Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy

Katarzyna Borek
Dziś wyjaśniamy, kto i na jakich zasadach może starać się o pieniądze na pokrycie kosztów pochówku. Tłumaczymy, za jakie wydatki przysługuje zwrot pieniędzy.

DLA KOGO PIENIĄDZE

Przysługują temu, kto pokrył koszty pogrzebu. Zmarły musiał był ubezpieczony albo pobierać emeryturę lub rentę. O wypłatę zasiłku zwracamy się do oddziału ZUS.

ZA CO ZWROT

ZUS zwraca koszty poniesione do momentu pochówku. W praktyce są to pieniądze wydane na trumnę lub urnę, wykopanie grobu, wszelkie opłaty cmentarne, odzieży, kwiaty, krzyż, tabliczkę itd.

JAKI ZASIŁEK

Wysokość zasiłku zmienia się co trzy miesiące. Od 1 września do 30 listopada br. wynosi
5 tys. 902, 72 zł.
Pamiętaj jednak, że wcale nie musisz właśnie tyle dostać. Bo rzeczywista wysokość wypłacanej kwoty zależy od tego, kto pokrywa koszty pogrzebu. Liczy się stopień pokrewieństwa ze zmarłym. ZUS wypłaca zasiłek w pełnej wysokości, jeśli koszty pogrzebu zostały pokryte przez członka rodziny zmarłego. Zalicza się do niej:

1 Dzieci - własne, małżonka oraz przysposobione. A także te przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, również w ramach rodziny zastępczej

2 Wnuki

3 Rodzeństwo

4 Małżonka

5 Rodziców (w tym ojczyma, macochę oraz osoby przysposabiające)

W przypadku innych zmarłych dostaniesz zwrot poniesionych kosztów pogrzebu - ale nie więcej niż wynosi pełna kwota zasiłku, czyli 5 tys. 902,72 zł.

TERMINY WYPŁATY
O wypłatę zasiłku pogrzebowego można wystąpić w czasie 12 miesięcy od daty zgonu. Po tym terminie prawo do tego świadczenia wygasa.

ZUS na wypłatę pieniędzy ma 30 dni. Liczonych od złożenia kompletnego wniosku albo od wyjaśnienia ostatniej niezbędnej okoliczności, gdy istniała taka potrzeba). W praktyce terminy są jednak krótsze.

JAKIE DOKUMENTY
Do wypłaty zasiłku pogrzebowego musisz zgromadzić:

  • wniosek o wypłatę (druk ZUS Z-12),

  • skrócony odpis aktu zgonu,

  • rachunki poniesionych kosztów,

  • dokument potwierdzający pokrewieństwo lub powinowactwo ze zmarłym,

  • w przypadku, gdy zmarły był ubezpieczonym np. pracownikiem, dodatkowo potrzebne będzie potwierdzające to zaświadczenie pracodawcy

    KOSZTY POGRZEBU

    Obejmują wszystkie wydatki związane zwyczajowo z pogrzebem. Na przykład koszty:
  • uroczystości,
  • przewozu zwłok,
  • zakupu trumny,
  • wieńców,
  • nekrologów,
  • odzieży żałobnej,
  • miejsca na cmentarzu,
  • mszy żałobnych,
  • wystawienia nagrobka (grobowca),
  • kremacji,
  • poczęstunku dla najbliższej rodziny.

    Przyjmuje się, że w skład kosztów pogrzebu wchodzą wszystkie wydatki związane z ceremonią bezpośrednio i mające z nią swój związek czasowy oraz te, które w danej chwili są niezbędne i celowe. Sąd Najwyższy w swych orzeczeniach prezentuje pogląd, że do wydatków można zaliczyć m.in. te umiarkowane poniesione na zakup niezbędnej odzieży żałobnej, której noszenie zarówno w czasie pogrzebu, jak i przez dłuższy czas po nim jest zwyczajowo przyjęte w wielu środowiskach w naszym społeczeństwie.
    W praktyce oznacza to, że może być cofnięty rachunek za ekskluzywną bieliznę, bo nie jest to wydatek umiarkowany.

    ODPRAWA POŚMIERTNA PRACOWNIKA

    W razie śmierci pracownika, członkowie jego rodziny mają też prawo do odprawy pośmiertnej - o ile spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej!

    Pieniądze dzieli się w częściach równych pomiędzy wszystkich uprawnionych członków rodziny. Wysokość odprawy jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi: wynagrodzenie za miesiąc (zatrudnienie krócej niż 10 lat), trzy miesiące (co najmniej 10 lat), za sześć miesięcy (co najmniej 15 lat).

    Jeżeli po zmarłym pracowniku pozostał tylko jeden członek rodziny, uprawniony do odprawy pośmiertnej, przysługuje mu w wysokości połowy tych kwot.

    Odprawa nie należy się, jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie. Wówczas członkom rodziny przysługuje od zakładu ubezpieczeń odszkodowanie w wysokości co najmniej równej tej odprawie.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska