Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisja etyki poselskiej ukarała Grzegorza Brauna za zgaszenie świec chanukowych. Otrzymał naganę

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
- Komisja etyki poselskiej podjęła decyzję o ukaraniu naganą posła Konfederacji Grzegorza Brauna, który używając gaśnicy proszkowej, zgasił zapalone podczas uroczystości w Sejmie świece chanukowe – poinformowała PAP Ewa Schädler (Polska 2050-TD). Braun ma dwa tygodnie na ewentualne odwołanie się od decyzji komisji.
Grzegorz Braun został ukarany naganą przez komisję etyki poselskiej.
Grzegorz Braun został ukarany naganą przez komisję etyki poselskiej. Fot. Adam Jankowski/Polska Press

Grzegorz Braun ukarany przez komisję etyki poselskiej

Komisja etyki poselskiej zajęła się sprawą dotyczącą incydentu z udziałem posła Grzegorza Brauna w gmachu Sejmu w dniu 12 grudnia 2023 roku z własnej inicjatywy, a także na wniosek klubu Polska 2050-TD i Fundacji Basta.

Posłanka Schädler poinformowała PAP, że komisja ukarała Grzegorza Brauna naganą. Jednocześnie dodała, że poseł Konfederacji ma prawo się odwołać.

– Podjęliśmy inicjatywę, żeby ukarać posła Brauna naganą, ale on ma prawo odwoławcze (w ciągu) dwóch tygodni, więc po tym okresie decyzja o naganie będzie prawomocna, nabierze mocy sprawczej. Ale my już tę decyzję podjęliśmy o udzieleniu nagany

– powiedziała Schädler.

Zgodnie z regulaminem komisji etyki, nagana to najwyższa kara, której komisja może udzielić posłowi. Posłowi przysługuje odwołanie od decyzji komisji etyki w terminie 14 dni od dnia doręczenia uchwały dotyczącej nałożonej kary.

Incydent z udziałem Grzegorza Brauna

12 grudnia poseł Braun, używając gaśnicy proszkowej, zgasił świece chanukowe, zapalone podczas odbywającej się w Sejmie uroczystości. Potem pojawił się na mównicy sejmowej w czasie, gdy obradom przewodniczył wicemarszałek Krzysztof Bosak z Konfederacji.

Prowadzenie posiedzenia przejął marszałek Szymon Hołownia, który wykluczył Brauna z obrad i zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury m.in. w sprawie zakłócania obrządku religijnego. Hołownia ogłosił także, że Prezydium Sejmu ukarało Brauna odebraniem połowy uposażenia na 3 miesiące i całości diety na pół roku.

Grzegorz Braun został też zawieszony w prawach członka klubu Konfederacji. Objęty jest też zakazem wystąpień z mównicy sejmowej. Część polityków uważa działania Konfederacji za niewystarczające i domaga się wykluczenia Brauna z klubu Konfederacji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

jg

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Komisja etyki poselskiej ukarała Grzegorza Brauna za zgaszenie świec chanukowych. Otrzymał naganę - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska