Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest projekt nowego kodeksu drogowego

Czesław Wachnik 0 68 324 88 29 [email protected]
Projekt nowego kodeksu drogowego przewiduje wprowadzonie dwuletniego okresu próbnego dla tych kierujących, którzy po raz pierwszy uzyskają prawo jazdy kat. B (fot. Paweł Janczaruk)
Projekt nowego kodeksu drogowego przewiduje wprowadzonie dwuletniego okresu próbnego dla tych kierujących, którzy po raz pierwszy uzyskają prawo jazdy kat. B (fot. Paweł Janczaruk)
Po kilku latach dyskusji, konsultacji i zbierania opinii powstał projekt nowej ustawy o kierujących pojazdami czyli popularnie mówiąc Kodeks drogowy. Przewiduje on wiele nowych i ciekawych rozwiązań.

Kiedy zacznie obowiązywać? Wydaje się, że nie wcześniej jak w 2011 roku, a być może dopiero od połowy 2011 roku. Przed nami cała procedura związana z uchwaleniem nowych przepisów w Sejmie i Senacie oraz podpisaniem przez Prezydenta. Potrwa to zapewne kilka miesięcy. W projekcie czytamy, że ustawa wejdzie w życie po upływie roku od dnia ogłoszenia. Jakby nie liczyć to grubo ponad rok.

Co ma się zmienić?

1. Zakłada się wprowadzenie nowych kategorii prawa jazdy tj. AM i A2. AM będzie uprawniało do kierowania motorowerami, a uprawnienia te można będzie uzyskać po ukończeniu 14 lat. Jednak wcześniej trzeba będzie zaliczyć kurs i zdać egzamin. Co ważne, osoby mające już kartę motorowerową, nie będą musiały zdawać, by uzyskać kategorię AM. W przypadku A2, będzie to uprawnienie do kierowania motocyklami z silnikiem o mocy nie większej od 35 kW. Karty rowerowe będą mogły wydawać szkoły oraz WORD-y.

2. Wiek. Z obecnych 18 do 24 lat ma być podniesiony wiek, w którym można będzie uzyskać prawo jazdy kat. A. Z obecnych 18 do 21 kat. C i z 21 do 24 lat - kat. D.

Dodatkowo ma być wprowadzony dwuletni okres próbny dla tych kierujących, którzy po raz pierwszy uzyskają prawo jazdy kat. B. W tym okresie młody kierowca nie będzie mógł podejmować pracy zarobkowej jako kierujący, a ponadto jego auto ma być oznaczone ,,zielonym liściem’’. Co więcej, straci ono prawo jazdy już po trzech wykroczeniach, a po dwóch, okres próbny zostanie przedłużony o dalsze dwa lata.

3. Bardziej rygorystyczne mają być badania lekarskie. Ponadto kandydat na kierowcę będzie wypełniał ankietę. Zatajenie w niej jakichkolwiek słabości zdrowotnych, będzie karane. Prawo jazdy wydawane będzie na określony czas. W zależności od kategorii od 5 do maksymalnie 15 lat.

4. Zwiększone zostaną wymagania wobec instruktorów nauki jazdy. Ponadto przewiduje się, że niektóre zajęcia będą prowadzili jedynie wykładowcy.

5. Zwiększy się wymagania wobec ośrodków szkolenia. Będą one poddawane częstszym kontrolom. Jednym z kryterium oceny ma być to, ilu absolwentów danej szkoły było sprawcami wypadków drogowych. Ośrodki szkolenia będą też kontrolowane przez policję.

6. Wzrosną też wymagania wobec egzaminatorów. W zakresie zdrowotnym a ponadto nie będą oni mogli podejmować dodatkowego zatrudnienia. Ponadto będą oni częściej oceniani.

7. Do 2033 roku zostaną wymienione, na nowy wzór, wszystkie dokumenty praw jazdy.

8. Osoba, która uzyskała 24 punkty karne zostanie skierowana na kurs reedukacyjny. Jeśli w ciągu najbliższych 5 lat uzyska ponownie 24 punkty karne, automatycznie straci prawo jazdy. Chcąc je odzyskać, będzie musiała przejść cały cykl szkolenia i egzaminowania. Kierowca u którego stwierdzono stan nietrzeźwości, nie tylko straci prawo jazdy, ale będzie musiał dodatkowo zaliczyć kurs z zakresu profilaktyki przeciwalkoholowej.

9. W nowej ustawie znajdą się zapisy dotyczące ośrodków doskonalenia jazdy, wymogi jakie będą takie ośrodki obowiązywały oraz ich uprawnienia,

10. W celu wyeliminowania korupcji, zwiększy się kontrolę nad przebiegiem egzaminów państwowych. Nadal egzaminy będą nagrywane, ale zapowiadana jest częstsza i bardziej drobiazgowa kontrola WORD. Egzamin teoretyczny będzie przeprowadzony w formie testów jednokrotnego wyboru, z pytaniami generowanymi komputerowo w czasie rzeczywistym. Wszelkie skargi pod adresem ośrodków będą rozpatrywane przez marszałka. W nowej ustawie nie przewiduje się rozszerzenia liczby ośrodków egzaminowania.

Czytaj też: Szkoły nauki jazdy będą płacić 22-procentowy podatek VAT

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska