Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wyliczyć swój kapitał początkowy

Czesław Gierlach
Jeśli urodziłeś się po 1948 r., musisz ustalić kapitał początkowy do emerytury.

- Mieszkam od lat w Kanadzie i dopiero teraz zabieram się do uporządkowania swoich spraw w kraju - pisze Marek z Montrealu. - Przed wyjazdem za Ocean pracowałem w latach 1979-1985 w Polsce. To spory kawałek do emerytury. Co muszę załatwić, by zaliczyć ten okres do świadczeń z ZUS - pyta nasz Czytelnik z Ameryki Północnej.
Pisze pan, że urodził się po 1948 roku. Zgodnie ze zreformowanymi przepisami emerytalnymi musi pan ustalić kapitał początkowy swojego konta emerytalnego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

OD TEGO ZACZNIJ!

Proszę zacząć od zgromadzenia dokumentacji o zatrudnieniu. Potrzebuje pan jeszcze:

  • wniosek o ustalenie kapitału początkowego (druk sygnowany jako: ZUS Kp-1),
  • kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (druk ZUS Rp-6),
  • świadectwa pracy lub zaświadczenia pracodawców potwierdzające okresy zatrudnienia albo inne dowody dla potwierdzenia okresów składkowych i nieskładkowych sprzed 1999 r.,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (druk ZUS Rp-7), które wystawiają pracodawcy, potwierdzające okresy zatrudnienia oraz osiągane wynagrodzenia (dochody) sprzed 1999 r.

    ZŁÓŻ POTRZEBNE DOKUMENTY

    Może pan też udokumentować to, co wymaga ZUS - legitymacją ubezpieczeniową z odpowiednimi wpisami o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Natomiast, jeśli w trakcie pracy w Polsce, opłacał pan składkę indywidualnie (np. miał pan firmę) lub współpracował pan przy prowadzeniu jakiejś działalności gospodarczej - trzeba podać na kwestionariuszu ZUS Rp-6 - adres prowadzenia działalności, siedziby firmy. A także adres ZUS-u, do którego wnosił pan składki przed 1999 r. Potrzebny jest też tzw. numer NKP (Numer Konta Płatnika).

    Dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia, a także inne okresy składkowe i nieskładkowe oraz wysokość wynagrodzenia, należy dołączyć do wniosku w oryginale albo przedłożyć poświadczone notarialnie ich odpisy, wypisy lub kserokopie. Oryginały dokumentów - po wykorzystaniu - ZUS zwraca wnioskodawcy.

    Osoby mieszkające za granicą mogą w drodze wyjątku (a więc nie dotyczy to osób zameldowanych i zamieszkujących w Polsce) dołączyć do wniosku o ustalenie kapitału początkowego kserokopie:


  • książeczki wojskowej,
  • dyplomu ukończenia szkoły wyższej,
  • aktów urzędu stanu cywilnego,
  • danych z dowodu osobistego.

    Jednak - i trzeba, aby o tym też pan pamiętał! - kserokopie te muszą być poświadczone za zgodność z oryginałem przez pracodawcę. Uprawnienie takie ma także pracownik organu rentowego, jednak to pana nie dotyczy.

    DRUKI POBIERZ ZA DARMO!

    Wszelkie druki potrzebne do ustalenia kapitału początkowego można wziąć za darmo w każdej placówce ZUS oraz - i to chyba wygodniejsze dla pana - pobrać ze strony internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: www.zus.pl

    Jeśli pan wystąpi osobiście z wnioskiem o ustalenie kapitału, trzeba wypełnić:

  • wniosek o ustalenie kapitału początkowego (druk ZUS Kp-1); trzeba w nim podać m.in.: nazwisko, imię datę urodzenia, numer PESEL, adres zamieszkania i do korespondencji oraz wskazać (lub upoważnić do tego ZUS) z jakich lat ZUS ma obliczyć podstawę wymiaru kapitału początkowego.

  • kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (druk ZUS Rp-6).


    To bardziej skomplikowane niż wypełnienie poprzedniego formularza. Jednak potrzeba, by podał pan w nim m.in.: początek i koniec każdego okresu składkowego i nieskładkowego (dzień, miesiąc, rok), nazwy zakładów pracy lub nazwiska i adresy pracodawców, okres pozostawania bez pracy, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, przebywania na urlopie wychowawczym, korzystania z urlopu bezpłatnego itp.

    Dużo tego! Jednak ZUS zadbał na szczęście o potrzebne instruktaże i podaje je na każdym druku.


    Do wymienionych druków należy dołączyć dowody:

  • potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe, które zostały wymienione w druku ZUS Rp-6 (nie wystarczy więc samo wpisanie danych!)
  • wysokość osiąganych zarobków (dochodów), które stanowiły podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne.


    WNIOSEK ZŁÓŻ W ZUS-IE!

    Wniosek o ustalenie kapitału początkowego wraz z dokumentami może pan przesłać do oddziału ZUS. I teraz pojawiają się pytania: Czy jest pan zameldowany w Polsce, pomieszkuje pan gdzieś podczas przyjazdu do kraju? Bo wniosek powinien trafić do oddziału, który obejmuje zasięgiem swego działania miejsce zamieszkania wnioskodawcy. W Montrealu ZUS-u nie ma! To oczywiste. Jeśli nie jest pan zameldowany w Polsce i nie ma pan też tu żadnego adresu - musi pan skorzystać z przepisów o... osobach bez dachu nad głową. Bezdomni mogą składać wniosek o ustalenie kapitału początkowego wraz z dokumentacją w dowolnym ZUS-ie na terenie całej Polski.


    WAŻNE!

    Dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia, a także inne okresy składkowe i nieskładkowe oraz wysokość wynagrodzenia, należy dołączyć do wniosku w oryginale albo przedłożyć poświadczone notarialnie ich odpisy, wypisy lub kserokopie. Oryginały dokumentów - po wykorzystaniu - ZUS zwraca wnioskodawcy.

    WYJĄTEK!

    Osoby mieszkające za granicą mogą w drodze wyjątku (a więc nie dotyczy to osób zameldowanych i zamieszkujących w Polsce) dołączyć do wniosku o ustalenie kapitału początkowego poświadczone kserokopie.

    PRZYDATNE ADRESY

  • Oddział ZUS w Gorzowie, ul. Sikorskiego 42, tel. 0 95 728 51 76 i 0 95 728 54 09
  • Oddział ZUS w Zielonej Górze, ul. Kupiecka 65, tel. 0 68 329 42 00
  • Infolinia ZUS 0 801 400 400

  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska