Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już zaczyna brakować krwi

Tatiana Mikułko
Mirosław Pawłowski od kilku lat oddaje krew. Wczoraj do stacji w Gorzowie przyprowadził kolegę. - Na razie tylko obserwuje, ale być może da się namówić - mówi gorzowianin.
Mirosław Pawłowski od kilku lat oddaje krew. Wczoraj do stacji w Gorzowie przyprowadził kolegę. - Na razie tylko obserwuje, ale być może da się namówić - mówi gorzowianin. Wojciech Krajnik
W stacjach krwiodawstwa czuć, że zbliżają się wakacje. - Już przychodzi do nas jedna trzecia osób, które w ciągu roku oddają krew - mówi Wanda Chmielewska z Gorzowa.

Gorzowianin Mirosław Pawłowski dawcą jest od 10 lat. - Mój ojciec ciężko zachorował, potrzebna była krew. Od tamtej pory, jak mam czas, przychodzę do stacji krwiodawstwa. Do tej pory oddałem ok. 20 litrów. Mam nadzieję, że komuś przez te lata pomogłem - podkreśla mężczyzna.

Wanda Chmielewska, kierownik oddziału terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gorzowie mówi, że tak to się zwykle zaczyna. - Ktoś przychodzi, bo w rodzinie zdarzył się dramat i potrzebna jest krew. Lub nadarza się okazja, bo szkoła czy zakład pracy organizuje akcję. Nawet, jeśli w zamyśle ma to być jeden jedyny raz, już jest nasz. Bo przekonuje się, że to nic nie boli, że małym nakładem sił może komuś pomóc. Satysfakcja jest ogromna - tłumaczy kierownik gorzowskiego oddziału. I dodaje, że choć wakacje dopiero się zaczynają, to w banku krwi już jest coraz mniej tego życiodajnego płynu. Przydałaby się w zasadzie każda grupa.
Honorowym dawcą krwi może zostać każdy, pod warunkiem, że jest zdrowy i pełnoletni. Do punktu krwiodawstwa trzeba przyjść z dowodem osobistym. Na miejscu lekarz na podstawie wywiadu i badania kwalifikuje chętnego bądź nie. 450 ml krwi pobiera się z żyły. Boli tyle, co ukłucie komara. Wszystko trwa maksymalnie 12 minut. A razem z kwalifikacją ok. godziny.

KORZYŚCI Z ODDAWANIA KRWI
* Ratujesz życie innym.
* Zyskujesz dzień wolny od pracy lub nauki.
* Jeśli musisz dojechać do punktu krwiodawstwa, dostaniesz zwrot kosztów podróży.
* Dostaniesz tzw. ekwiwalent kaloryczny, czyli osiem tabliczek czekolady, kawę i sok.
* Kontrolujesz swoje zdrowie. Zanim oddasz krew, musisz poddać się badaniu poziomu hemoglobiny, obecności wirusów we krwi: zapalenia wątroby typu B, C, HIV, a także badaniu w kierunku kiły.
* Jeśli oddasz 5 litrów krwi (kobiety) lub 6 litrów krwi (mężczyźni) otrzymasz tytuł Zasłużony Honorowy Dawca Krwi, a to upoważnia cię do otrzymywania bezpłatnych leków umieszczonych w wykazie oraz do korzystania ze świadczeń w zakładach opieki zdrowotnej i aptekach poza kolejnością.
* Masz satysfakcję, zyskujesz podziw i uznanie kolegów. Czujesz dumę.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO ODDANIA KRWI?
* W przeddzień wypić ok. 1,5-2 litrów wody, a w dzień oddawania krwi - pół litra.
* Nie przychodzić na czczo. Trzeba zjeść lekkie, beztłuszczowe śniadanie.
* W dniu poddania krwi unikać większego wysiłku fizycznego.
Jeśli raz zdecydujemy się oddać krew, możemy robić to stale. Mężczyźni - co dwa miesiące, a kobiety co trzy miesiące.

MOŻESZ POMÓC
Nie musisz jechać do stacji krwiodawstwa, możesz oddać krew w ambulansie. Pracownicy RCKiK czekać będą od 10.00 na placach przed Intermarche: 28.06 - Gorzów Wlkp. * 29.06 - Słubice * 30.06 - Kostrzyn * 1.07 - Skwierzyna * 2.07 - Sulęcin * 3.07 - Drezdenko * 4.07 - Strzelce Kraj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska