Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Joanna Solan: - Pijmy wodę na upały

Magdalena Raduszyńska 0 68 324 88 70 [email protected]
Joanna Solan. Zielonogórzanka od urodzenia. Jest nauczycielką wychowania fizycznego w Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze. Menedżer sportu i instruktorka fitness. Marzy o wyjeździe na karnawał w Rio.
Joanna Solan. Zielonogórzanka od urodzenia. Jest nauczycielką wychowania fizycznego w Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze. Menedżer sportu i instruktorka fitness. Marzy o wyjeździe na karnawał w Rio. fot. Marek Marcinkowski
Rozmowa z Joanną Solan, specjalistką odnowy biologicznej z fizjoterapią i nauczycielką wychowania fizycznego.

- W czasie upałów powinniśmy pić więcej wody. Ile?- Podczas upałów zapotrzebowanie na wodę rośnie, dobrze jest wtedy wypijać od trzech do czterech litrów dziennie. Lepiej jest wypić tej wody więcej niż za mało, bo organizm poradzi sobie z jej nadmiarem.

- A co, jeśli za mało pijemy?- Wtedy może dojść do odwodnienia, które jest bardzo niebezpieczne- prowokuje wzrost ciepłoty ciała nawet do 41 st. C., zmniejsza zdolność do wysiłku, powoduje uczucie osłabienia i rozdrażnienia, a także brak apetytu, kłopoty z trawieniem, ból głowy.

- Jak ją dozujemy?- Pijmy ją małymi łykami, często, ale niewielkie porcje. Nie opijajmy się w krótkim czasie, raczej dozujmy ją równomiernie przez cały dzień. Nie pijmy też wody bardzo schłodzonej, prosto z lodówki.

- A woda gazowana?- Woda gazowana drażniąc kubki smakowe powoduje uczucie orzeźwienia, to wpływa na nasze dobre samopoczucie i gaszenie pragnienia. Jednak jej zbyt duże ilości, ze względu na uwalniany dwutlenek węgla, mogą powodować rozpychanie ścian żołądka. To sprawia, że mamy wrażenie nasycenia wodą, a wcale nie musi tak być. Woda gazowana jest pewniejsza pod względem bakteriologicznym niż niegazowana, ponieważ dwutlenek węgla ma działanie bakteriostatyczne, czyli nie dopuszcza do mnożenia się bakterii. Wody gazowanej powinny unikać osoby z nadkwasotą, zaburzeniami trawienia, z chorym gardłem i strunami głosowymi. Na pewno powinniśmy unikać słodkich napojów gazowanych ( cola, oranżada, itp. ), ponieważ zwiększają one ryzyko chorób serca i cukrzycy oraz dostarczają kalorie.

- Dziękuję.

Przeciętne spożycie wody

  • w pokarmach - ok. 1 l
  • w postaci płynów 1,5 l
  • woda metaboliczna 0,3 l

    Zawartość wody w wybranych produktach
  • owoce i warzywa - 75-95 proc.
  • ryby - 80 proc.
  • mięso - 70 proc.
  • chleb - 40 proc.
  • frytki - 57 proc.
  • chipsy - 2 proc.
  • suszone owoce - 12 proc.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska