Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech 2018. Berlin, ale nie...

  Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech 2018. Berlin, ale nie tylko. Kiedy i gdzie będą, które jarmarki są najciekawsze? [TERMINY, MIEJSCA]

  materiały prasowe, oprac. (pik)

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech 2018. Gdzie warto się wybrać? Które jarmarki bożonarodzeniowe są najciekawsze?
  1/20
  przejdź do galerii

  Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech 2018. Gdzie warto się wybrać? Które jarmarki bożonarodzeniowe są najciekawsze? ©Pixabay

  Jarmarki bożonarodzeniowe 2018 to dla wielu Polaków atrakcyjna forma spędzenia czasu. Nasi zachodni sąsiedzi co roku dekorują swoje miasta i wioski, a swoje podwoje otwierają słynne jarmarki bożonarodzeniowe. Wielu Polaków na jarmarki bożonarodzeniowe wybiera się do Berlina. Warto jednak pamiętać, że w Niemczech są setki innych tego typu wydarzeń. Sprawdzamy, gdzie warto się wybrać, które jarmarki odwiedzić i jaka jest ich historia. Jarmarki bożonarodzeniowe nazywano są też często jarmarkami adwentowymi, odbywają się bowiem w okresie bezpośrednio poprzedzającym czas Bożego Narodzenia.

  Jarmarki bożonarodzeniowe 2018. Berlin, a może gdzieś indziej?


  Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech to długoletnia tradycja. Na dobre wpisały się w kulturę i tradycję naszych zachodnich sąsiadów. Co roku duże miasta, mniejsze miasteczka, a nawet wsie przed Bożym Narodzeniem starają się jak najlepiej oddać atmosferę zbliżających się świąt. Wszędzie stają jarmarkowe budki, stoiska handlowe, miejsca gdzie można spróbować tradycyjnych przysmaków.
  Nieodłącznym elementem jarmarków bożonarodzeniowych jest grzane wino, którego zapach roznosi się między stoiskami. Warto też spróbować tradycyjnych niemieckich potraw. Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech zaczynają się zazwyczaj pod koniec listopada i trwają do świąt Bożego Narodzenia. Polacy chętni odwiedzają jarmarki bożonarodzeniowe w Berlinie. W stolicy Niemiec organizowane są one z wielkim rozmachem. Ale jest tam też wielu turystów. Jeśli chcemy poczuć prawdziwy klimat jarmarków adwentowych warto wybrać się do innych miejscowości. Poniżej przedstawiamy część z takich propozycji.

  Przeczytaj też: Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2018. Kiedy będzie trwał, gdzie się odbywa. Informacje o jarmarku we Wrocławiu [TERMIN, MIEJSCE, PROGRAM]

  Sonda

  Czy byłaś/byłeś kiedykolwiek na jarmarku bożonarodzeniowym w Niemczech?


  Jarmarki bożonarodzeniowe 2018 to wyjątkowy czas


  W Niemczech każda pora ma swój niepowtarzalny czar – ale żadna z nich nie jest tak malownicza i urokliwa jak okres przed Bożym Narodzeniem: miasta i wioski są odświętnie udekorowane, a swoje podwoje otwierają słynne jarmarki bożonarodzeniowe. Na rynkach i dziedzińcach zamkowych stoją małe chatki i stragany, oferujące zimowe przysmaki i rękodzieło. Pachnie piernikami i grzanym winem, a chóry śpiewają kolędy pod mieniącymi się światełkami. Jarmarki mają swoje własne tradycje w zależności od regionu.
  Zobacz galerię

  Jarmark bożonarodzeniowy 2018 w Osnabrück


  Jarmark bożonarodzeniowy w Osnabrück w scenerii zabytkowego ratusza, kościoła mariackiego i katedry już od lat należy do najpiękniejszych jarmarków na północy Niemiec. Jarmark jest otwarty od 26 listopada do 22 grudnia codzienne od godz. 12:00 do 21:00. Najpopularniejszymi punktami spotkań jest największa na świecie pozytywka, największy na świecie w pełni sprawny dziadek do orzechów oraz prawie 100-letnia tradycyjna karuzela rodziny Telsemeyer. Trzeba również konieczne wejść na wieżę kościoła mariackiego, z której rozciąga się niezwykły widok na bożonarodzeniowy zgiełk.

  Jarmarki bożonarodzeniowe 2018 w Niemczech rozpoczną się pod koniec listopada i potrwają do świąt Bożego Narodzenia. Odbywają się nie tylko w Berlinie, ale też w setkach innych miejscowości na terenie Niemiec. Sprawdź, gdzie jeszcze warto się wybrać.

  Atrakcje jarmarkowe w Ansbach


  Jarmark bożonarodzeniowy w Ansbach położony pomiędzy imponującymi barokowymi fasadami i dużymi kościołami odbywa się od 29 listopada do 24 grudnia 2018 r., tworząc cudowną nastrojową scenerię. Można tu pospacerować wśród urokliwych straganów, otwartych kominków, w zapachu grzanego wina i prażonych migdałów, kosztując po drodze frankońskie przysmaki. Szczególnie podczas weekendów jarmarkowi towarzyszy ciekawy program wydarzeń kulturalnych. Odbywa się tu również wystawa bożonarodzeniowa w Stadthaus, przyciągająca ciekawym rękodziełem.

  Kassel też przygotowuje jarmarki bożonarodzeniowe 2018


  Bajkowy jarmark bożonarodzeniowy od 26 listopada do 30 grudnia 2018 roku oferuje wyjątkowe doznania. Bowiem tylko w Kassel przedświąteczny jarmark jest związany nierozerwalnie ze znanymi na całym świecie bajkami napisanymi tutaj przez braci Grimm. Każdego roku centrum miasta przemienia się w lśniące morze świateł z mnóstwem atrakcji. Do głównych punktów programu należą również specjalne wycieczki z przewodnikiem, takie jak „Kassel w świetle lampek” czy „Od Ahle Worscht do Zwibbelkuchen”, czyli kulinarna podróż przez bajkowy jarmark bożonarodzeniowy.

  Jarmark bożonarodzeniowy 2018 w Poczdamie


  Dla Poczdamu Boże Narodzenie oznacza pamięć o swoich kulturowych korzeniach. Nie tylko zabytkowe centrum miasta zaprasza od 26 listopada do 30 grudnia 2018 roku na duży jarmark bożonarodzeniowy. Także inne przytulne miejsca wprowadzą Cię w świąteczny nastrój: na słynnym Sinterklaas-Fest można skosztować holenderskich specjałów, podziwiać polskie rękodzieło lub obejrzeć spektakl czeskiego jarmarku pasterskiego. Siedem jarmarków bożonarodzeniowych w Poczdamie to najlepszy sposób na odkrycie różnorodności kulturowej Poczdamu.
  Zobacz galerię

  Lipsk i jego jarmarki bożonarodzeniowe


  Od 27 listopada do 23 grudnia 2018 r. na gości jarmarku bożonarodzeniowego w Lipsku czeka ponad 250 mieniących się światełkami straganów oferujących tradycyjne rękodzieło z Rudaw i zabawki oraz liczne punkty gastronomiczne. W zabytkowej scenerii starówki można spacerować od średniowiecznego targu przez fińską wioskę do bajkowego lasu i krasnalskiego warsztatu. Szczególne doznania zapewni Oratorium na Boże Narodzenie Bacha w wykonaniu chóru chłopięcego Thomanerchor z towarzyszeniem Gewandhausorchester w Kościele św. Tomasza.

  Zobacz też wideo: Niemieckie jarmarki bożonarodzeniowe podbijają Wielką Brytanię


  Breisach zaprasza na jarmark bożonarodzeniowy 2018


  W Breisach oraz okolicznym regionie Górnego Renu zaprasza wiele jarmarków bożonarodzeniowych, stanowiących doskonałą okazję do pospacerowania i rozmów przy szklaneczce grzanego wina: na przykład „Weihnachts-Treff” na Neutorplatz od 30 listopada do 23 grudnia, „Muzeum Bożonarodzeniowe” w bramie Rheintor 8 i 9 grudnia 2018 r. czy średniowieczny jarmark w Neuf-Brisach od 7 do 9 grudnia 2018 r. Czekają tu także inne atrakcje: noc grzanego wina w winnicy „Badischer Winzerkeller“, kulinarne rejsy statkiem oraz wyjazdy na jarmarki bożonarodzeniowe do Alzacji.

  Atrakcje jarmarkowe w Burghausen


  Najdłuższy na świecie zamek w trzeci weekend Adwentu opanowuje romantyczna zimowa atmosfera. Malowniczy zamek główny, jak również plac broni, mają świąteczną dekorację, a drogę torują rozświetlone latarnie. W Dürnitz niesie się dźwięk kolęd, gotycka hala jest rozświetlona światem świeczek, a świąteczne zapachy tworzą przytulną atmosferę. W pierwszy i drugi weekend Adwentu odbywa się dodatkowo „Jarmark adwentowy w Grüben“: kolejny malowniczy jarmark w scenerii starówki Burghausen.

  Weimar - jarmark bożonarodzeniowy 2018


  Przystrojony świątecznie Weimar zaprasza w odwiedziny w adwencie. Starówka przeistacza się wtedy w jarmark bożonarodzeniowy oświetlony jasnymi światłami, z kramami, straganami i domkami serwującymi grzane wino, ciągnącymi się od rynku Marktplatz aż do Theaterplatz. Nawet poza świętami Bożego Narodzenia miasto wita swoich gości kolorowym jarmarcznym zgiełkiem w świątecznej dekoracji. Od 27 listopada 2018 r. do 5 stycznia 2019 r. na moc zimowych atrakcji zapraszają świąteczne stragany i lodowisko na Theaterplatz.

  Zobacz wideo: JARMARK świąteczny w Berlinie


  Jarmark świąteczny 2018 w Altötting


  Jarmark Christkindlmarkt w Altötting organizowany od 24 listopada do 16 grudnia 2018 r. w scenerii barokowego rynku Kapellplatz jest naprawdę wyjątkowy. Szczególną atmosferę w okresie Adwentu zapewnia również bogaty program muzyczny w udekorowanych świątecznie kościołach Altötting, np. tradycyjne śpiewanie kolęd. Przy akompaniamencie zespołów dętych i chórów Christkindlmarkt ze straganami oferującymi piękne rękodzieło oraz świąteczne przysmaki jest idealnym miejscem do spotkań i spacerów.
  Zobacz galerię

  168. erfurcki jarmark bożonarodzeniowy


  W dniach od 27 listopada do 22 grudnia 2018 r. Erfurt zaprasza na rendez-vous w centrum Niemiec! Wtedy rozbrzmiewają tu świąteczne melodie, a w powietrzu unosi się zapach grzanego wina i pierników. Unikalne stare miasto stanowi scenerię dla jarmarku świątecznego, należącego do najpiękniejszych w Niemczech. Bajkowy las, rudawska piramida świąteczna, duża szopka bożonarodzeniowa z rzeźbionymi ręcznie, niemal naturalnej wielkości drewnianymi figurami oraz wieniec adwentowy na schodach katedry to jedyne w swoim rodzaju atrakcje, których nie znajdzie się na innych jarmarkach.

  Bożonarodzeniowa atmosfera w Hanowerze


  Od 28 listopada do 22 grudnia 2018 r. trzy jarmarki bożonarodzeniowe wprowadzą Hanower w świąteczny nastrój. Na gości czeka urzekająca romantyczna sceneria jarmarku bożonarodzeniowego na starówce i fińska wioska bożonarodzeniowa na Ballhofplatz. W historycznej wiosce rzemieślnicy prezentują swoje umiejętności. Liczne atrakcje czekają również poza centrum miasta. W Zimowym ZOO tutejszy park zoologiczny przemienia się w zimową krainę czarów, a na Zimowym Varieté w Orangerie Herrenhausen można podziwiać występy światowej klasy artystów.

  Jarmark bożonarodzeniowy 2018 w Chemnitz


  Od 30 listopada 2018 roku w Chemnitz zapanuje niezwykły nastrój. Wtedy to teren wokół charakterystycznego ratusza zamieni się w jedyny w swoim rodzaju bożonarodzeniowy świat z ponad 170 straganami. Do 23 grudnia 2018 r. można podziwiać tu wspaniałą ofertę sztuki ludowej z Rudaw, skosztować kulinarnych specjałów i znaleźć piękne pomysły na prezent. Niezwykłą i wartą zobaczenia atrakcją jest jarmark średniowieczny i rudawska górska parada, które odbywają się zawsze w pierwszą niedzielę Adwentu.
  Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech 2018. Gdzie warto się wybrać? Które jarmarki bożonarodzeniowe są najciekawsze? Pixabay

  Straubing zaprasza na jarmark adwentowy 2018


  Ulice spowite w zapachu grzanego wina i gorących kasztanów w połączeniu ze świątecznym oświetleniem przywołuje świąteczną atmosferę na rynku: jarmark bożonarodzeniowy w Straubing od 28 listopada do 23 grudnia 2018 roku zaprasza dzieci i dorosłych. Oferuje urozmaicony program imprez towarzyszących i codzienną muzykę na żywo. Podczas wycieczek z przewodnikiem można podziwiać wspaniałe jasełka i obejrzeć udekorowane świątecznie miasto z wieży miejskiej.

  Drezno nadaje zimie blasku


  Organizowany od 1434 roku drezdeński Striezelmarkt, w tym roku od 8 listopada do 24 grudnia 2018, to najstarszy i jeden z największych i najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech. Towarzyszy mu 10 jarmarków tematycznych w Dreźnie oraz kilkanaście romantycznych jarmarków w zabytkowych miastach i zamkach w najbliższej okolicy. Tradycyjne rzemiosło artystyczne, różne wypieki, np. drezdeńska strucla, grzane wino z saksońskich winnic oraz bogaty program muzyczny sprawiają, że wizyta na jarmarkach bożonarodzeniowych w mieście nad Łabą pozostawia niezapomniane wrażenia.

  Jarmarki bożonarodzeniowe 2018 w Lubece


  Już od 1648 roku bożonarodzeniowe miasto na północy Niemiec zaprasza na wyjątkowe adwentowe wydarzenie w scenerii wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO! Od 26 listopada 2018 r. lubecka starówka będzie przyozdobiona tysiącami światełek i jodeł. Odbywają się tu jedyne tego rodzaju w Niemczech trzy jarmarki rękodzieła – w murach zabytkowego szpitala Ducha Świętego z XII wieku, w białej nawie kościoła św. Piotra oraz w podziemiach i korytarzu wspaniałej kamienicy Hoghehus.

  Cesarskie Boże Narodzenie w Magdeburgu


  W mieście cesarza Ottona I Wielkiego Magdeburgu bożonarodzeniowa atmosfera trwa od 26 listopada do 30 grudnia 2018! Odbywa się tu magdeburski jarmark bożonarodzeniowy, „Jarmark Adwentowy w podziemiach” pruskiej twierdzy Mark oraz jarmark zimowy w „Zielonej Cytadeli” Hundertwassera, które spowijają miasto w świątecznym blasku. Tutaj diabelskim kołem kręci Otton I Wielki! Przy zapachu prażonych migdałów, z niezwykłym widokiem na dachy miasta można poczuć świąteczną atmosferę wszystkimi zmysłami oraz poznać wielką różnorodność świątecznych jarmarków, od historycznych po nowoczesne.

  Magia Bożego Narodzenia w Mannheim


  Wokół symbolu Mannheim, zabytkowej wieży ciśnień, odbywa się jarmark bożonarodzeniowy w Mannheim, rozświetlający świątecznym blaskiem jeden z największych w Europie obiektów secesyjnych. Oprócz kulinarnych przysmaków i straganów z prezentami czeka tam świąteczna piramida. W odległości krótkiego spaceru znajdują się dwa kolejne bożonarodzeniowe miejsca spotkań: bajkowy las na Paradeplatz oraz jarmark rzemieślniczy na Kapuzinerplanken. Jarmarki działają od 28 listopada do 23 grudnia, a bajkowy las nawet do 29 grudnia.
  Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech 2018. Gdzie warto się wybrać? Które jarmarki bożonarodzeniowe są najciekawsze? Pixabay

  Jarmark bożonarodzeniowy w Heidelbergu


  Gdy blask lampek z ponad 140 udekorowanych świątecznie kramów rozświetla zabytkowe budynki starego miasta Heidelbergu złotem, słynny jarmark bożonarodzeniowy w Heidelbergu wprowadza miasto w niepowtarzalną magię świąt Bożego Narodzenia. Z widocznym w tle słynnym na całym świecie zamkiem, z lodowiskiem i bajkowym zimowym lasem – tutejszy jarmark należy do najpiękniejszych w całych Niemczech i oferuje swoim gościom wyjątkową atmosferę przedświąteczną od 26 listopada do 22 grudnia 2018 roku.

  Jarmark bożonarodzeniowy „Christkindelsmarkt” w Baden-Baden


  Jarmark bożonarodzeniowy w Baden-Baden wprawi każdego w świąteczny nastrój! Od 29 listopada 2018 r. do 6 stycznia 2019 r. w parku na tle pięknego domu zdrojowego ustawionych zostanie ponad 100 udekorowanych świątecznie straganów. Oferują one niezwykłe rękodzieła, ciekawe ozdoby świąteczne i drobne upominki świąteczne. Zapach prażonych migdałów, ponczu i innych przysmaków wprowadzi każdego w świąteczny nastrój, który uzupełniają występy lokalnych zespołów muzycznych i chórów.


  Magia Bożego Narodzenia na jarmarku bożonarodzeniowym w Landshut


  Gdy w okresie Bożego Narodzenia Landshut staje się zimową bajką, przyjemnie jest spacerować po romantycznych ulicach i kosztować wiele świątecznych atrakcji! Osadzony we wspaniałej scenerii gotyckich kamienic jarmark zaprasza od 29 listopada do 23 grudnia 2018 roku. Oświetlony tajemniczo zamek Trausnitz w okresie Bożego Narodzenia budzi się do nowego życia, a jarmark bożonarodzeniowy przy domu studziennym Bauzunfthaus z piramidą świąteczną na wysokość domu oferuje sztukę i rzemiosło oraz kulinarne przysmaki.
  Zobacz galerię
  Zobacz też wideo: Jarmark bożonarodzeniowy w Zielonej Górze


  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Wideo