Konflikt w toruńskiej szkole. Ukraińska rodzina zdecydowała się wyjechać z Polski

Adam Willma
Adam Willma
SP nr 10 w Toruniu traci Ukraińców. To pokłosie rozdmuchanej afery o rzekomy banderyzm.
SP nr 10 w Toruniu traci Ukraińców. To pokłosie rozdmuchanej afery o rzekomy banderyzm. Grzegorz Olkowski
Mleko się wylało. Jedna bezmyślna internetowa wzmianka o 10-letnim banderowcu spowodowała efekt domina. Sprawa Maćka z Torunia rykoszetem uderzyła w wielu Bogu ducha winnych ludzi.

Prokurator Andrzej Kukawski, rzecznik toruńskiej Prokuratury Okręgowej ma osobną teczkę z informacjami na temat wydarzeń w Szkole Podstawowej numer 10 w Toruniu. Sprawą zajmuje się trzech prokuratorów. Jeden bada doniesienia osób, które przeczytały w internecie o młodym Polaku prześladowanym przez banderowca i zaniepokojone postanowiły interweniować w organach ścigania. Dwóch pozostałych bada wątki przeciwne - groźby karalne wobec nauczycieli i ukraińskiej rodziny.

Nie ma podstaw

Krzysztof Bylicki, dyrektor toruńskiej delegatury Kuratorium nie ma już żadnych wątpliwości co do przebiegu zdarzeń. Kontrolę doraźną Kuratorium przeprowadziło na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. - Wykazała, że żadne uwagi z dzienników nie dotyczyły spraw związanych z zagadnieniami typu narodowościowego - mówi dyrektor Bylicki. - Nie mamy też żadnych przesłanek, aby twierdzić, ze konflikt 10-latków miał takie podłoże. W marcu doszło do pobicia chłopca z Ukrainy przez polskiego chłopca. Był świadek tego zdarzenia, który obiektywnie przedstawił zdarzenie.

Zobacz także: 10-latek trafił do sądu. Ordo Iuris: poszło o Banderę. Szkoła to dementuje

Maciek, chłopak z Polski jest dzieckiem dość silnym, trenował nawet boks, miał przewagę fizyczną. Obaj chłopcy wracali ze szkoły, Maciej szeptał coś chłopakowi z Ukrainy do ucha, ten go odepchnął i w odpowiedzi Maciej z innym chłopcem go zaatakował.

A co do agresywnych zachowań Maćka sprawa jest bezsporna. Chłopak został przeniesiony do innej klasy, ponieważ był mocno skonfliktowany z kolegami. Maciek miał konflikt również z uczniami innych klas.

- A więc przedstawienie tego w ten sposób - jako obronę wartości narodowych czy sprzeciw wobec banderyzmu jest absurdem i faktem wyłącznie medialnym - podkreśla Krzysztof Bylicki.

Dzwonią z całego świata

„Fakt medialny” to mało powiedziane. Fejkowe informacje lotem błyskawicy rozrosły się w mediach do koszmarnych rozmiarów. W przekazach internetowych Maciek stał się bohaterem w walce o polskość przeciwko banderowskiej hydrze.

Na płocie szkoły przy ul. Bażyńskich ktoś rozwiesił banery „Wołyń pamiętamy i ludobójstwo potępiamy” oraz „Dumni z Maćka - Polacy”. Ktoś rozpoczął akcję wysyłania pocztówek ze wsparciem dla polskiego patrioty, który jest szykanowany za narodowe poglądy. Pod doniesieniem o przestępstwie podpisali się przedstawiciele 39 organizacji kresowych i patriotycznych.

- Różne osoby dzwonią, również z zagranicy, dają wyraz swojemu przerażeniu i dopiero po wysłuchaniu naszego stanowiska większość się uspokaja - przyznaje Krzysztof Bylicki.

Przypomnijmy: cała sprawa zaczęła się od twitta mec. Magdaleny Majkowskiej z Ordo Iuris: „Uczeń na przerwie, zwrócił uwagę koledze narodowości ukraińskiej, który wychwalał S. Banderę, że w Polsce uważany jest on za bandytę. Szkoła zgłosiła sprawę do sądu opiekuńczego w Toruniu, stawiając polskiemu uczniowi zarzut nacjonalizmu”. Same nieścisłości.

Dlaczego Ordo Iuris przedstawiło w internecie tylko jedną wersję wydarzeń? Dlaczego nie wsłuchali się w głos ukraińskiej rodziny? - Druga strona nie jest uczestnikiem postępowania przed sądem rodzinnym i nie jest przedmiotem rozpoznania w tej sprawie - wyjaśnia Bartosz Lewandowski, dyrektor Centrum Interwencji Procesowej w Ordo Iuris. - My reprezentujemy rodzinę. Wiemy o tym, że sprawa ma charakter wielowątkowy i dotyczy m.in. konfliktu pomiędzy uczniem ukraińskim i uczniem polskim.

Mecenas Lewandowski twierdzi, że Instytut oparł się na wcześniejszym dokumencie z kuratorium, w którym stwierdza się, że podłożem konfliktu jest kwestia narodowościowa: - Może tu dochodzić do pomylenia pojęć. Instytut jest organizacją, która posiada szereg działów. Są to między innymi bezpłatne porady, w sprawach zgodnych z celami statutowymi instytutu. Jeśli przyjmujemy sprawę, naszą rolą jest reprezentowanie rodziców i reprezentowanie ich punktu widzenia. W sprawie toruńskiej wychodzimy z założenia, że w tego rodzaju konfliktach nie powinno być wszczynane postępowanie w temacie ograniczenia władzy rodzicielskiej. A postępowanie, które wszczęła szkoła, może do tego doprowadzić.

  • - Wystąpiliście jako kancelaria, ale uczyniliście problem społeczny, który przestaliście kontrolować?
  • - Nieprawdą jest, że naszym celem było wywołanie konfliktu narodowościowego.
  • - Ale to było skutkiem waszego działania.
  • - Twitt to określona liczba znaków. Za tym twittem poszedł szereg komunikatów wyjaśniających. Nie ograniczyliśmy się do jednego twitta. Rozwijaliśmy ten wątek. Nie możemy odpowiadać za to, jak później zinterpretowały to wykorzystały inne osoby

.

O jeden twitt za dużo

- Ludzie nie biorą pod uwagę, że chodzi nie o liceum, ale o szkołę podstawową - przypomina Krzysztof Bylicki. - Dziesięciolatek z Ukrainy jest półtora roku w Polsce i nie miał żadnej wiedzy na temat Bandery. Co czują ci ludzie widząc napisy na płocie? To jest dla nas dziecko, które również musi czuć się bezpieczne w szkole i musi być objęte pomocą psychologiczną. Ustalamy plan działania, bo problem nie skończy się we wrześniu i mogą pojawić się nowe problemy.

Już się nie pojawią.

Ukraińska rodzina zdecydowała się wyjechać z Polski.

Od dawna zastanawiali się nad przeszłością, ale konflikt w szkole ostatecznie przechylił szalę. Ojciec chłopaka jeszcze przez kilka miesięcy ma zamiar popracować, pozostali są już w Donbasie. Chłopcu było żal, bo ma w Polsce już wielu dobrych kolegów.

Rząd znosi kolejne ograniczenia.

Wideo

Materiał oryginalny: Konflikt w toruńskiej szkole. Ukraińska rodzina zdecydowała się wyjechać z Polski - Gazeta Pomorska

Komentarze 39

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Berni
19 sierpnia, 16:58, A tu was boli...:

krzywonos,chmielnicki,t.szewczenko,szuchewicz, bandera, bisk.szeptycki, wiatrowicz, sycz...bohaterzy niepodległej krainy U. Uczniowie mniejszości ukraińskiej z ramienia rządzących PIS z polskich podatkow otrzymali książeczki pt. bandera I JA. Bardzo ładna ilustrowana poczytajka przedstawiająca nazioli z powstańczej armii U.

A co do tej rodziny to chyba już Sąd rozstrzygnie. Dziwne, że mieli po stronie Szkole, Kuratorium oś. I dali nogę.

Bo oni jak nie wygrywają ( tu wstaw dowolne zachowania z Wołynia ) to spie// rdalają. Dla zainteresowanych radzę spacer po Opolu wieczorową porą to usłyszycie jak was ukry kochają i że zrobią wam tutaj czyt. W Polsce drugi Wołyń .

A
A tu was boli...

krzywonos,chmielnicki,t.szewczenko,szuchewicz, bandera, bisk.szeptycki, wiatrowicz, sycz...bohaterzy niepodległej krainy U. Uczniowie mniejszości ukraińskiej z ramienia rządzących PIS z polskich podatkow otrzymali książeczki pt. bandera I JA. Bardzo ładna ilustrowana poczytajka przedstawiająca nazioli z powstańczej armii U.

A co do tej rodziny to chyba już Sąd rozstrzygnie. Dziwne, że mieli po stronie Szkole, Kuratorium oś. I dali nogę.

G
Gość
2019-08-18T08:36:22 02:00, Gość:

Bylicki też zmienia linie, na czyje polecenie? przecież to jego analiza z czerwca i 1 kontrola mówi co innego. Spierdolili na wojnę z powrotem ?.....hahahaha. wobec tej ukropskiej rodziny toczy się postępowanie w sprawie noża w w szkole. Tacy prawdomowni, biedni i zgnebieni...Banery o Wolyniu sie nie spodobaly. Jedynym powodem ich ucieczki jest strach przed wymiarem sprawiedliwości. Co się dziwić przecież tchórzostwo i zakłamanie mają we krwii.

bandera TO BANDYTA !

2019-08-18T12:40:46 02:00, Gość:

Zapewne wizytacja środowiskowa kurator u tej rodziny [której to młodszy syn nosił nóż do szkoły, a starszy brat opluwal i wyzywal polska symbolike narodowa, która zakończyła się bójka] ma duzo o ukrycia. Miejmy nadzieje, ze dojdzie do rozprawy, a rodzina miłośników bandery zostanie do niej doprowadzona. Czy to się im podoba czy nie. Szkola broni się w mediach, cóż przyznanie się do tylu błędów groziloby utrata stanowiska. Probanderowska polityka rządu ramie w ramietvp

Sprawa dotyczy 10 latków, jest prowadzona w innym trybie niż sprawy dorosłych, dlatego nasze podejście typu niech rodzina z Ukrainy podda się osądowi są całkowicie nie na miejscu. Sąd kieruje się dobrem małoletnich, którzy w tym wieku nie podlegają środkom poprawczym. Pytanie na jakie musi zadać sobie sąd jest następujące: dlaczego dziecko 10 letnie wykazuje agresję wobec rówieśników. Z kontroli wynika, że wątek narodowy praktycznie się nie pojawił. Jest on natomiast podnoszony i eksponowany przez rodzinę polską. Jestem przekonany, że jest to ze szkodą dla dziecka polskiego.

G
Grzesiek
2019-08-19T07:34:00 02:00, Gość:

Uderz w stół, a nożyce sie otworza. Potomkow rezunow i łemkow w Toruniu nie brakuje co widać po komentarzach. Akcja Wisła powinna oddelegowac po za granicę RP ta swołocz. Przesiedlenie tej ludności wzbudziło w nich, a w ich potomstwie jeszcze większą nienawisc do narodu polskiego. No i mamy mix lewactwa,liberałów,, lgbciakow,koderastów etc. szuchewicz

Ma Pan racje "uderz w stół". Jednym wpisem tak wiele Pan o sobie powiedział>

G
Gość
2019-08-19T07:34:00 02:00, Gość:

Uderz w stół, a nożyce sie otworza. Potomkow rezunow i łemkow w Toruniu nie brakuje co widać po komentarzach. Akcja Wisła powinna oddelegowac po za granicę RP ta swołocz. Przesiedlenie tej ludności wzbudziło w nich, a w ich potomstwie jeszcze większą nienawisc do narodu polskiego. No i mamy mix lewactwa,liberałów,, lgbciakow,koderastów etc. szuchewicz

Co to ma wspólnego z manipulacją mającą zrobić z łobuza bohatera,kosztem niewinnej rodziny ukrainskiej.

G
Gość
2019-08-19T07:34:00 02:00, Gość:

Uderz w stół, a nożyce sie otworza. Potomkow rezunow i łemkow w Toruniu nie brakuje co widać po komentarzach. Akcja Wisła powinna oddelegowac po za granicę RP ta swołocz. Przesiedlenie tej ludności wzbudziło w nich, a w ich potomstwie jeszcze większą nienawisc do narodu polskiego. No i mamy mix lewactwa,liberałów,, lgbciakow,koderastów etc. szuchewicz

szuchewicz

G
Gość

Uderz w stół, a nożyce sie otworza. Potomkow rezunow i łemkow w Toruniu nie brakuje co widać po komentarzach. Akcja Wisła powinna oddelegowac po za granicę RP ta swołocz. Przesiedlenie tej ludności wzbudziło w nich, a w ich potomstwie jeszcze większą nienawisc do narodu polskiego. No i mamy mix lewactwa,liberałów,, lgbciakow,koderastów etc. szuchewicz

G
Gość

Do obleśnych komentatorów,inwektywy to nie argumenty ,jak ich nie masz to zamilcz zakało ,ordo uiris dopusciło się haniebnej manipulacji wiedząc że takie tępaki podniosą larum ,a ostre noże to u Ukrainców /nawet dzieci/ osobisty sztuciec do krojenia słoniny .

G
Gość
2019-08-18T14:59:44 02:00, FDS:

No niestety, to jest jest pokłosie napaści i mordu Uraińców na Polakach na Wołyniu. Ludzie o tym pamiętają i niektórzy potrafią to przypomnieć, tam pomordowano tysiące Polaków. Wiadomo że to jest złe i młode pokolenia nie mają już z tym nic wspólnego, ale fakty są jakie są i trzeba o tym szczerze mówić, aby nie było już nigdy takich strasznych zdarzeń. Ukraińcy niepotrzebnie wyjechali. Wystarczyło żeby powiedzieli że jest im przykro, ale nie mają z tym nic wspólnego i byłoby po sprawie. Niemcy też Nas masowo mordowali, ale jakoś z tym musimy żyć.

A jak Polacy " w odwecie mordowali ukrainców" na wołyniu to może też powinni przeprosić... a może podarujmy sobie grzeczności i strzelmy do siebie z tego co dziadki na tę okazję pochowali jak będzie nas trochę miej to i głupoty też będzie trochę miej i wszyscy się ucieszą

Z
Z.
2019-08-17T21:12:00 02:00, Tadeusz:

Do TATY ukraińskich chłopców: Może nie trzeba wyjeżdżać z Polski, proszę jeszcze raz tą decyzję przemyśleć, tu chodzi o Pana dzieci, które tam w Donbasie wcale nie są bezpieczne. Proszę spróbować jeszcze raz. W naszym kraju żyje mnóstwo mądrych, sympatycznych ludzi, którzy rozumieją, że pomimo okrutnej historii pomiędzy naszymi narodami, wszystkie dzieci mają prawo do godnego, radosnego życia, bo nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za okropieństwa wojen. Szkoda, że nawet bogobojni Posłowie o tym zapomnieli! No, ale czegóż spodziewać się po wypasionych, bezrefleksyjnych kobietonach, którym się wydaje, że świat do nich należy. Zagrali sobie polsko-ukraińską wojenkę w centrum Europy, w XXI wieku, kosztem zagubionych dzieciaków! OBRZYDLISTWO!!!!

2019-08-17T21:12:57 02:00, Gość:

Won pedale lewacki.. Przyjmij ich do swojego domu !!!!!

2019-08-17T21:22:39 02:00, X:

Obetrzyj jad z pyska!

2019-08-17T21:23:47 02:00, Gość:

Won pedale umyj zad bo śmierdzisz po bolcowaniu Biedronia

Poziom ameby!!!!!

A
Ala
2019-08-17T12:20:41 02:00, Petlura:

Jedni "biedacy" dla medialnego efektu wyjada, a na ich miejsce przyjadą setki banderowskiej dziczy

2019-08-17T21:15:21 02:00, Gość:

Nie chcemy banderowskiej dziczy w Polsce

2019-08-18T11:31:04 02:00, Gość:

Powinno się znacząco ograniczyć napływ ukraińców jak również nie powinni korzystać z przywileii niedostępnych dla Polaków np darmowe akademiki i

Pisze się "korzystać z PRZYWILEJÓW", bo "przywileii", to nawet wypowiedzieć nie sposób! Taki oto kwiat intelektu wymądrza się tu po gazetach! A nie lepiej to jakąś mądrą książkę poczytać?????

Z
Zbyszek
2019-08-18T08:36:22 02:00, Gość:

Bylicki też zmienia linie, na czyje polecenie? przecież to jego analiza z czerwca i 1 kontrola mówi co innego. Spierdolili na wojnę z powrotem ?.....hahahaha. wobec tej ukropskiej rodziny toczy się postępowanie w sprawie noża w w szkole. Tacy prawdomowni, biedni i zgnebieni...Banery o Wolyniu sie nie spodobaly. Jedynym powodem ich ucieczki jest strach przed wymiarem sprawiedliwości. Co się dziwić przecież tchórzostwo i zakłamanie mają we krwii.

bandera TO BANDYTA !

2019-08-18T12:40:46 02:00, Gość:

Zapewne wizytacja środowiskowa kurator u tej rodziny [której to młodszy syn nosił nóż do szkoły, a starszy brat opluwal i wyzywal polska symbolike narodowa, która zakończyła się bójka] ma duzo o ukrycia. Miejmy nadzieje, ze dojdzie do rozprawy, a rodzina miłośników bandery zostanie do niej doprowadzona. Czy to się im podoba czy nie. Szkola broni się w mediach, cóż przyznanie się do tylu błędów groziloby utrata stanowiska. Probanderowska polityka rządu ramie w ramietvp

Zauważam, że tu cały czas "produkuje się" familia tego rozrabiaki, wykreowanego na "bohatera". Siedzą po szyję w tym gównianym bagienku i plują ogniem na prawo i lewo. Może myśleli, że ich synalek z ciężką pięścią zostanie natychmiast wyniesiony na ołtarze lub pomniki, a tu tylko.....zrobili z niego skrzynkę pocztową i zasypali stosem makulatury. Może jak ten bitny gołowąs zajmie się czytaniem tych nadesłanych kartek, to do wiosny mu zejdzie, zamiast wymachiwać pięściami i łupcować kolegów.

S
Stop nienawisci
2019-08-18T08:36:22 02:00, Gość:

Bylicki też zmienia linie, na czyje polecenie? przecież to jego analiza z czerwca i 1 kontrola mówi co innego. Spierdolili na wojnę z powrotem ?.....hahahaha. wobec tej ukropskiej rodziny toczy się postępowanie w sprawie noża w w szkole. Tacy prawdomowni, biedni i zgnebieni...Banery o Wolyniu sie nie spodobaly. Jedynym powodem ich ucieczki jest strach przed wymiarem sprawiedliwości. Co się dziwić przecież tchórzostwo i zakłamanie mają we krwii.

bandera TO BANDYTA !

2019-08-18T12:40:46 02:00, Gość:

Zapewne wizytacja środowiskowa kurator u tej rodziny [której to młodszy syn nosił nóż do szkoły, a starszy brat opluwal i wyzywal polska symbolike narodowa, która zakończyła się bójka] ma duzo o ukrycia. Miejmy nadzieje, ze dojdzie do rozprawy, a rodzina miłośników bandery zostanie do niej doprowadzona. Czy to się im podoba czy nie. Szkola broni się w mediach, cóż przyznanie się do tylu błędów groziloby utrata stanowiska. Probanderowska polityka rządu ramie w ramietvp

Najwięcej wiedzą ci co tam nie byli ,burzy się mit ,,patriotyzmu,, 10 latka,trudno się z tym pogodzić ,tym co chcieli paliwa do siania nienawisci, Wolyń to historia tragiczna,oby więcej się nie powtórzyla,wyciągnijmy wnioski z histori i nie eskalujmy wzajemnej nienawisci ,również szczucia na personel szkoły.

G
Gość
2019-08-18T15:30:56 02:00, Mag:

Bandera ukrainska Świnia

Każdy sądzi wg siebie.

G
Gość

Pozdrowienia z Jedwabnego

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3