Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Pierwsza komunia będzie indywidualnie? To możliwe!

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Bp Tadeusz Lityński uaktualnił zarządzenia duszpasterskie na czas epidemii koronawirusa.
Bp Tadeusz Lityński uaktualnił zarządzenia duszpasterskie na czas epidemii koronawirusa.
Bp Tadeusz Lityński wydał uaktualnione zarządzenie dotyczące duszpasterstwa w czasie koronawirusa. Jest możliwość, aby po ustąpieniu epidemii do I Komunii świętej dzieci przystępowały indywidualnie. Biskup udziela też dyspensy od obowiązku niedzielnej mszy do odwołania.

„Jeżeli po Wielkanocy stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie święte do czasu ustania epidemii. Jeżeli natomiast po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z proboszczem" – zarządza bp Tadeusz Lityński, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.

Trwa głosowanie...

Czy przełożyłbyś termin I Komunii swojego dziecka?

Co jeszcze pisze biskup? „Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy to uczynić z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę. Gdyby zaś rodzice nie zdecydowali się na I Komunię swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło”.

Podkreślmy: ta część zarządzenia dotyczy okresu już po epidemii. Nie należy więc tego rozumieć, że I Komunia święta tylko dla jednego dziecka byłaby możliwa w czasach zmagania się z koronawirusem.

W zarządzeniu jest też mowa o dyspensie od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy świętej. Pierwotnie biskup udzielił jej na niedziele 15, 22 i 29 marca. Teraz dyspensa obowiązuje do odwołania.

W mszy świętej nie może uczestniczyć więcej niż pięciu wiernych

Przypomnijmy: od środy 25 marca obowiązują w Polsce jeszcze większe obostrzenia związane ze stanem epidemii. Dotyczą one także kościołów. Teraz w mszy świętej nie może uczestniczyć więcej niż pięciu wiernych. Do tej liczby nie zalicza się sprawujących posługę.

„Na liturgię wierni winni wchodzić jedynie przez drzwi zakrystii lub inne boczne wejście” – czytamy w zarządzeniu bpa Lityńskiego. Zaleca się, aby pierwszeństwo uczestnictwa w mszy dać osobom, które zamówiły intencję odprawianej mszy. Poza tym, o ile to możliwe, msze święte nie powinny być koncelebrowane, czyli nie powinno ich odprawiać więcej kapłanów niż jeden.

Transmisje Mszy Świętych w telewizji, radiu i internecie

Biskup zachęca, by wierni korzystali z transmisji mszy świętych. Transmitowane one są w telewizji, radiu i internecie. W niedziele można oglądać transmisję także na gazetalubuska.pl. Prezentujemy wówczas przekaz z Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Msze święte odprawiane są o: 9.00, 10.30. 12.00, 15.00 i 18.00.

Co ze spowiedzią?

Co jeszcze warto wiedzieć? „Wiernym należy zapewnić codziennie okazję do spowiedzi. Wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, zaleca się spowiedź w osobnej kaplicy, zakrystii lub w wyznaczonym miejscu w kościele, a nawet w salce parafialnej bądź biurze parafialnym, tak by umożliwić zachowanie bezpiecznego dystansu między spowiednikiem a penitentem, zapewniając jednocześnie odpowiednią dyskrecję. Gdy nie ma takiego miejsca, można spowiadać w często dezynfekowanych otwartych konfesjonałach| - pisze w zarządzeniu bp Lityński.

Jak będzie wyglądała posługa duszpasterska w Wielkim Tygodniu? Szczegóły powinny być znane niebawem.

Czytaj również:
Koronawirus. Jak będzie wyglądać Wielkanoc? Święcenie pokarmów będzie w domach

WIDEO: Fakty i mity o koronawirusie

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska