Kongres Gospodarczy - 5 lat Polskiej Strefy Inwestycji już za nami

Materiał informacyjny "KOSTRZYŃSKO - SŁUBICKA SPECJALNA STREFA EKONOMICZNA"
Wideo
od 16 lat

„Polska w ostatnich latach stała się dobrym miejscem dla inwestycji. Największe firmy z całego świata biorą nas pod uwagę przy planowaniu swojego rozwoju, a wiele z nich decyduje się na inwestycje właśnie w Polsce. Mamy szereg atutów, które udaje nam się skutecznie wykorzystywać do przewagi nad zagraniczną konkurencją” - takie wnioski płyną z Kongresu Gospodarczego zorganizowanego 11 września w Pile.

Kongres podsumowujący 5 lat funkcjonowania Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) został zorganizowany we współpracy 14 specjalnych stref ekonomicznych, ze szczególnym udziałem Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile.

Co zmieniła Polska Strefa Inwestycji?

PSI to wprowadzony w 2018 r. instrument wsparcia dla inwestorów, który ma zastąpić dotychczasowe Specjalne Strefy Ekonomiczne. Program umożliwia przedsiębiorstwom realizującym nowe inwestycje na terenie całej Polski uzyskanie zwolnienia z podatku dochodowego (CIT/PIT) na okres 10-15 lat, w wysokości nawet do 70% wartości planowanej inwestycji.

od 16 lat

Niegdyś inwestowano tylko w administracyjnie wydzielonych obszarach, jakimi były strefy, a przedsiębiorca musiał sam poszukiwać pomocy. Dzisiaj to Polska Strefa Inwestycji przychodzi do przedsiębiorcy oferując mu pomoc i wsparcie – nawet w miejscowościach, które nie są powszechnie kojarzone z przemysłem. Ustawa z 2018 r. zniosła granice stref i rozszerzyła ich zasięg terytorialny z niecałego procenta (0,08%) obszaru kraju na obszar niemal całej Polski.

Nowy system zaczął działać od 18 września 2018 r. kiedy wydano pierwszą decyzję o wsparciu. To od tego momentu już niebawem upłynie 5 lat działania nowego systemu wspierania inwestycji.

Efekty: 109 mld zł w zaledwie 60 miesięcy

Jak to rozwiązanie sprawdza się w praktyce?

Specjalnym strefom ekonomicznym przez prawie ćwierć wieku działalności udało się wypracować prawie 120 mld zł nakładów inwestycyjnych. To robi wrażenie, ale tylko do czasu, gdy nie zestawi się tego wyniku z okresem lat 2018-2023, kiedy to efekty działalności Polskiej Strefy Inwestycyjnej przyniosły ponad 109 mld zł deklarowanych nakładów inwestycyjnych!

PSI w ostatnich 5 latach dała impuls dla rozwoju sektorów wcześniej niewidocznych w Polsce. Dzięki niej świadczone są usługi consultingowe, które pomagają w procesie pozyskiwania nowych inwestycji oraz wyszukiwania terenów inwestycyjnych. PSI stanowi także pomost w kontaktach pomiędzy przedsiębiorcami, rządem i samorządem.

Debaty, inspiracje i odznaczenia

Na Kongresie Gospodarczym "5 lat Polskiej Strefy Inwestycji" nie tylko zaprezentowano dotychczasowe osiągnięcia PSI, ale wskazano także kierunki jej dalszego rozwoju. Wydarzeniu towarzyszyły debaty eksperckie, które przedstawiły bilans dotychczasowych osiągnięć i wyznaczają nowe kierunki w rozwoju polskiej gospodarki.

Kongres to bowiem doskonałe forum wymiany myśli i doświadczeń sektora małych i średnich przedsiębiorstw, samorządów oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Rozmawiano m.in.: o tworzeniu dobrych warunków do inwestowania, o relacjach inwestor – samorząd – spółki energetyczne, ale także o nowych technologiach i rozwoju szkolnictwa branżowego. Dlatego też, ważnym wydarzeniem na Kongresie było uruchomienie inwestycji fotowoltaicznej ANS w Pile. Farmę tworzy ponad 1000 paneli.

To wspieranie zielonej energii i korzystanie z odnawialnych źródeł energii.

Kongres był również okazją do wręczenia odznak honorowych osobom zasłużonym dla polskiej gospodarki.

Jednym z odznaczonych był Prezes Zarządu K-S SSE S.A. Krzysztof Kielec.

Wszystkim Odznaczonym, serdecznie gratulujemy!

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Grzegorz Piechowiak - Wiceminister Rozwoju i Technologii Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Partnerzy Kongresu:

 • Polska Agencja Inwestycji i Handlu
 • Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.
 • Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
 • BGK - Bank Gospodarstwa Krajowego
 • Deloitte Polska
 • Enea
 • ANS w Pile

Strefy, które razem tworzą Polską Strefę Inwestycji:

 • Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości
 • Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
 • Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. Krakowski Park Technologiczny
 • Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
 • Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna|
 • Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
 • Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
 • Specjalna Strefa Ekonomiczna "Starachowice"
 • Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec
 • Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
 • TSSE Euro-Park Wisłosan
 • Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK" Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Kostrzyńsko-Słubicka Strefa Ekonomiczna w ciągu 20 lat funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych wydała 344 zezwolenia, dzięki czemu powstało 21 008 miejsc pracy. Inwestycje przyniosły 8 745 mld pln nakładów inwestycyjnych.

Przez tylko 5 lat funkcjonowania Polskiej Strefy Inwestycji, K-S SSE S.A. wydała 160 decyzji o wsparciu (przed 2018 tzw. zezwolenie strefowe), co przyniosło 3 235 miejsc pracy ( w tym 543 dla MŚP) a nakłady inwestycyjne to aż 11 868 mld pln (w tym 1.118.726.052,71 MŚP), czyli znacznie więcej niż przez 20 lat specjalnych stref ekonomicznych.

Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A - Tereny inwestycyjne i przemysłowe, Greenfield, Zwolnienia podatkowe, Strefy ekonomiczne w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska