Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus pozabierał studentom miejsca w akademikach. Dlaczego? Czy coś się zmieni w tej sprawie?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Domy studenckie Uniwersytetu Zielonogórskiego dysponują w tym roku akademickim znacznie mniejszą liczbą miejsc niż do tej pory. Z powodu pandemii koronawirusa 20 inauguracja także odbyła się w skromniejszej formule
Domy studenckie Uniwersytetu Zielonogórskiego dysponują w tym roku akademickim znacznie mniejszą liczbą miejsc niż do tej pory. Z powodu pandemii koronawirusa 20 inauguracja także odbyła się w skromniejszej formule Jacek Katos, Mariusz Kapała
Rok akademicki trwa. Kształcenie odbywa się hybrydowo. Większość zajęć przeprowadzanych jest zdalnie, ale niektórych inaczej się nie da, jak w sposób tradycyjny. Okazuje się, że zainteresowanie akademikami w tym roku jest wyjątkowo duże. Tymczasem miejsc jest niewiele. Wszystko przez koronawirusa
  • Studenci biorą kredyty na start, na wynajem drogich mieszkań
  • Uniwersytet Zielonogórski nie ma już do dyspozycji trzech akademików
  • Na uniwersytecie pozostały cztery akademiki: dwa w kampusie A i jeden w kampusie B

- Obecnie nie ma miejsc nawet dla niepełnosprawnych studentów! – czytamy w liście do redakcji. – Dziś do dyspozycji studentów jest tylko 25 procent wszystkich miejsc, które były do tej pory. Władze nie podjęły żadnych reakcji, ani systemu pomocy. Mieszkania i pokoje zdrożały, a standard jest fatalny… Studenci biorą kredyty na start, na wynajem drogich mieszkań. Sytuacja jest na tyle zła, że studenci niepełnosprawni zostali w ogóle pozbawieni dachu nad głową. Bardzo dużo ludzi nie ma warunków do studiowania z domu…

Koronawirus komplikuje życie na uczelniach

Paweł, student UZ, przyznaje, że ma dość siedzenia w domu. Jego zdaniem, to nie są żadne studia, jeśli nauka tylko odbywa się zdalnie.

- Poza tym mam problem z komputerem. Mamy tylko jeden, a przecież co chwilę jakaś szkoła przechodzi na zdalne lub hybrydowe nauczanie. Liczyłem na akademik - mówi. - Trudno znaleźć stancje czy pokój, bo część osób, które do tej pory wynajmowały, po prostu się boją przyjmować obcych pod swój dach. Ci, którzy wynajmują, podnieśli ceny. To wszystko nie jest takie proste.

Uniwersytet Zielonogórski nie ma już do dyspozycji trzech akademików

Uniwersytet Zielonogórski dysponował do tej pory 1.414 miejscami w domach studenckich. Jednak w tym roku akademickim liczba ta nie jest aktualna. Dlaczego? Ponieważ w związku z pandemią koronawirusa, uczelnia musiała „oddać” swoje akademiki.
I tam w zmodernizowanym domu studenta Wcześniak przy al. Wojska Polskiego jest obecnie izolatorium, które jest zarządzane przez szpital.

Choć obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych nie można w nim kwaterować studentów z niepełnosprawnością, bo mieszkają w nim osoby zakażone.
Wyłączone z użytkowania przez żaków zostały także Studencki Budynek Mieszkalny w Zielonej Górze oraz Dom Studenta w Sulechowie. Obiekty są teraz przeznaczone dla osób w kwarantannie.

Na uniwersytecie pozostały cztery akademiki: dwa w kampusie A i jeden w kampusie B

Uniwersytetowi Zielonogórskiemu pozostały więc cztery domy studenta, trzy w kampusie A przy ul. Podgórnej i jeden w kampusie B przy al. Wojska Polskiego. Nie mogą w nim jednak zamieszkać studenci na tych samych zasadach, które obowiązywały przez ostatnie lata. Teraz trzeba się liczyć z ograniczeniami, wynikającymi z bezpieczeństwa.

- Zgodnie z zaleceniami sanepidu powinniśmy kwaterować po jednej osobie w pokoju, z wyjątkiem małżeństw czy osób pozostających we wspólnym gospodarstwie – mówi rektor UZ prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski . – Jednak po kolegium z prorektorami ustaliliśmy, że będziemy kwaterować po dwie osoby. Dzięki temu podwoimy liczbę miejsc.

Gdyby w pokoju mieszkał tylko jeden student, tych miejsc byłoby zaledwie 408. Tymczasem jak mówi rektor, zainteresowanie zamieszkaniem w akademiach jest bardzo duże.

ZOBACZ TEŻ

Wyjątkowa inauguracja roku akademickiego 2020/21 na Uniwersytecie Zielonogórskim - 1 pażdziernika 2020

Żółwiki, wideożyczenia i przekazanie berła, czyli wyjątkowa ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska