Komisja ds. pedofilii podsumowuje ostanie pół roku. „Prowadzenie 270 spraw konkretnych osób”

OPRAC.: LR
Błażej Kmieciak, przewodniczący komisji ds. pedofilii
Błażej Kmieciak, przewodniczący komisji ds. pedofilii Adam Jankowski
Prowadzenie 270 spraw konkretnych osób, przebadanie akt 300 zakończonych postępowań sądowych, ponad 30 spotkań z osobami poszkodowanymi i blisko 300 odebranych telefonów dotyczących wykorzystania seksualnego – tak wygląda podsumowanie pierwszego półrocza działalności Państwowej Komisji ds. Pedofilii, przedstawiane przez ten organ.

Jak wskazuje komisja w wydanym oświadczeniu, jej działania skupiają się wokół trzech obszarów: pomocy osobom indywidualnym, analizy i oceny obecnych systemów pomocy poszkodowanym oraz karania sprawców oraz organizacji pracy urzędu Komisji i doskonalenia procedur.

Od przyjęcia pierwszych zgłoszeń - w obszarze pomocy osobom indywidualnym - odebrano ponad 300 połączeń na numer telefonu 22 699 60 52. Dalsze kroki zależały od potrzeb zgłaszającego i możliwości prawnych komisji.

W śród nich wymienione zostały: ponad 30 spotkań z poszkodowanymi, tzw. wysłuchań,100 spraw zgłoszono do prowadzenia prokuraturze, ponad 200 spraw jest monitorowanych w prokuraturze lub sądach w zakresie prawidłowości prowadzenia postępowań, 34 sprawy przedawnione zakwalifikowano na postępowanie wyjaśniające.

Ponadto przekazano do prokuratury 35 zawiadomień ws. niedopełnienia obowiązku prawnego (art. 240 k.k.) przez osoby, które mimo posiadanej wiedzy o krzywdzeniu małoletnich nie zgłosiły tego organom ścigania.

Komisja wystąpiła także o informacje i akta kościelne z lat 2000-20.

Raport komisji w lipcu

Komisja zapowiedziała, że jej lipcowym raporcie pojawi się analiza i ocena skali wykorzystywania seksualnego dzieci w Polsce, wskazanie największych problemów oraz rozwiązań, w tym zmian prawnych i instytucjonalnych, będą zawarte.

Analiza jest prowadzona na podstawie akt 2300 spraw z lat 2017-20, przekazanych przez sądy - na wniosek Komisji.

Jak wskazuje komisja, nawiązano kontakt ze środowiskami: prokuratorskim, medycznym w tym seksuologicznym, osób niepełnosprawnych, parlamentarnym i kościelnym.

W tym celu wysłano ponad 50 pism, przeprowadzono 16 spotkań osobiście lub internetowo z ekspertami, instytucjami i organizacjami pozarządowymi (m.in. z Komendą Główną Policji, Prokuraturą Generalną, Kancelarią Prezydenta RP, Ministerstwem Zdrowia, Fundacją św. Józefa i ks. T. Isakowiczem-Zaleskim).

Komunikacja z poszkodowanymi

Państwowa Komisji ds. Pedofilii wskazuje, że trwa doskonalenie procesu komunikacji z poszkodowanymi, który musi łączyć wymagania proceduralne i urzędowe z empatią i delikatnością.

„Jest to zadanie bezprecedensowe w polskiej administracji – mowa o formie pism urzędowych, kontakcie z poszkodowanymi itp. (Komisja rozwiązała jeden ze zgłaszanych problemów - zwiększenia dyskrecji korespondencji: pełna nazwa na wysyłanych kopertach została zastąpiona skrótem PKDP). Tworzy się też nowa, przyjazna dla użytkowników strona internetowa, która ułatwi komunikację z urzędem, będzie też w sposób przystępny tłumaczyła uprawnienia Komisji a docelowo będzie mogła pełnić funkcję centrum informacji w obszarach prewencji i pomocy poszkodowanym” - czytamy w oświadczeniu.

Państwowa Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 (PKDP) została powołana przez Sejm 24 lipca 2020 r. Urząd rozpoczął funkcjonowanie 1 października 2020 r., od 6 listopada w siedzibie przy ul. Twardej 18, zgłoszenia przyjmuje od 24 listopada 2020 r. Uprawnienia Komisji są opisane w ustawie o Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 z 30 sierpnia 2019 r.

Polska stała się bezpieczna

Wideo

Materiał oryginalny: Komisja ds. pedofilii podsumowuje ostanie pół roku. „Prowadzenie 270 spraw konkretnych osób” - Polska Times

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
H.H.

Oczywiście wszyscy winni to osoby świeckie. Przynajmniej na dzień dzisiejszy. Łże-komisja.

G
Gość

Pujdą do Piekła wszystcy z tej niby komisji którzy szukanują księży. Na mawiam do Modlitwy i pokory.

Dodaj ogłoszenie