Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zarobić na chorobie

Stefan Cieśla 0 95 722 57 72 [email protected]
Dziś tłumaczymy, kiedy i na jakich zasadach dostaniesz zasiłek chorobowy, czyli ile pieniędzy ci się należy, gdy nie możesz chodzić do pracy.

ZAPYTAJ EKSPERTA

ZAPYTAJ EKSPERTA

Na pytania i wątpliwości w sprawie zasiłków chorobowych odpowie dziś TERESA BLICHARSKA, naczelniczka wydziału zasiłków oddziału ZUS w Gorzowie Wlkp. od 10.00 do 11.00, tel. 0 95 728 54 50

Zwolnienie lekarskie

Aby dostać pieniądze za chorobę, musisz pracować i przedstawić zwolnienie lekarskie. Na dostarczenie go pracodawcy masz siedem dni. Jeśli nie zdążysz w tym terminie, od ósmego dnia niezdolności do pracy zasiłek będzie obniżony o 25 proc. Ta kara obowiązuje do dnia dostarczenia zwolnienia lekarskiego. Potem będziesz otrzymywał pieniądze w ustalonej przez prawo wysokości.

Komu przysługuje

Trzeba być ubezpieczonym przez co najmniej 30 dni. Do tego okresu wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego - jeśli przerwa między nimi nie przekraczała 30 dni. Jeśli była dłuższa, to tylko z powodu urlopu wychowawczego, bezpłatnego albo powszechnej służby wojskowej.

Zasiłek przysługuje również po rozwiązaniu umowy o pracę, jeśli choroba trwała co najmniej 30 dni i rozpoczęła się w ciągu 14 dni po odejściu z pracy lub w czasie 90 dni w przypadku choroby zakaźnej.

Bez 30 dni

Prawo do zasiłku od pierwszego dnia choroby do pracy przysługuje:

  • Absolwentom szkół lub uczelni wyższych, którzy zostali ubezpieczeni w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu wyższej uczelni.
  • Osobie, u której niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy.
  • Ubezpieczonemu obowiązkowo, który ma co najmniej 10-letni okres ubezpieczenia chorobowego.

    Kto nie dostanie

    Zasiłku nie dostaniesz, jeśli:

    1. zachorujesz na urlopie bezpłatnym lub wychowawczym,
    2 otrzymujesz zasiłek macierzyński,
    3. odbywasz zasadniczą służbę wojskową lub siedzisz w areszcie czy więzieniu,
    4. zachorowałeś w wyniku popełnionego przez siebie przestępstwa,
    5. przez pierwszych pięć dni, gdy choroba jest wynikiem nadużycia alkoholu.

    Ile dostaniesz

    Zwykle zasiłek wynosi 80 procent wynagrodzenia. Od tej reguły są jednak wyjątki:

    1. Dostaniesz 70 proc., jeśli podczas choroby leżysz w szpitalu (za czas pobytu).
    2. Możesz też dostać 100 proc. pensji:
  • dotyczy to kobiet chorujących w ciąży,
  • wszystkich, którzy ulegli wypadkowi przy pracy, w drodze z pracy lub do pracy,
  • a także pracowników przebywających na zwolnieniu z powodu bycia kandydatem na dawcę tkanek lub narządów lub po zabiegu ich pobrania.

    Jeśli chorujesz dłużej niż 33 dni to pracodawca przekaże zwolnienie lekarskie do ZUS. To ZUS od 34. dnia choroby wypłaca pieniądze.

    Jak to liczą

    Podstawą wymiaru zasiłku za czas choroby jest twoje przeciętne miesięczne wynagrodzenie - z premiami, nagrodami, nadgodzinami itp. Czyli to, co pracodawca wypłacał ci w czasie ostatnich 12 miesięcy przed chorobą.
    Jeśli pracowałeś krócej niż rok, zasiłek liczony jest na podstawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za twoje pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia. Gdy byłeś zatrudniony krócej niż miesiąc, podstawę wymiaru stanowi jedno wynagrodzenie, jakie miałbyś dostać za ten czas.

    Kiedy zabiorą

    Przyznany zasiłek zostanie cofnięty, jeśli okaże się, że na zwolnieniu lekarskim pracowałeś. Nie ma tu znaczenia, że była to jedynie umowa zlecenia czy o dzieło.
    Zakaz pracy obowiązuje także wtedy, jeśli na zwolnieniu lekarz napisze, że możesz chodzić.

    Jeśli ZUS lub pracodawca udowodnią, że wykonywałeś zarobkowo jakieś roboty, stracisz prawo do zasiłku za cały okres zwolnienia - wypłacone już pieniądze musisz oddać.

    Ile potrwa

    Zasiłek wypłacany jest przez 182 dni. W przypadku gruźlicy - przez 270 dni.
    Przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy. Wlicza się dni wolne oraz niedziele i święta.

    Choroba na urlopie

    Jeśli z powody choroby nie możesz rozpocząć urlopu, pracodawca musi go przesunąć na późniejszy termin. Jeśli zachorujesz na urlopie, choroba go przerywa. Dokończysz później, w terminie uzgodnionym z pracodawcą.

    We własnej firmie

    Przedsiębiorcy prowadzącemu firmę w razie choroby przysługuje zasiłek z ZUS. Pod warunkiem, że wcześniej przez sześć miesięcy płacił składkę chorobową. W ten okres można wliczyć poprzednie ubezpieczenia chorobowe - o ile przerwa między nimi nie przekraczała 30 dni.

    Tu są przepisy

  • Kodeks Pracy, art. 92
  • Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa (Dz. U. nr 312 z 2005 r., poz. 267)
  • Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie dowodów stanowiących podstawę przyznawania wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby (Dz. U. nr 142 z 2005 r., poz. 1193)
  • Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 22 grudnia 2005 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich i wzoru zaświadczenia lekarskiego (Dz. U. nr 1 z 2006 r., poz. 3)
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska