Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejarze i górnicy szybciej na emeryturę

Stefan Cieśla
W 2008 r. zasady przyznawania górniczych emerytur zostaną bez zmian.
W 2008 r. zasady przyznawania górniczych emerytur zostaną bez zmian. rys. Jerzy Fedro
Trzeba mieć 15 lat pracy na kolei, a w górnictwie 25 lat pracy pod ziemią.

Pan Kazimierz kończy w tym roku 60 lat, mija mu także 20 lat pracy na kolei. Chce skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury. Pan Roman ma tylko 52 lata, w tym 25 lat pracy pod ziemią w kopalniach. Też chce odpocząć. Kolejarskie przywileje kończą się w tym roku, górnicze obowiązują nadal.

Prawo do wcześniejszej emerytury kolejowej mają zarówno kolejarze zatrudnieni w PKP, jak i w spółkach wydzielonych z PKP. Ich wykaz zamieszczamy poniżej.

Urodzeni przed 1949 r.
Kolejarze urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. mają dwie możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę - z tytułu ustawy emerytalnej oraz wykonywania pracy w szczególnych warunkach.

Są dwa zasadnicze warunki uzyskania takiej emerytury:

  • osiągnięcie wieku emerytalnego 55 lat przez kobiety i 60 lat przez mężczyzn,
  • udowodnienie okresu składkowego i nieskładkowego, wynoszącego co najmniej - dla kobiet 20 lat, dla mężczyzn 25 lat, w tym co najmniej 15 lat pracy na kolei, łącznie z okresami równorzędnymi oraz zaliczanymi do okresów zatrudnienia na kolei.

    .

    Ustawa emerytalna wymienia szczegółowo, jakie są to okresy. Nie jest wymagane, aby w chwili składania wniosku pracować na kolei, można na emeryturę przejść np. z działalności gospodarczej lub pracy na zlecenie. Z możliwości przejścia na emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach skorzystać mogą ci kolejarze, którzy pracowali na kolei krócej niż 15 lat, ale mają również zaliczone inne okresy pracy w szczególnych warunkach.

    Urodzeni w latach 1949-1968

    Młodsi kolejarze skorzystają z emerytury kolejowej lub z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach, jeśli wszystko co wiąże się z jej przyznaniem spełnią do końca 2007 r. I jeszcze jedno: nie należą do otwartego funduszu emerytalnego. Jeśli należą, muszą z niego wystąpić, co ZUS zrobi z urzędu na podstawie ich wniosku.

    Ustawa emerytalna daje jeszcze jedną szansę kolejarzom, którzy nie skończą w tym roku 55 lub 60 lat. Muszą oni jednak wykazać, że na 1 stycznia 1999 r. mieli 20 lat (kobiety) i 25 lat (mężczyźni) okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 15 lat pracy na kolei. Mogą oni złożyć wniosek o emeryturę po 2007 r.

    Górnicy na kilka sposobów

    Ta grupa zawodowa ma kilka możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Ustawa emerytalna obowiązująca od 1 stycznia br. przewiduje, że górnicy dołowi mogą to zrobić - bez względu na wiek, po przepracowaniu 25 lat pod ziemią. Nie muszą rozwiązywać umowy o pracę. Nowy przepis obejmuje górników urodzonych po 31 grudnia 1968 r.

    Ale obowiązują też poprzednie zasady i zgodnie z nimi górnik urodzony przed 1949 r. może przejść na wcześniejszą emeryturę, jeśli w 2007 r.:
  • ukończy 55 lat,
  • udowodni 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni) pracy górniczej łącznie z okresami pracy równorzędnej i zaliczanymi do pracy górniczej, w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej pod ziemią lub w kopalniach siarki i węgla brunatnego,
    albo:
  • ukończy 50 lat,
  • udowodni 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni) pracy górniczej łącznie z okresami pracy równorzędnej i zaliczanymi do pracy górniczej, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej pod ziemią lub w kopalniach siarki czy węgla brunatnego.

    Górnicy urodzeni w latach 1949-68 również mogą przechodzić na emeryturę na starych zasadach, jeśli warunki jej otrzymania, wymagane dla osób urodzonych przed 1949 r., spełnią do końca 2007 r. Umowę o pracę mogą rozwiązać później, po osiągnięciu wieku emerytalnego.

    Mogą też przechodzić w obniżonym wieku na emeryturę nie górniczą tylko z tytułu wykonywania pracy górniczej, pod warunkiem udowodnienia 20 lat (kobiety) i 25 lat (mężczyźni) okresów składkowych i nieskładkowych oraz pięciu lat pracy pod ziemią lub w kopalni siarki czy węgla brunatnego. Od 2008 r. nic się nie zmieni w zasadach przyznawania górniczych emerytur. Górnicy będą też mogli dorabiać bez ograniczeń.


    LISTA ZAWODÓW

    Wykaz zawodów, które uprawniają do przejścia na wcześniejszą emeryturę ze względu na pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, znajduje się w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. (DzU nr 8, poz. 43 z późn. zmianami).

    DŁUŻSZY ROK

    Niektóre okresy zatrudnienia na kolei liczone są inaczej. Każdy pełny rok pracy maszynisty parowozu, lokomotywy spalinowej i elektrycznej, konduktora, manewrowego i ustawiacza, liczony jest jako 14 miesięcy zatrudnienia na kolei. W górnictwie rok każdy rok pracy pod ziemią pracy liczy się jak 1,5 lub 1,8 roku, w zależności od rodzaju i wymiaru czasu pracy. Tak przeliczony staż pracy może wynosić tylko do 45 lat.

    SPÓŁKI KOLEJOWE

    PKP Cargo, PKP Przewozy Regionalne, PKP Intercity, PKP Energetyka, Telekomunikacja Kolejowa, PKP Informatyka, Farmacja Kolejowa, PKP Polskie Linie Kolejowe, Ferpol.



  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska