Nasza Loteria

Kolejną płytę epitafiną znaleziono w Żaganiu. Poprzednie wciąż leżą w garażu ŻWiK. Co się z nimi stanie?

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Płyta znaleziona przy PSP1
Płyta znaleziona przy PSP1 Czytelnik
O znalezieniu kolejnej płyty epitafijnej w Żaganiu poinformował archeolog Oktawian Wróblewski z żagańskiej pracowni Relikt. Jego z kolei poinformował mieszkaniec miasta, ponieważ jego syn znalazł płytę na terenie szkoły, w pobliżu sali gimnastycznej.
od 16 lat

Płytę w trawie znalazł uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Żaganiu. Leżała (i wciąż leży) przy sali gimnastycznej od strony kościoła pw. Świętego Ducha. Były na niej wyryte napisy. - W tym miejscu znajdował się duży cmentarz - zaznacza O. Wróblewski. - Trudno powiedzieć, z jakiego powodu płyta znalazła się na trawie, być może w tym miejscu, pod ziemią jest więcej płyt.
Sytuacja przypomina tę sprzed kilku miesięcy, gdy podczas prac ziemnych przy ul. Rybackiej znaleziono płyty z XVII wieku.
Płyty epitafijne z XVII wieku trafiły do garażu Żagańskich Wodociągów i Kanalizacji, gdzie leżą do dzisiaj. - Zostały zabezpieczone - informuje Cyprian Maszlong, prezes ŻWiK. - Oglądali je przedstawiciele instytucji zajmujących się zabytkami, ale nie wiemy, kiedy zostaną zabrane. Zdajemy sobie sprawę, że to wspaniałe zabytki.
Archeolog Oktawian Wróblewski podkreśla, że sprawę należy rozwiązać kompleksowo. - Powiadomię panią Anetę Brachę pracownika, Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu w ramach mojej osobistej współpracy z Konsulatem - stwierdza archeolog. - W mojej opinii jako mieszkańca Żagania, na "walające"
się po terenie Żagania płyty epitafijne trzeba pozyskać jakieś fundusze zewnętrzne, skoro miasto się nie kwapi z podjęciem tematu płyt spoczywających pod chodnikami miasta.

Konserwatorzy wiedzą o płytach z Żagania

- Dopilnowaliśmy, aby płyty zostały należycie zabezpieczone - tłumaczy Barbara Bielinis-Kopeć, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Jednak jeśli chodzi o ich zabranie, to nie należy do nas. Tym zająć się powinno miasto. Na ten cel możemy nawet przeznaczyć dotację. Być może mogłyby znaleźć się w lapidarium na cmentarzu.
Adam Matwijów, przewodniczący Rady Miasta Żagań podkreśla, że Żagań nie ma muzeum, za to lokalne stowarzyszenie historyczne będzie adaptowało jedną z sal w pałacowej piwnicy i być może tam znajdzie się miejsce na XVII wieczne płyty.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska