Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Korzystasz z wpłatomatów? Od 1 lipca Narodowy Bank Polski wprowadził pewne zmiany. Urządzenie może zatrzymać podejrzane banknoty. Kiedy?

oprac.maw
Nowe prawo obowiązuje od 1 lipca.
Nowe prawo obowiązuje od 1 lipca. pixabay.com
Coraz więcej osób unika stania w kolejce w banku. Wybiera szybszą opcję i korzysta z wpłatomatów. Sprawnie i bez wizyty w banku. Jeśli także zdarza ci się wpłacać pieniądze do takiego urządzenia, lepiej zapoznaj się z nowym prawem, które obowiązuje od 1 lipca br.

Zarządzenie Narodowego Banku Polskiego weszło w życie 1 lipca 2018 roku. Nakazuje ono wszystkim bankom w Polsce zatrzymywania banknotów wpłacanych do wpłatomatów, które wydadzą się podejrzane.

SONDA: Korzystasz z wpłatomatów?

Jeśli urządzenie uzna, że banknot jest podejrzany, będzie musiało zatrzymać go do dalszej weryfikacji. Ważne! Pieniądze do momentu sprawdzenia, nie trafią na rachunek wpłacającego. Bankomaty nie będą mogły zwracać zarówno podejrzanych, jak i uszkodzonych banknotów (zużytych, zniszczonych). Jednak w tym przypadkuśrodki zostaną normalnie zaksięgowane na rachunku klienta. Nie trafią jedynie ponownie do obiegu.

Czytaj również: Uważaj na oszustów. Tym razem ich ofiarami stały się osoby szukające pracy w serwisie OLX

Jak długo trwać będzie taka weryfikacja?
Weryfikacja zatrzymanego banknotu nastąpi po jego wyjęciu z wpłatomatu, a to może zostać zrealizowane do 30 dni od dnia wpłaty.

Co będzie działo się z naszymi pieniędzmi?

ING Bank opublikował dla swoich klientów informator. Podaje w nim, że pierwszym krokiem po zatrzymaniu banknotu będzie jego analiza. W przypadku gdy okaże się autentyczny, niezwłocznie zostanie zaksięgowany na rachunku klienta. Jeśli natomiast weryfikacja wskaże, że banknot jest nieautentyczny, bank zobowiązany jest przekazać go policji wraz z danymi wpłacającego.

- Policja podejrzany banknot przesyła do ekspertyzy do Narodowego Banku Polskiego. Jeżeli ekspertyza NBP wykaże autentyczność banknotu, niezwłocznie zaksięgujemy go na Twoim rachunku - czytamy na stronie ING Banku.

Jeśli banknot jest fałszywy

Jeżeli ekspertyza wykonana przez NBP wykaże, że banknot jest fałszywy, to pozostaje on w NBP. W tej sytuacji o wyniku ekspertyzy i dalszych krokach klient zostanie poinformowany już przez policję.

WIDEO: Kolejny wysadzony bankomat w Lubuskiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska