Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarz zdrowia kobiet. Rady dla pań w każdym wieku

Tatiana Mikułko
sundesigns/ sxc.hu
Nie tylko badania mammograficzne i cytologiczne powinny znaleźć się na stałe w naszym kalendarzu. Regularnie powinniśmy też badać krew i wzrok. A po 50-tce warto sprawdzić gęstość kości i czy nasze jelito grube jest zdrowe.

20-latki

Tabela badań

Jakie badanie W jakim wieku Jak często
* Okulistyczne 40 lat raz na dwa lata
* Samobadanie piersi po ukończeniu 15 lat raz w miesiącu
* USG piersi 30 lat raz w roku
* Mammografia 50 lat co 2-3 lata
* Ginekologiczne w każdym wieku raz w roku
* Cytologia jeśli zaczęłaś współżyć raz w roku
* Cukier we krwi 45 lat co 3 lata
* Cholesterol we krwi 40 lat raz w roku
* Stomatologiczne w każdym wieku co pół roku
* Na osteoporozę 50 lat co 3 lata

W tym wieku zazwyczaj cieszymy się doskonałym zdrowiem. Nie zwalnia nas to od regularnych - raz na rok - wizyt u ginekologa. Po to, by sprawdzić ogólny stan zdrowia, dobrać najlepszą metodę antykoncepcji lub poprosić lekarza, by pokazał, jak samej badać piersi. Podczas comiesięcznego samobadania zaniepokoić powinno nas wszystko, co nietypowe w piersiach: kształt, zgrubienia, zasinienia, wklęśnięcia, wysięk z brodawki, owrzodzenia. Najlepiej zgłosić się wówczas do ginekologa albo do onkologa, do którego nie potrzebne jest skierowanie. Wizyta w gabinecie ginekologicznym jest natomiast konieczna, jeśli pojawiają się jakiekolwiek kłopoty ze zdrowiem - nieregularne miesiączki, plamienia i krwawienia poza okresem, bóle w dole brzucha.

Co roku powinniśmy też wykonać cytologię - to proste badanie, dzięki któremu można wykryć raka szyjki macicy we wczesnym stadium i całkowicie go wyleczyć. Po 25 roku życia raz na trzy lata przysługuje nam badanie w ramach programu profilaktycznego NFZ.

30-latki

Raz w roku powinnyśmy wybrać się na USG. To badanie diagnostyczne, dzięki któremu można wykryć zmiany w piersiach i - jeśli jest taka potrzeba - włączyć odpowiednie leczenie.

Coraz więcej kobiet po 30-tce decyduje się zajść w ciążę. Warto się do tego przygotować. Sprawdzić stan zdrowia - zrobić ogólne badania krwi, moczu. A także co najmniej pół roku przed poczęciem dziecka pamiętać o włączeniu do diety kwasu foliowego. Zapobiega on wadzie cewy nerwowej u płodu. Jeśli zdecydowałyśmy się na macierzyństwo po 35 roku życia, możemy zgłosić się na badania prenatalne w ramach programu profilaktycznego NFZ.

Zwykle przed 40. rokiem życia organizm zaczyna odczuwać zgubne skutki niezdrowej diety i braku ruchu. Mogą pojawić się więc dolegliwości ze strony układu trawiennego. Można poprosić lekarza rodzinnego o badanie per rectum, podczas którego sprawdzi on ściankę między pochwą i odbytnicą. To badanie szczególnie jest polecane paniom, których krewni chorowali na raka odbytnicy, czy jelita grubego.

40-latki

W tym wieku może pogorszyć się wzrok. Pojawia się dalekowzroczność, czasem potrzebne są okulary do czytania. Inna choroba oczu, która pojawia się z reguły po 40-tce to jaskra. Na początku nie daje żadnych objawów, dlatego wykryć ją może jedynie okulista. Dlatego warto wybrać się do niego raz między 20. a 40. rokiem życia, a potem co dwa, trzy lata.

Panie, które ukończyły 45 lat powinny sprawdzić poziom cukru we krwi. Jeśli mają nadwagę lub ktoś w rodzinie choruje na cukrzycę, badanie jest potrzebne wcześniej.

Między 40. a 60. rokiem życia gwałtownie wzrasta u kobiet poziom cholesterolu we krwi. A zbyt wysoki cholesterol oznacza większe ryzyko wystąpienia chorób serca, czy zawału. Dlatego nie rezygnujmy z regularnych badań krwi. Zadbajmy o dietę zapobiegającą miażdżycy - jedzmy produkty zbożowe, owoce, warzywa, chude sery, twarogi i nabiał, gotowane ryby, białe mięso, nasiona strączkowe, margaryny ze sterolami lub stanolami.

50-latki i więcej

To czas, by wybrać się na pierwsze w życiu badanie mammograficzne. Przysługuje nam raz na dwa lata w ramach programu profilaktycznego NFZ, chyba że dostaniemy medyczne wskazanie, by na kolejną mammografię zgłosić się po 12 miesiącach. To badanie nie tylko ratuje zdrowie, ale i życie, bo wykrywa raka piersi we wczesnym stadium.

Po 50-tce powinniśmy też zgłosić się na kolonoskopię (po 40. roku życia, jeśli miałyśmy w rodzinie przypadki zachorowań na raka jelita grubego). Można ją zrobić za darmo w ramach ministerialnego programu wczesnego wykrywania raka jelita grubego. To badanie także ratuje życie.

Badanie densynometryczne (na wykrycie osteoporozy) powinny przejść nie tylko kobiety, które są już po menopauzie, ale także byłe bulmiczki i anorektyczki, sportsmenki, kobiety wcześniej wchodzące w okres menopauzy, czy też pacjentki leczone z powodu niedoczynności tarczycy. Powinno się je wykonać po raz pierwszy po 65. roku życia, chyba że jesteśmy w grupie ryzyka (osteoporoza w rodzinie, przebyte złamania, nietolerancja mleka, palenie papierosów, picie alkoholu).

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska