemną prasę. Wspierano też inne regiony - milion przekazano do Świdnika, gdzie w połowie 1982 r. wyrzucono z pracy 200 osób, 2 miliony pożyczono małopolskiej opozycji, ponad 300 tysięcy Regionowi Łódzkiemu.

W 1984 r. abp Gulbinowicz, w porozumieniu z Władysławem Frasyniukiem i Piniorem, zdecydował się zamienić zdeponowane u niego fundusze na dolary. Szczegóły operacji prawdopodobnie nigdy nie zostaną ujawnione - kardynał unika jakichkolwiek wyjaśnień.
Kim są ludzie, którzy zdecydowali się na ten spektakularny skok?

Więcej o tej sprawie oraz fragment książki Katarzyny Kaczorowskiej "80 milionów" przeczytasz w papierowym, sobotnio-niedzielnym wydaniu "Gazety Lubuskiej"

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska