MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Lubuskiem. Gorzów szykuje się do walki z epidemią. Tutaj trafią zakażeni koronawirusem

Tomasz Rusek
Tomasz Rusek
Gorzów: tutaj trafią zakażeni koronawirusem. To szpital z historią.
Gorzów: tutaj trafią zakażeni koronawirusem. To szpital z historią. Tomasz Rusek/google streetview
Minister zdrowia w trybie pilnym nakazał stworzyć 19 szpitali zakaźnych. Oddział w Gorzowie powstanie na terenie lecznicy przy ul. Walczaka. W sobotę wywieziono stąd dotychczasowych pacjentów, w poniedziałek zacznie się tutaj montaż wyposażenia.

Przypomnijmy (pisaliśmy już o tym w GL): lecznica w Gorzowie powstanie na bazie zespołu szpitalnego przy ul. Walczaka. Za jego utworzenie i pracę odpowiada Piotr Dębicki, ordynator Oddziału Reumatologii, Chorób Płuc i Chorób. Szpitalem zakaźnym staną się oddziały: reumatologii, chorób płuc i chorób wewnętrznych, a także zakład opiekuńczo-leczniczy i zakład opiekuńczo-leczniczy psychiatryczny.

W sumie miejsca dla 200 osób

- W pierwszej fazie w obiekcie przy ul. Walczaka zarząd lecznicy uruchomi 100 łóżek (w tym 10 miejsc intensywnej terapii) dla osób podejrzewanych o zakażenie koronawirusem i tych, u których badania potwierdzą jego obecność. Pacjentami zajmować się będzie 7 lekarzy i 37 pielęgniarek wyposażonych w niezbędne środki ochrony osobistej (m.in. kombinezony, maski, rękawice) - wyjaśnia Agnieszka Wiśniewska z gorzowskiej lecznicy.

W pierwszej fazie w obiekcie przy ul. Walczaka zarząd lecznicy uruchomi 100 łóżek (w tym 10 miejsc intensywnej terapii) dla osób podejrzewanych o zakażenie wirusem i tych, u których badania potwierdzą jego obecność

To nie wszystko. Przy ul. Walczaka będzie w sumie 200 miejsc dla osób objętych kwarantanną i leczeniem - 20 miejsc będzie miejscami intensywnej terapii, tzw. miejscami respiratorowymi. To ważne, ponieważ koronawirus prowadzi do ciężkiej niewydolności oddechowej. Gdy dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia pacjentów, muszą oni stale korzystać z respiratorów.

WAŻNE

Zarząd województwa z rezerwy kryzysowej przekazał szpitalowi w Gorzowie 620 tys. zł. Te pieniądze wykorzystane będą na zakup analizatora i macierz dla pracowni mikrobiologii w szpitalu. Dzięki temu diagnostyka w kierunku wykrywania koronawirusa będzie sprawniejsza - wyniki znane będą do 4 godzin.
Szpital w Gorzowie zakupił też 300 testów immunochemicznych do diagnostyki koronawirusa, a pracownia mikrobiologii do odwołania pracować będzie całodobowo.

Wyposażenie będzie w poniedziałek

W niedzielę byliśmy na terenie placówki przy ul. Walczaka. Jej obszar nie jest na razie zamknięty dla osób postronnych (nie ma blokad, szlaban był podniesiony, otwartych było kilka bocznych wejść na teren olbrzymiego kompleksu). Wszędzie wiszą jednak tabliczki przypominające o zakazie odwiedzin. I raczej pewne jest, że po uruchomieniu oddziału zakaźnego przynajmniej część kompleksu będzie niedostępna dla nikogo, poza przedstawicielami służb ratunkowych.

Jak udało się nam dowiedzieć, po sobotniej, bardzo sprawnej i szybkiej ewakuacji pacjentów do innych szpitali, teraz prowadzone są tutaj prace przygotowawcze i od poniedziałku powinien tu być zwożony i montowany niezbędny sprzęt. Zaraz potem lecznica będzie gotowa na przyjęcie pacjentów.

Dowóz chorych będzie się odbywał od ul. Walczaka. Warunki do leczenia będą świetne, bo zabudowania lecznicy są na wydzielonym terenie, oddalone od bloków (najbliższe są przy ul. Dowgielewiczowej, Moraczewskiego i Grabskiego).

To jest miejsce z historią

Szpitalny kompleks przy ul. Walczaka ma już grubo ponad 100 lat. Jak czytamy w opracowaniu Anny Baran i Marzeny Maćkały, początkowo był tutaj Prowincjonalny Zakład dla Obłąkanych (Provinzial Irrenanstalt). Decyzję o jego budowie podjęto już w 1884 r.
„Całkowite oddanie obiektu nastąpiło 01.04.1888 r. W latach 1905-1906 rozbudowano szpital - powstał wtedy pawilon nr 9 oraz budynki nr 38, 40 i 44 poza obrębem muru (…). W 1907 r. przedłużono pawilony nr 7 i 8 oraz zbudowano kryte leżakownie przed pawilonami 5 i 6. Następna rozbudowa miała miejsce w latach 1910-1911. Wzniesiono wtedy pawilon 10 oraz budynki apteki (nr 15) i Dz. Tech. (nr 17). W 1928 r. rozbudowano kuchnię, w 1929 r. zbudowano kręgielnię, w 1935 - kotłownię. W latach 1945-50 obiekt należał do Armii Radzieckiej - zniszczono wtedy budynek główny i willę przed zakładem. Od 1950 r. służy ponownie jako szpital”- czytamy w nocie historycznej przygotowanej przez A. Baran i M. Maćkałę.

Trwa głosowanie...

Czy z powodu zagrożenia koronawirusem robisz zapasy żywności?

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O KORONAWIRUSIE

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

WIDEO: Prezydent: Żywności nie zabraknie, jest jej pod dostatkiem

źródło; TVN24/x-news

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska