MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Karkonosze widoczne z Zielonej Góry. Jesienna panorama gór z Winnego Grodu. Te zdjęcia zrobiono z odległości 140 km!

Michał Korn
Michał Korn
Karkonosze i Góry Izerskie przy dobrej pogodzie z Zielonej Góry widoczne są gołym okiem. Ale nie zaszkodzi mieć pod ręką lustrzankę z teleobiektywem (zwykły również się nada), teleskop, bądź lornetkę zwykłą lub astronomiczną.
Karkonosze i Góry Izerskie przy dobrej pogodzie z Zielonej Góry widoczne są gołym okiem. Ale nie zaszkodzi mieć pod ręką lustrzankę z teleobiektywem (zwykły również się nada), teleskop, bądź lornetkę zwykłą lub astronomiczną. Michał Korn
Naprawdę wciąż musimy przekonywać, że Karkonosze oraz Góry Izerskie są widoczne z Zielonej Góry? Wielu nie dowierza, zatem odsyłamy do naszej jesiennej galerii zdjęć. Robią wrażenie, prawda? Dobra informacja jest taka, że góry obserwować możemy gołym okiem. Trzeba tylko wiedzieć gdzie i kiedy się ustawić!

Karkonosze z Zielonej Góry widać gołym okiem

Sprawa podziwiania pasma Karkonoszy oraz Gór Izerskich z Zielonej Góry nie jest łatwa. Przede wszystkim musicie mieć świadomość, że w linii prostej to jednak około 140 km! Dobra informacja jest jednak taka, że góry z Zielonej Góry z powodzeniem dostrzeżecie gołym okiem. Niestety okazja do tego nadarza się jedynie kilka razy w roku. Mamy przecież wiosenne i jesienne mgły, zachmurzenia, smog zimą czy też zjawisko śreżogi (ruch konwekcyjny rozedrganego w upalny dzień powietrza, powodujący wrażenie mgły), które utrudniają prowadzenie obserwacji.

JESIENNE FOTOGRAFIE KARKONOSZY ZROBIONE Z ZIELONEJ GÓRY:

Karkonosze i Góry Izerskie przy dobrej pogodzie z Zielonej Góry widoczne są gołym okiem. Ale nie zaszkodzi mieć pod ręką lustrzankę z teleobiektywem (zwykły również się nada), teleskop, bądź lornetkę zwykłą lub astronomiczną.

Karkonosze widoczne z Zielonej Góry. Jesienna panorama gór z...

W ciągu roku niezależnie od tego czy jest to wiosna, lato, jesień czy zima, możemy podziwiać z Zielonej Góry większe obiekty, oddalone od nas o ponad 100 kilometrów. Góry zdecydowanie się do nich zaliczają! A ponieważ w Winnym Grodzie mamy tereny położone nawet ponad 200 metrów nad poziomem morza, tego typu obserwacje stają się prostsze.

Trwa głosowanie...

Wiedziałeś/aś, że z Zielonej Góry widoczne są Karkonosze i Góry Izerskie?

Obserwacja gór z Zielonej Góry uzależniona od pogody

Mniej optymistyczna wiadomość jest taka, że w skali roku dni do obserwacji jest zaledwie kilka. Jesteśmy bowiem uzależnieni od pogody, przejrzystości powietrza oraz kąta padania promieni słonecznych. To właśnie dzięki temu oddalone o około 140 kilometrów pasmo górskie może być bardziej lub mniej wyraźne. Wiedzieć jednak musicie, że ładna, idealna wręcz waszym zdaniem pogoda nie zawsze będzie gwarantować dobrą przejrzystość powietrza. Zła z kolei pogoda w ciągu godziny może przeistoczyć się w dobrą. A dzieje się tak za sprawą mas, czyli wiatrów, które będą w stanie oczyścić powietrze na tyle dobrze, że zasięg naszych obserwacji wzrośnie do 100-150 kilometrów.

Jesienna panorama Karkonoszy i Gór Izerskich widoczna z Zielonej Góry

Fotografie, które możecie zobaczyć w naszej galerii, wykonane zostały w październiku w godzinach porannych ze Wzgórza Braniborskiego (około 202 metry nad poziomem morza). I tu kolejna cenna wskazówka. Poranki oraz wieczory są najlepsze do podziwiania takich widoków.

Zdjęcia zrobiono z odległości ok. 140 km!

Odległość Karkonoszy z miejsca wykonania powyższych zdjęć szacuję na ok. 130 - 140 km w linii prostej. Co prawda do fotografii był wykorzystany teleobiektyw o ogniskowej 200-250 mm, ale wcale nie jest on wymagany. Z powodzeniem tego typu materiał możemy zdobyć dzięki standardowemu obiektywowi dołączanemu do lustrzanek (18-55 mm w przypadku Canona lub 18-105 mm w przypadku Nikona). Zauważcie, że zdjęcia są na tyle wyraźne, że swobodnie można nazwać poszczególne szczyty krajobrazu Karkonoszy - kliknij, aby powiększyć zdjęcie):

Oczywiście wiedzcie, że powyższe zdjęcia pasma górskiego widzianego z Zielonej Góry nie są idealne. Widać to na przykładzie m.in. Śnieżki (1603 m n.p.m.), która jest dość niewyraźna. Pogoda do obserwacji może być jeszcze lepsza! Na przykład minionej zimy przespałem przepiękny widok z Winnego Grodu, gdzie widoczne były nie tylko góry, ale i znajdujący się na ich szczycie śnieg! I na takie widoku będę właśnie polował w tym roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na pewno się o tym dowiecie! :)

Skąd można obserwować Karkonosze w Zielonej Górze?

Najlepsze punkty do obserwacji, to:

  • Osiedle Braniborskie;
  • Wieża Braniborska;
  • działki niedaleko stadionu żużlowego przy Wrocławskiej 69;
  • okolice Wieży Bismarcka (Góra Wilkanowska) niedaleko Wzgórz Pastowskich;
  • Wzgórza Piastowskie.

Czym obserwować?

Karkonosze i Góry Izerskie przy dobrej pogodzie z Zielonej Góry widoczne są gołym okiem. Ale nie zaszkodzi mieć pod ręką lustrzankę z teleobiektywem (zwykły również się nada), teleskop, bądź lornetkę zwykłą lub astronomiczną.

POLECAMY:

Ogromna chmura szelfowa, wyładowania atmosferyczne, trąba powietrzna, pełnie Księżyca i Superpełnia, proces tworzenia się komórek burzowych, kometa widoczna gołym okiem z Ziemi. To tylko niektóre zjawiska sfotografowane przez naszych Czytelników. Z jednej strony piękne, z drugiej niebezpieczne. Niesamowite jest to, że zostało to uwiecznione na zdjęciach, które znajdziecie w naszej galerii. Komentujcie, lajkujcie i udostępniajcie, bo jest na co popatrzeć!

To działo się w Lubuskiem: Pioruny, trąby powietrzne, krwawy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska