Kary za brak OC 2019/2020. Za brak OC nawet 8 tys. zł? W 2020 zapłacimy 700 zł więcej! W kolejnych latach będzie jeszcze drożej [24.09.2019]

(red.)

Wideo

Kary za brak OC rosną w zastraszającym tempie. Od niedawna wiemy, ile ma wynosić płaca minimalna w 2020 roku. Na tej podstawie można już wyliczyć przyszłe kary dla kierowców za brak polisy OC. Nawet krótka zwłoka może w tym przypadku kosztować ponad 1000 zł!

Kary za brak OC 2019/2020 a płaca minimalna

Niedawno dowiedzieliśmy się, jaka będzie wysokość płacy minimalnej w 2020 roku. Takie najniższe wynagrodzenie „etatowców” w relacji do bieżącego roku ma wzrosnąć o 350 zł i osiągnąć poziom 2600 zł brutto. Warto zdawać sobie sprawę, że wspomniana podwyżka będzie miała bezpośredni wpływ nie tylko na sytuację przedsiębiorstw i budżety domowe najniżej wynagradzanych pracowników.

Trwa głosowanie...

Ile kosztuje ubezpieczenie OC twoje samochodu?

Wzrost płacy minimalnej oznacza również automatyczne podwyższenie kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC kierowców. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl obliczyli, o ile stawki karne dla nieubezpieczonych kierowców zmienią się na początku 2020 roku. W kontekście kar za brak OC, na uwagę zasługują również przedwyborcze obietnice dotyczące szybkiego wzrostu płacy minimalnej do 3 tys. zł brutto oraz 4 tys. zł brutto.

Krak OC 2019/2020. Kara przekroczy 5 tys. zł

Warto wiedzieć, że podniesienie stawek karnych za brak OC nie wymaga dodatkowej decyzji rządu. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wprowadziła bowiem automatyczny system podwyższania kar dla nieubezpieczonych kierowców w zależności od wzrostu płacy minimalnej. Zgodnie z przepisami wspomnianej ustawy, bazowa kara za przerwę w ochronie (wynoszącą ponad 14 dni), stanowi w każdym roku:

 • dwukrotność najniższego wynagrodzenia (stawka dla posiadaczy samochodów osobowych);
 • trzykrotność najniższego wynagrodzenia (stawka dla posiadaczy samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników samochodowych);
 • jedną trzecią najniższego wynagrodzenia (stawka dla posiadaczy innych pojazdów - np. motocykli i motorowerów).

Wysokie karz za brak OC w 2020 roku

Załączona tabela przedstawia stawki kar za brak OC, które będą obowiązywały w 2020 roku. Zestawienie uwzględnia różne typy pojazdów mechanicznych i swoiste rabaty za przerwę w ubezpieczeniu nieprzekraczającą 14 dni. - Takie spodziewane stawki karne można wyliczać już teraz pamiętając, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zaokrągla wyniki swoich kalkulacji do pełnych dziesiątek złotych. Ma to znaczenie np. w przypadku kary dla posiadacza motocykla związanej z przerwą w ochronie nieprzekraczająca 3 dni - wyjaśnia Andrzej Prajsnar z Ubea.pl.

Kary za brak OC 2019/2020. Za brak OC nawet 8 tys. zł? W 2020 zapłacimy 700 zł więcej! W kolejnych latach będzie jeszcze drożej [24.09.2019]
123 rf

W 2020 roku za brak OC zapłacimy 700 zł więcej

Informacje z załączonego zestawienia wskazują, że najczęściej karani posiadacze samochodów osobowych w 2020 roku będą musieli zapłacić już 5200 zł (o 700 zł więcej) za przerwę obowiązkowej ochrony wynoszącą powyżej 14 dni. - Pokaźna będzie też kara dla właściciela auta w przypadku nieposiadania OC przez 4 dni - 14 dni. Mówimy o kwocie 2600 zł, która wzrośnie o 350 zł w porównaniu z bieżącym rokiem. Nawet bardzo krótka przerwa ubezpieczeniowa wynosząca do 3 dni włącznie, niebawem będzie oznaczała konieczność zapłacenia aż 1040 zł przez właściciela samochodu osobowego - wylicza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.

Wzrosty kar w kolejnych latach są przesądzone

W kontekście wzrostów stawek karnych za brak OC, nie sposób pominąć tematu związanego z przedwyborczymi obietnicami. Część kierowców mogła nie skojarzyć zapowiedzi zwiększenia „najniższej krajowej” do 3000 zł brutto (w 2021 roku) oraz 4000 zł brutto (w 2024 roku) z podwyżkami kar za brak OC. - Jeżeli tak duże wzrosty minimalnego wynagrodzenia staną się faktem, a mechanizm obliczania stawek karnych nie ulegnie zmianie, to brak polisy OC przez okres przekraczający 14 dni, w 2024 r. będzie kosztował kierowcę samochodu osobowego aż 8000 zł. Trzeba pamiętać, że niezależnie od obietnic wyborczych poziom płacy minimalnej prawdopodobnie szybko wzrośnie w najbliższych latach (ze względu na wyższą inflację i niedobór pracowników) - podkreśla Andrzej Prajsnar.

Warto dodać, że szybki wzrost kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC dla kierowców, wcale nie jest czymś nowym w polskich warunkach. Przez ostatnie lata stawka karna dotycząca posiadaczy samochodów osobowych i przerwy w ochronie przekraczającej 14 dni rosła następująco:

 • 2012 rok - 3000 zł
 • 2013 rok - 3200 zł
 • 2014 rok - 3360 zł
 • 2015 rok - 3500 zł
 • 2016 rok - 3700 zł
 • 2017 rok - 4000 zł
 • 2018 rok - 4200 zł
 • 2019 rok - 4500 zł

Pomimo corocznych wzrostów stawek karnych i coraz większej skuteczności tzw. wirtualnego policjanta, czyli systemu stosowanego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, skala problemu dotyczącego nieubezpieczonych kierowców wcale nie maleje. Właśnie dlatego przyszły rząd powinien zadać sobie pytanie, czy obecny model karania za brak OC jest właściwy?

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Garda365.pl Ubezpieczenia

Pomożemy w każdej sytuacji związanej z przerwą w OC, rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki w kierunku rozwiązania sprawy, zwróć się do nas, pomożemy się rozeznać w sytuacji. https://garda365.pl

G
Garda365.pl Ubezpieczenia
24 września, 19:14, Gość:

A co w przypadku jak ktoś spóźni się z drugą ratą ale w okresie ubezpieczenia to też będą karać bo tego nie wyczytałem

Byle opłacić ją przed zakończeniem polisy! Co bardzo istotne, pieniądze mają się pojawić u ubezpieczyciela na koncie najpóźniej ostatniego dnia polisy, a nie WYJŚĆ z Twojego konta. Jeśli się spóźnisz, to zaksięgują się już po zakończeniu okresu ubezpieczenia. Będzie to skutkowało Zakończeniem i WYGAŚNIĘCIEM ubezpieczenia, a nowa polisa nie zostanie zawarta automatycznie. A wtedy to już kara za brak OC.

G
Gość

Wy sami [wulgaryzm]cie tą Polskę kradnijcie jeszcze więcej

G
Gość

Mówimy o karach czy nagrodach?

G
Gość

A co w przypadku jak ktoś spóźni się z drugą ratą ale w okresie ubezpieczenia to też będą karać bo tego nie wyczytałem

Dodaj ogłoszenie