Każdy obywatel Polski płaci za zanieczyszczenie powietrza nawet 3 500 zł rocznie. Tak wynika z raportu na temat smogu

HO
Pyły zawieszone PM 10 i 2,5 negatywnie oddziałują na ludzkie zdrowie. Z łatwością mogą przedostawać się do płuc, powodując m.in.: zatrucie, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicę, nowotwory płuc czy astmę. Smog może generować też koszty.
Pyły zawieszone PM 10 i 2,5 negatywnie oddziałują na ludzkie zdrowie. Z łatwością mogą przedostawać się do płuc, powodując m.in.: zatrucie, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicę, nowotwory płuc czy astmę. Smog może generować też koszty. Grzegorz Dembiński
Udostępnij:
Pyły zawieszone PM 10 i 2,5 negatywnie oddziałują na ludzkie zdrowie. Z łatwością mogą przedostawać się do płuc, powodując m.in.: zatrucie, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicę, nowotwory płuc czy astmę. Smog może generować też koszty.

Przez kilka ostatnich dni w Poznaniu obowiązywał zakaz palenia w kominkach i innych piecach, które nie spełniają zalecanych norm. Sytuacja spowodowana była smogiem i słabą jakością powietrza w stolicy Wielkopolski. Poziom zanieczyszczenie powietrza w Poznaniu przekracza dopuszczalną normę, mimo że na terenie miasta nie wolno spalać wszelkiej maści śmieci i odpadów, węgla brunatnego i jego pochodnych paliw, mułów i flotokoncentratów węglowych, węgla kamiennego w postaci miału oraz biomasy o wilgotności powyżej 20 proc.

Ta choroba odbiera zdrowie i życie

Smog - jaki koszt ponosi Polska?

Od kilku lat w Poznaniu podejmowane są działania, których celem jest monitorowanie jakości powietrza. Jednym z nich jest namierzenie (przy pomocy specjalistycznego sprzętu) osób , które palą w piecach paliwem złej jakości.

Zanieczyszczenie powietrza przekłada się na koszty. Według raportu o stanie powietrza „#OddychajPolsko”, przygotowanego przez Airly, smog w Polsce generuje koszt rzędu ok. 100 mld zł rocznie. Oznacza to, że każdy obywatel płaci za zanieczyszczone powietrze od 1 600 do 3 500 zł. Na te koszty składają się m.in.: przedwczesne zgony i redukcja oczekiwanej długości życia, choroby wynikające z zanieczyszczeń oraz absencja w pracy.

Według byłego ministra klimatu, Michała Kurtyki, rocznie z powodu smogu umiera nawet 45 tys. osób.

Na czym polega smog – przyczyny i skutki:

Pyły zawieszone PM 10 i 2,5 negatywnie oddziałują na ludzkie zdrowie. Z łatwością mogą przedostawać się do płuc, powodując m.in.: zatrucie, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicę, nowotwory płuc czy astmę.

Ze względu na swoje mikroskopijne rozmiary, szczególnie niebezpieczny jest pył PM2,5. Groźne dla ludzi są również benzopireny. Znane jest ich negatywne oddziaływanie na układy oddechowy i krążeniowy. Są również niebezpieczne dla osób starszych, dzieci i sportowców.

Pył zawieszony PM10 – czym jest i ile wynosi norma?

Pył drobny PM10 emitowany jest głównie w wyniku spalania węgla i paliw stałych w piecach domowych czy kominkach. Co więcej, znaczna emisja pyłu PM10 spowodowana jest przez komunikację (spalanie paliw w silnikach spalinowych oraz emisja wtórna).
Dla PM10 obowiązuje norma dobowa, gdzie poziom dopuszczalny (PD) wynosi 50µg/m³, poziom informowania (PI) – 100µg/m³), a poziom alarmowy (PA) – 150µg/m³.

Pył drobny PM10, o średnicy cząsteczek mniejszych niż 10 mikrometrów, unosi się w powietrzy i dociera do płuc. Pył może przyczyniać się do powstania kaszlu, trudności z oddychaniem i zadyszki (w trakcie wysiłku fizycznego), obniżenia odporności, zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz zaostrzenia objawów chorób alergicznych, takich jak: astma, katar sienny czy zapalenie spojówek.

Nasilenie powyższych objawów zależy od stężenia pyłu w powietrzu, czasu ekspozycji, dodatkowego narażenia na czynniki pochodzenia środowiskowego oraz zwiększonej podatności osobniczej (dzieci i osoby w podeszłym wieku, przewlekle chorzy).

Pył zawieszony PM2.5 – czym jest i ile wynosi norma?

Największa emisja pyłów drobnych PM2.5 (cząsteczki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra) powodowana jest przez spalanie odpadów, węgla, paliw stałych w kotłach oraz piecach domowych. Znacząca emisję pyłów drobnych powodowana jest również w wyniku spalania paliw przez pojazdy spalinowe, jak również jako emisja wtórna z unoszenia pyłów z brudnych i będących w złym stanie dróg.

Dla pyłów PM2.5 obowiązuje norma roczna, gdzie poziom dopuszczalny (PD) 25µg/m³.

Pyły zawieszone PM2.5 mogą przenikać do krwi. Zagrażają zdrowiu przyczyniając się do wzrostu zgonów i zachorowalności na choroby serca i układu krążenia, a także dróg oddechowych oraz raka płuc.

Co więcej, wzrost stężeń pyły PM2.5 może spowodować wzrost zachorowań związanych z krążeniem i oddychaniem. Szczególnie narażeni są: osoby starsze, dzieci oraz osoby schorowane. Nasilenie objawów zależy w dużym stopniu od stężenia pyłu w powietrzu, czasu ekspozycji i dodatkowego narażenia na czynniki środowiskowe.

Więcej informacji na temat stanu powietrza w Poznaniu można znaleźć na stronie Atmosfera dla Poznania.

Zobacz też:

Wrocławski ogród botaniczny uczy jak radzić sobie ze smogiem. Powstała tu antysmogowa strefa odpoczynku.Stojąca na półce paprotka, czy zwisający z parapetu bluszcz może pomóc w walce ze smogiem. - Warto je trzymać nie tylko ze względów estetycznych, ale także ze względów ekologiczno-zdrowotnych. Rośliny mają umiejętność neutralizowania szkodliwych substancji, potrafią wbudowywać je w swoje tkanki. Główną rolę w oczyszczaniu powietrza odgrywają mikroorganizmy znajdujące się w ich strefie korzeniowej - mówi Karolina Sokołowska, opiekun roślin tropikalnych z wrocławskiego ogrodu botanicznego.Rośliny radzą sobie zarówno ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, jak i unoszącym się w powietrzu pyłem. Dodatkowo zwiększają wilgotność powietrza w mieszkaniu. Jakie rośliny są najlepsze do walki ze smogiem? Podpowiadamy.Przejdź dalej strzałkami na klawiaturze bądź gestami na ekranie.

Oto antysmogowe rośliny do twojego domu. Pomagają oczyszczać powietrze

Tylko pozornie sortowanie śmieci jest łatwe. Podział na odpady organiczne, tworzywa sztuczne i metal, papier, szkło oraz odpady zmieszane (plus niebezpieczne, które należy odstawiać do punktu selektywnej zbiórki odpadów) nie jest wcale oczywisty. To, co wydaje się papierem, nie zawsze powinno trafić do pojemnika na makulaturę. Wiele rodzajów szkła nie nadaje się do recyclingu. Niemało jest opakowań, w przypadku których jeden pojemnik to za mało. Sprawdź, jak wyrzucać wątpliwe odpady. Zobacz--->

Te śmieci sprawiają największe kłopoty przy segregacji - nie...

Wideo

Materiał oryginalny: Każdy obywatel Polski płaci za zanieczyszczenie powietrza nawet 3 500 zł rocznie. Tak wynika z raportu na temat smogu - Głos Wielkopolski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie