Tegoroczni absolwenci Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 "Budowlanka" w Zielonej Górze mówili nam, że wczorajszy egzamin pisemny z języka polskiego był łatwy i ze spokojem czekają na wyniki. Zdać - zdamy - podkreślali - teraz kwestia tylko na ile procent...
Maturzystom pomaga pozytywne myślenie o przyszłości
- Dobrze, że polski był łatwy, bo to pozytywnie nas nastroiło do kolejnych egzaminów. Jakoś tak uwierzyliśmy bardziej w siebie. Matma zawsze wywołuje większy stres, więc się nie oszukujmy, emocje dziś są większe. Wszystko zależy od tego, jakie zadania zobaczymy w arkuszu egzaminacyjnym - dzielili się wrażeniami zielonogórscy maturzyści. I choć priorytetem jest matura, to już myślami wybiegają w przyszłość. Tę bliższą, czyli praca na wakacje, odpoczynek, i dalszą: studia, jakieś małe mieszkanko, atrakcyjna praca i szczęśliwa rodzina. Myślenie o przyszłość, w kontekście pozytywnych rzeczy, pomaga poradzić sobie ze stresem, jaki każdy maturzysta przeżywa - tłumaczyli młodzi ludzie, za których mocno trzymamy kciuki. Razem z dyrektorką Budowlanki Małgorzatą Ragiel oraz całą kadrą pedagogiczną.
Pisemny egzamin maturalny z matematyki w dwóch formułach
Maturzystom kibicują i życzenia przekazuje wiele osób m.in. prezes lubuskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego Bożena Mania, burmistrzowie, prezydenci miast, rodzina, przyjaciele, znajomi... Przyda się każde wsparcie w tych tak ważnych dla młodych ludzi dniach.
Obowiązkowy pisemny egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym rozpoczął się o godz. 9.00. W formule 2023 (to dla absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej, którą przywrócił poprzedni rząd) egzamin trwa 180 minut, z kolei w formule 2015 (to dla tych, którzy kończyli gimnazja) – 170 minut.
Jakie egzaminy muszą zdawać obowiązkowo tegoroczni maturzyści?
- język polski na poziomie podstawowym w formie pisemnej;
- język polski w formie ustnej;
- język obcy nowożytny na poziomie podstawowym w formie pisemnej;
- język obcy nowożytny w formie ustnej;
- matematykę na poziomie podstawowym;
- język mniejszości narodowej na poziomie podstawowym w formie pisemnej oraz bez określania poziomu w formie ustnej, jeżeli maturzysta jest absolwentem szkoły lub oddziału z językiem nauczania danej mniejszości narodowej;
- jeden przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym.
Przeczytaj także:
Zielona Góra ma drugie Branżowe Centrum Umiejętności. Tym razem w Budowlance
Maturzyści odetchnęli z ulgą po pisemnym egzaminie z języka polskiego. Nie było tak źle!
Maturzyści rozpoczęli matury 2024 egzaminem z języka polskiego. Jakie były nastroje w III LO w Zielonej Górze?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?