1/6
Zachodnie, w tym polskie firmy mają narzędzia, by ograniczyć...
fot. 123rf.com/profile_tiero

Bezpieczeństwo transakcji podwyższonego ryzyka

Zachodnie, w tym polskie firmy mają narzędzia, by ograniczyć ryzyko związane z wymianą handlową

2/6
Akredytywa, czyli bezgotówkowe rozliczenie pomiędzy...
fot. 123rf.com/profile_lsantilli

Akredytywa

Akredytywa, czyli bezgotówkowe rozliczenie pomiędzy kontrahentami, w którym rolę pośredników w przekazywaniu dokumentów oraz środków pieniężnych pełnią bank, zarówno importera, jak i eksportera. To oznacza, że importer chcący zakupić towar idzie do swojego banku i otwiera akredytywę, czyli zlecenie przesłania środków finansowych do eksportera pod warunkiem spełnienia przez dostawcę konkretnych warunków zawartych w kontrakcie. Następnie eksporter musi przygotować /wyprodukować i wysłać towar oraz złożyć odpowiednie dokumenty w swoim banku, aby móc otrzymać środki finansowe. Następnie bank eksportera przesyła komplet dokumentów do banku importera, który tylko po zapłacie może je otrzymać, gdyż tylko na ich podstawie będzie mógł odebrać zamówiony towar. To rozwiązanie oznacza, że bez zabezpieczenia środków finansowych przez importera, jego kontrahent, czyli eksporter nie wyśle swoich dóbr. Z drugiej strony importer będzie mieć pewność, że zabezpieczając, czyli niejako deponując swoje środki w swoim banku, importer ich nie otrzyma, dopóki nie wyśle towaru oraz dokumentów potwierdzających tę czynność do importera. Jest małe prawdopodobieństwo, że transakcja nie dojdzie do skutku. Jeśli jednak taka sytuacja zaistnieje, wówczas eksporter nie utraci swojego towaru, a importer swoich środków.
W przypadku odległych kierunków, jakimi są Azja oraz Afryka dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem będzie dodanie do akredytywy potwierdzenia, czyli tzw. akredytywa z potwierdzeniem. Dodatkowe zabezpieczenie charakteryzuje się tym, że bank eksportera potwierdza, że jego partner finansowy, czyli bank importera zabezpieczył środki na przeprowadzenie tej transakcji i w momencie złożenia odpowiednich dokumentów zawartych w akredytywie, eksporter otrzyma swoje środki, a dochodzenie ewentualnych roszczeń od banku importera będzie po stronie banku eksportera. Dlatego w tym przypadku bank eksportera musi mieć lub przyznać limit finansowy na bank importera. Jest to najdroższe, ale i najbezpieczniejsze rozwiązanie.

3/6
Inkaso jest podobnym produktem do akredytywy, jednak w tym...
fot. 123rf.com/profile_romastudio

Inkaso

Inkaso jest podobnym produktem do akredytywy, jednak w tym rozwiązaniu banki importera oraz eksportera ograniczone są tylko i wyłącznie do roli skrzynek pocztowych, ponieważ nie gwarantują środków finansowych, a jedynie brak odebrania towaru bez wcześniejszego uiszczenia zapłaty. W tym rozwiązaniu importer nie otrzyma towaru, jak nie zapłaci za dokumenty, ale z drugiej strony nie jest zobligowany do jego odbioru, jak w przypadku akredytywy. Co oznacza dla eksportera, że wysyłając towar zabezpieczony inkasem, będzie musiał wysłać i sprowadzić te produkty z powrotem do kraju na własny koszt, jeśli importer ich nie odbierze. Oczywiście eksporter będzie mógł znaleźć innego klienta tam na miejscu, ale może się to wiązać z dodatkowymi kosztami. To rozwiązanie dedykowane jest kontrahentom, którzy już się znają i ze sobą współpracują, a chcą mieć zabezpieczoną wymianę handlową.

4/6
Ubezpieczenia należności eksportowych można powiązać z...
fot. 123rf.com/profile_wutwhan

Polisa ubezpieczeniowa

Ubezpieczenia należności eksportowych można powiązać z innymi narzędziami lub stosować osobno. Najważniejsze jest to, że ubezpieczyciel sprawdzi kontrahentów, dla których przyzna indywidualne limity w ramach tzw. limitu globalnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu eksporter otrzyma wypłatę z polisy, czyli środki finansowe, w sytuacji braku płatności ze strony importera. Z drugiej strony, jeśli ubezpieczyciel nie przyzna indywidualnego limitu dla konkretnego importera, to będzie jasny sygnał dla eksportera, że jego potencjalny parter handlowy jest obarczony wyższym ryzykiem. Wówczas jedynym wyjściem z tej sytuacji będzie akredytywa potwierdzona.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Obchody 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Tak świętowano w Żarach

Obchody 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Tak świętowano w Żarach

Zbliża się wielkie święto żużla. Szymon Woźniak zadebiutuje na PGE Narodowym

Zbliża się wielkie święto żużla. Szymon Woźniak zadebiutuje na PGE Narodowym

Smakowity indyk z imbirem. Zjedz go, gdy unikasz ziemniaków

Smakowity indyk z imbirem. Zjedz go, gdy unikasz ziemniaków

Zobacz również

W Żaganiu maturzyści pisali egzamin z matematyki! W Banachu mówią, że był łatwy!

W Żaganiu maturzyści pisali egzamin z matematyki! W Banachu mówią, że był łatwy!

Smakowity indyk z imbirem. Zjedz go, gdy unikasz ziemniaków

Smakowity indyk z imbirem. Zjedz go, gdy unikasz ziemniaków