Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy pojedziemy drogą S3?

Czesław Wachnik 68 324 88 29 [email protected]
Do zakończenia prawie kilometrowej estakady jeszcze daleko. Na razie wylano potężne słupy, na które zostaną nasunięte elementy podstawy drogi S3 (fot. Czesław Wachnik)
Do zakończenia prawie kilometrowej estakady jeszcze daleko. Na razie wylano potężne słupy, na które zostaną nasunięte elementy podstawy drogi S3 (fot. Czesław Wachnik)
Czy odcinek drogi S3 od węzła na autostradzie A2 w Jordanowie do węzła na S3 czyli Świebodzin Północ może być szybciej zbudowany? Postulują to władze świebodzińskie. Drogowcy są jednak sceptyczni.

Przypomnijmy, że prawie 43-kilometrowy fragment drogi szybkiego ruchu S3 od Międzyrzecza do Sulechowa budują trzy duże firmy. Są to Mota Engil, Hermann Kirchner i Budimex. Pierwsza ma za zdanie budowę około 17 km, druga - 7 km a trzecia - 18 km. Cały odcinek ma być oddany do użytku 17 czerwca 2013 roku.

Czy jest szansa, by stało się to szybciej? Zmotoryzowanym a także władzom powiatu świebodzińskiego szczególnie zależy na odcinku S3 od węzła autostradowego z A2 w Jordanowie do węzła na S3 o nazwie Świebodzin Północ. Dzięki niemu możliwy byłby szybszy zjazd i wjazd na autostradę. Z istniejącej już „trójki” a więc także z kierunku Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp. Dopóki tak się nie stanie A2 dla regionu ma charakter raczej symboliczny. Powodem jest mała liczba węzłów. Chcąc zjechać z A2 w Lubuskiem, zmotoryzowani mają taką możliwość jedynie w Świecku, Rzepinie, Torzymiu. A także w Trzcielu, ale w ograniczonym zakresie. Brakuje tam obwodnicy miasta, stąd tiry nie mogą zjeżdżać. Oddanie wspomnianego odcinka S3 od Jordanowa do Świebodzin Północ mogłoby to zmienić. Zarówno jadący z południa jak też północy kraju, dostaliby się wtedy na autostradę.

- Z moich obserwacji wynika, że budowa S3 jest tak zaawansowana, że wspomniany odcinek można byłoby oddać zmotoryzowanym znacznie szybciej. Myślę, że nawet w tym roku. Wtedy auta jadące krajową ,,trójką’’, mogłyby wjeżdżać na węzeł i tym samym autostradę A2 - tłumaczy radny powiatu Mirosław Algierski.

- Przyspieszeniu budowy S3, to dla Świebodzina niezwykle istotna sprawa. Obecnie powiat świebodziński jest praktycznie odcięty od autostrady. Węzeł w Jordanowie pozwoliłby na zmianę tej sytuacji. Jest to też ważne dla miejscowych firm zajmujących się turystyką - wyjaśnia starosta Zbigniew Szumski.

Obaj rozmówcy dodają, że dodatnie temperatury, jakie dominowały w ostatnich miesiącach sprawiły, że zaawansowanie robót znacznie przekracza przyjęte wcześniej harmonogramy. To oznacza, że droga może być gotowa wcześniej, niż planowano.

Czytaj też: Odcinek S3 z Jordanowa do Świebodzina jeszcze w tym roku?

Zdzisław Kuciak, zastępca dyrektora zielonogórskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad powiedział nam, że jego oddział wielokrotnie rozmawiał z firmami o możliwości przyspieszenia terminu oddania inwestycji. - Dla nas to też ważna sprawa, bo gdy droga zostanie oddana szybciej, to wcześniej musimy przygotować pieniądze. A w grę wchodzi dziesiątki milionów złotych.

Kuciak dodał, że niebawem GDDKiA dostanie aktualny harmonogram postępu prac.

- Wtedy będziemy wiedzieli czy jest możliwe wcześniejsze zakończenie inwestycji. Po otrzymaniu harmonogramu planujemy też kolejne rozmowy - zaznaczył nasz rozmówca.

Odcinek od węzła Jordanowo do Świebodzin Północ budują dwie firmy, Mota Engil oraz Hermann Kirchner. Ale to ta druga robi najbardziej skomplikowaną część - prawie kilometrową estakadę nad drogą nr 2 oraz linią kolejową Poznań - Berlin.

Łukasz Janowski, dyrektor Hermann Kirchner powiedział nam: - Szanse na szybsze oddanie do użytku części S3 są raczej niewielkie. Na razie dzięki życzliwości PKP udało nam się pokonać problemy związane z przejściem nad torami. A przypomnę, że w niektórych miejscach, ze względu na podmokły grunt, musieliśmy wbijać pale o głębokości 30 metrów. Teraz czeka nas nasuwanie elementów estakady.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska