Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jerzy Kropiwnicki: "Należy rozważyć podniesienie stóp procentowych". Zapłacimy wyższe raty kredytów?

md
"Obniżenie stóp procentowych nominalnie niemal do zera, a realnie do wielkości ujemnych, nie dało „podręcznikowych” skutków takiej operacji" pisze na swym blogu Jerzy Kropiwnicki, łodzianin, członek Rady Polityki Pieniężnej.  Czytaj dalej na kolejnym slajdzie: kliknij strzałkę w prawo
"Obniżenie stóp procentowych nominalnie niemal do zera, a realnie do wielkości ujemnych, nie dało „podręcznikowych” skutków takiej operacji" pisze na swym blogu Jerzy Kropiwnicki, łodzianin, członek Rady Polityki Pieniężnej. Czytaj dalej na kolejnym slajdzie: kliknij strzałkę w prawo Miedzybrodzki /Polskapresse
"Obniżenie stóp procentowych nominalnie niemal do zera, a realnie do wielkości ujemnych, nie dało „podręcznikowych” skutków takiej operacji" - pisze na swym blogu Jerzy Kropiwnicki, łodzianin, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Kropiwnicki komentując ostatnio sytuację gospodarczo-ekonomiczną Polski zaznaczył m.in., że obniżka stóp procentowych nie spowodowała "zwiększenia dostępności kredytów poprzez obniżkę ich ceny", a zatem i do wzrostu popytu inwestycyjnego i konsumpcyjnego w gospodarce.

W warunkach recesji kredytodawcy zazwyczaj zaostrzają kryteria oceny zdolności kredytowej ewentualnych kredytobiorców, a potencjalni inwestorzy o „zdrowych fundamentach” raczej wstrzymują się z decyzjami. Zarówno kredytodawcy jak i kredytobiorcy muszą ocenić prawdopodobieństwo spłaty kredytu w terminie - ocenia Jerzy Kropiwnicki.

Jako "pozytywny skutek uboczny" obniżenia stóp procentowych, łodzianin wymienia m.in. "obniżenie wysokości rat spłaty kredytów już zaciągniętych". Drugi to " efekt psychologiczny", czyli odpowiedź na oczekiwania społeczne, bo "trzeba przecież pamiętać, że działalność gospodarcza to mieszanina psychologii i pieniędzy".

Kropiwnicki ocenia - chwaląc przy tym politykę fiskalną rządu PiS i działań Narodowego Banku Polskiego - iż "perspektywy gospodarki polskiej w najbliższym roku są per saldo pomyślne". Nie oznacza to jednak, że stopy procentowe nie zostaną podniesione, czyli, że jest prawdopodobne, iż kredytobiorcy zapłacą wyższe raty kredytów.

Dalsze obniżanie stopy procentowej obecnie wydaje się niewskazane. O jej ewentualnej podwyżce będzie można ewentualnie pomyśleć w II połowie roku, jeśli sprawdzą się obawy co do wzrostu napięć inflacyjnych. W każdym razie należy tu zachować umiar, a nawet ostrożność, by „przy okazji” nie stłumić ożywienia gospodarczego. Pamiętać należy, podnoszenie stóp procentowych jest bardziej skuteczne w swym wpływie na gospodarkę narodową niż ich obniżanie. Obniżanie stóp niekoniecznie zwiększa wielkość udzielonych i zaciągniętych kredytów (o czym pisałem powyżej), natomiast ich podniesienie skutkuje „koniecznie” wzrostem cen kredytu, co ma wpływ na kalkulację konsekwencji ich zaciągnięcia.

Dr Jerzy Kropiwnicki to były prezydent Łodzi, ekonomista i wykładowca akademicki. Od 2016 r. jest członkiem 11-osobowej Rady Polityki Pieniężnej, która ustala ustala wysokość podstawowych stóp procentowych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jerzy Kropiwnicki: "Należy rozważyć podniesienie stóp procentowych". Zapłacimy wyższe raty kredytów? - Dziennik Łódzki

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska