Jak będą wyglądały w tym roku święta Wielkanocy? – Inaczej
- Musimy opracować program dotyczący Wielkanocy związany z tym, że będzie ograniczona liczba wiernych w kościele. Przechodzić będziemy na tryb internetowy, aby połączyć się [z wiernymi] przez wirtualne spotkanie. Na pewno będzie to nowe doświadczenie nie tylko dla wiernych, ale też dla nas, księży – mówi nam ks. Waldemar Kostrzewski, który dziś pracuje w parafii św. Michała Archanioła w Nowej Soli, ale którego znają też gorzowianie (był wikariuszem w kościele przy ul. Czereśniowej).
O tym, jak będą wyglądały święta w Kościele, pytamy z oczywistych powodów. W Europie rozprzestrzenia się koronawirus, w Polsce w związku z tym jest stan epidemii. Obowiązywał też zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób (a od teraz do świąt - nawet do dwóch osób). To oznacza, że kościoły opustoszały i już w trakcie dwóch ostatnich niedziel więcej osób „uczestniczyło” w mszy za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu niż w świątyniach.
Wielkanoc w tym roku przypada 12 kwietnia
Do tego czasu epidemia raczej nie ustąpi. Kościół przygotowuje się więc do nowych rozwiązań. Bo świąt – podkreślmy to wyraźnie – przenieść się nie da. – Liturgia musi mieć swój rytm, musi być umieszczona w kalendarzu – mówi ks. Kostrzewski. W rozmowie z GL nawiązuje też do dekretu papieża. Franciszek pozwolił, aby w tych krajach, gdzie są ograniczenia związane z epidemią, w Wielki Czwartek (9 kwietnia) kapłani mogli odprawiać msze bez udziału wiernych. W podobny sposób będzie wyglądać Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek (10 kwietnia) oraz Liturgia Wigilii Paschalnej (11 kwietnia).
Co ze święceniem pokarmów, które w Wielką Sobotę przyciąga do kościołów tłumy wiernych?
– Prawdopodobnie tego święcenia nie będzie, ponieważ wtedy używa się wody święconej, a teraz mamy zakaz jej używania. Jako duszpasterze nie będziemy święcić pokarmów. Święcenie przeniesie się do domów. Będziemy zachęcać, aby te pokarmy, które spożyjemy na śniadaniu wielkanocnym, poświęciła głowa rodziny. By przed zjedzeniem śniadania wielkanocnego wspólnie odmówić modlitwę i wspólnie poświęcić pokarmy w domu – mówi nam ks. Kostrzewski.
Diecezjalne rekolekcje transmitowane w TV
Obostrzenia związane z koronawirusem sprawiły, że w większości parafii nie odbyły się tradycyjne rekolekcje wielkopostne, które dla wiernych są jednym z elementów duchowego przygotowania się do świąt. W związku z tym lubuscy duchowni organizują Diecezjalne Rekolekcje Wielkopostne, które będą transmitowane przez TVP3 Gorzów oraz Radio Zachód. Odbędą się one od 30 marca do 1 kwietnia w seminarium duchownym w Paradyżu. Rekolekcjonistami będą: ks. Grzegorz Cyran (pierwszy dzień), ks. Kostrzewski (drugi dzień) oraz ks. Robert Patro (trzeci dzień rekolekcji).
- Chcemy szukać formy, która pomoże diecezjanom poczuć jedność. W tych trudnych chwilach potrzeba nam przecież jedności – mówi ks. Kostrzewski.
Dodajmy, że uroczystości Triduum Paschalnego (9-11 kwietnia) transmitować będą TVP 3 i Radio Zachód.
Z kolei wszystkie niedzielne msze święte odprawiane z kolei w sanktuarium w Rokitnie transmitujemy co niedzielę na gazetalubuska.pl. Tak będzie też w przypadku świąt wielkanocnych.
WIDEO: Objawy zakażenia koronawirusem, zasady higieny i zachowania. Poradnik Ministerstwa Zdrowia
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?