Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karta rowerowa 2022. Kto musi posiadać dokument? Tak wygląda egzamin na kartę rowerową

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Zgodnie z obowiązującymi przepisami za kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, przez osobę nie mającą do tego uprawnień, w taryfikatorze przewidziano 200 zł mandatu.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami za kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, przez osobę nie mającą do tego uprawnień, w taryfikatorze przewidziano 200 zł mandatu. Piotr Krzyżanowski
Karta rowerowa nie dotyczy wszystkich uczestników ruchu drogowego, którzy chcą się przemieszczać właśnie rowerem. Decydującym kryterium o tym czy w danym przypadku musimy ją mieć, jest wiek.

Karta rowerowa 2022. Czy karta rowerowa jest obowiązkowa?

Karta rowerowa to dokument, który potwierdza wiedzę i umiejętności praktyczne do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Jeśli dziecko ma ponad 10 lat może już samodzielnie prowadzić rower po publicznych drogach. Jedyne wymaganie poza wiekiem to właśnie posiadanie karty rowerowej.

Jeśli dziecko nie skończyło 10 lat może kierować rowerem, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. W świetle prawa traktowane jest jako pieszy - nie może poruszać się po jezdni, ale tylko po chodniku.

Karta rowerowa 2022. Kogo obowiązuje karta rowerowa?

Kto musi mieć kartę rowerową? Dzieci w wieku 10-18 lat, które chcą samodzielnie poruszać się po drogach publicznych. Warto wspomnieć, że karta rowerowa uprawnia także do korzystania przez najmłodszych z hulajnóg elektrycznych, które obecnie są bardzo popularne.

- Z roku na rok widzimy wśród rodziców coraz większe zainteresowanie tematem karty rowerowej. Zapewne znaczny wpływ na to miały zmiany w przepisach z maja 2021 roku. Istotny jest też fakt, że coraz częściej promuje się w mediach, szkołach i lokalnych gminach tematy związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego (BRD) oraz ekologiczne środki transportu - wyjaśnia Krystian Marudow, instruktor nauki jazdy.

Karta rowerowa 2022. Jak ją zdobyć?

Egzamin na kartę rowerową odbywa się w szkole. Najczęściej przeprowadzany jest latem – w czerwcu. W przypadku osób poniżej 18 roku życia, które nie są uczniami szkoły podstawowej, zajęcia odbywają się w WORD-zie, a kartę rowerową wydaje dyrektor ośrodka ruchu drogowego.

Egzamin na kartę rowerową. Jak wygląda?

Uczeń, który chce zdać egzamin na kartę rowerową, musi zmierzyć się z część praktyczną i pisemną. Testy obejmują pytania z następujących zagadnień:

 • Wyposażenie roweru;
 • Zachowanie wobec pieszego;
 • Pierwsza pomoc;
 • Sygnalizacja świetlna;
 • Przepisy ogólne;
 • Zachowanie przy znakach;
 • Urządzenia transportu osobistego.

Test na kartę rowerową trwa 35 minut i składa się z 25 pytań. Uczeń ma do wyboru trzy odpowiedzi, tylko jedna z nich jest prawidłowa. Można udzielić maksymalnie 4 błędnych odpowiedzi, by zdać egzamin w części teoretycznej.

W części praktycznej egzaminu należy wykazać się techniczną umiejętnością jazdy na rowerze. Dziecko będzie poproszone o:

 • Zatrzymanie się w wyznaczonym miejscu;
 • Wykonanie slalomu między pachołkami;
 • Jazdę w linii prostej;
 • Wykonanie tzw. ósemki.

- Bardzo często część praktyczna egzaminu przeprowadzana jest w miasteczku ruchu drogowego lub odpowiednio przygotowanym i zabezpieczonym boisku szkolnym. W trakcie przejazdu dziecko musi przejechać wyznaczoną trasę w sposób bezpieczny gdzie wykazuje się znajomością przepisów oraz umiejętnością prowadzenia pojazdu. Przygotowując się do części praktycznej warto zwrócić uwagę na to, aby opanować umiejętności takie jak: jazda rowerem na wprost, stosowanie zasady ruchu prawostronnego, reagowanie na znaki drogowe, zmiana pasa ruchu oraz kierunku jazdy, ustępowanie pierwszeństwa na drogach podporządkowanych i skrzyżowaniach równorzędnych. Dodatkowo należy wykazać się umiejętnościami wykonana takich zadań jak przejazd slalomu, ósemki oraz hamowania w wyznaczonym miejscu -podkreśla Krystian Marudow.

Karta rowerowa. Pomóc może aplikacja

W przygotowaniu do egzaminu może pomóc nowa technologia.

- Dedykowana aplikacja na telefon i komputer to bardzo pomocne oprogramowanie umożliwiające przygotowanie się do egzaminu na kartę rowerową. W jednym miejscu zebrano cały zakres tematyczny niezbędny do zdania egzaminu. W przygotowanej przez nas aplikacji znajduje się tryb nauki umożliwiający opanowanie niezbędnego materiału oraz tryb egzaminu za pomocą którego kontrolujemy postępy w nauce - wyjaśnia Krystian Marudow, który jest także twórcą oprogramowania edukacyjnego "Karta rowerowa" dla młodzieży przygotowującej się do egzaminu na kartę rowerową.

Karta rowerowa 2022. Mandat za brak karty rowerowej?

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami za kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, przez osobę nie mającą do tego uprawnień, w taryfikatorze przewidziano 200 zł mandatu. Do takich pojazdów zaliczamy rower, hulajnogę elektryczną lub urządzenia transportu osobistego (UTO), np. deskorolkę elektryczną lub urządzenie samobalansujące. W związku z tym osoby w wieku 10-18 lat by poruszać się wyżej wymienionymi pojazdami powinny posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM,A1,B1,T. - wyjaśnia ekspert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policyjny dron obserwował zachowania kierowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Karta rowerowa 2022. Kto musi posiadać dokument? Tak wygląda egzamin na kartę rowerową - Motofakty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska